MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Interwencje sosnowieckich strażaków w sprawie wezwań do tlenku węgla. Ten śmiercionośny gaz wykryto w pięciu mieszkaniach na ternie miasta

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Adam Tobojka
Sosnowieccy strażacy w tym tygodniu wielokrotnie interweniowali w sprawie wezwań, dotyczących obecności tlenku węgla w mieszkaniach i domach na terenie miasta. W pięciu przypadkach potwierdzili obecność tego niebezpiecznego gazu. Jak uchronić się przed tym zagrożeniem?

W trakcie ostatniego tygodnia strażacy z komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu kilkukrotnie interweniowali do wezwań związanych z obecnością tlenku węgla w mieszkaniach i domach, znajdujących się na terenie miasta. W pięciu przypadkach potwierdzili obecność tego niebezpiecznego gazu w lokalach.

- Przy obecnych skosach ciśnienia mamy zwiększoną liczbę wezwań do mieszkań w budynkach wysokościowych, spowodowanych cyrkulacją powietrza w pionach wentylacyjnych – mówi st.kpt. Tomasz Dejnak, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu.

Całkowita liczba wezwań była dużo większa, ale Straż prowadzi jedynie ewidencję wypadków, w których zagrożenie zostało potwierdzone – w większości przypadków strażacy wskazywali na błędne wskazania czujników czadu.

Co jednak zrobić, gdy w naszym mieszkaniu uruchomi się alarm?

- Przede wszystkim należy niezwłocznie opuścić mieszkanie. Tlenek węgla jest niezwykle trującym gazem, a przy tym jest bezwonny – nie należy lekceważyć alarmów. Nie należy także podejmować samodzielnych prób wietrzenia mieszkania. Tego podejmuje się straż, która przybywa na miejsce zaopatrzona w aparaty ochronne dróg oddechowych. Następnie strażacy podejmują się odnalezienia przyczyny wysokiego stężenia tlenku węgla. Najczęstszymi źródłami są nieszczelność przewodu kominowego bądź wadliwe działanie urządzeń grzewczych. W zależności od wyników inspekcji zalecamy naprawę bądź wymianę powodujących zagrożenie elementów. Sprawdzamy także wszystkie mieszkania znajdujące się w tym samym pionie – często alarmy uruchamiają się ze względu na pojawienie się czadu u sąsiadów – instruuje Tomasz Dejnak.

Państwowa Straż Pożarna prowadzi ciągła kampanię „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Kampania ta ma na celu informowanie społeczeństwa o zagrożeniu, jakie wiąże się z czadem i popularyzacją stosowania czujników tlenku węgla i dymu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto