Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Interaktywne przejście w Sosnowcu już "reaguje" na pieszych, ale miasto ma pewne zastrzeżenia

AD
Interaktywne przejście dla pieszych w Sosnowcu
Interaktywne przejście dla pieszych w Sosnowcu Arkadiusz Gola
Interaktywne przejście dla pieszych w Sosnowcu już działa. Zintegrowany system sygnalizatorów świetlnych „reaguje” na pieszych, którzy zatrzymują się przy przejściu i korzystają z niego. Są bardziej widoczni, zwłaszcza nocą. Inwestycja jednak jeszcze nie została jeszcze odebrana przez miasto, które ma pewne zastrzeżenia do wykonanej już nawierzchni.

Mowa o nowoczesnym, interaktywnym przejściu dla pieszych, które powstało w ciągu ostatnich kilkunastu dni na ulicy Wawel w Sosnowcu. To nowatorskie rozwiązanie techniczne, które jest nakierowane głównie na poprawę bezpieczeństwa pieszych, przechodzących przez ruchliwe drogi.

Trzeba pokonać dwa pasy

Przejście przy ulicy Wawel jest jednym  z najpopularniejszych w mieście i prowadzi przez drogę, która w obu kierunkach ma dwa pasy. Z uwagi na ukształtowanie terenu w tym rejonie kierowcy jadący od strony estakady często nie są dobrze widoczni, sami też nie widzą osób przechodzących przez jezdnię. 
– Wybraliśmy to rozwiązanie ze względu na bardzo duży ruch w tym miejscu. Nie chcieliśmy  dodatkowo utrudniać przejazdu przez tę część miasta – wyjaśnia Robert Dworak, naczelnik Wydziału Organizacji Zarządzania Drogami i Ruchem Drogowym sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

Pieszy jest bardziej widoczny

Co takiego innowacyjnego ma w sobie nowe przejście? Najważniejsza jest widoczność pieszego, dlatego w asfalcie, tuż przed przejściami dla pieszych pojawiły się specjalne punkty świetlne, które nawet przy niesprzyjającej pogodzie są widoczne z odległości 200 metrów.
Na każdym z pasów widać siedem świecących na żółto i pomarańczowo elementów. Oprócz nich stanęły żółte ostrzegawcze lampy nad znakami przejścia dla pieszych.
Wszystko jest zsynchronizowane czujnikami ruchu. Cała instalacja uruchamia się w momencie, gdy przed przejściem ustawi się pieszy. Sygnalizatory będą działały tak długo, jak długo na przejściu będzie znajdował się pieszy.

Nawierzchnia antypoślizgowa z zastrzeżeniami

To nie wszystko, kolejnym ważnym elementem całości jest nawierzchnia, wykonana ze specjalnego czerwonego materiału. Jest bardziej szorstka od asfaltu, dlatego kierowcy będą mogli szybciej zatrzymać się przed przejściem w razie potrzeby. Czerwona, antypoślizgowa nawierzchnia
z kruszywa boksytowego pojawi się na długości około 20 metrów z każdej strony przejścia.
Choć przejście jest już prawie gotowe i cała ledowa instalacja świetlna sterowana czujnikiem ruchu już świetnie działa, to inwestycja jeszcze nie została odebrana, a miasto ma do jej wykonania pewne zastrzeżenia.
- Jesteśmy w trakcie odbiorów. Mamy zastrzeżenia co do wykonania nawierzchni, ale oczywiście przekażemy je wykonawcy – mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.
Koszt prac, wykonywanych na zlecenie miasta przez firmę Euroasfalt z Olsztyna, zamknie się w kwocie 129 tysiące złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto