Sosnowiec coraz częściej obchodzi wydarzenia, związane z wydarzeniami dotyczącymi getta żydowskiego, mieszczącego się w czasie II Wojny Światowej w dzielnicy Środula. Obchodzone były uroczyste obchody rocznicy likwidacji getta, wystawa Altmanów w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamku Sieleckim, spacery śladami sosnowieckich Żydów, wydanie przewodnika poświęconego temu miejscu. I wreszcie spektakl „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia. Przedstawienie w znacznym stopniu zainspirowane dziełem Spiegelmana „Maus” (zwanym też powieścią graficzną). To tam Art Spiegelman zaprezentował historię swoich rodziców – sosnowieckich Żydów, którym udało się przetrwać wojenną gehennę. Zasadniczą część tej graficznej lektury stanowi opowieść Władka, ojca Arta. To jego oczami oglądamy Sosnowiec z lat 1939-1943 i kolejne etapy niszczenia żydowskiej społeczności miasta: dyskryminację, zakazy, łapanki, selekcję na stadionie, a także utworzenie i likwidację getta na Środuli.
- Odnajdowanie historii sosnowieckich Żydów, to jak tropienie Atlantydy, zaginionej krainy, która żyje tylko w opowieściach i wspomnieniach. Układanie kamyka po kamyczku, mozolne łączenie zasłyszanych opowieści, zestawianie ich z odnalezionymi przypadkiem zdjęciami i obserwowanie, jak z niebytu wyłania się obraz, historia mocno osadzona w konkretnym miejscu – mówią organizatorzy wydarzenia.
Podczas spotkania z Tomkiem Grząślewiczem - regionalistą i tłumaczem związanym z I Like Zagłębie oraz Fundacją Brama Cukermana, redaktorem naczelnym „Przewodnika po żydowskim dziedzictwie Sosnowca” – prowadzący zadadzą pytanie: czy Sosnowiec Arta Spiegelmana bardzo różni się od relacji innych świadków z czasów II wojny światowej? Czy autor „Mausa” dobrze rozpoznał teren miasta? Czy jesteśmy w stanie rozpoznać w „Mausie” konkretne miejsca, ludzi, zdarzenia?
Tomasz Grząślewicz już wcześniej wyruszył na poszukiwania sosnowieckich i środulskich śladów znanego na całym świecie komiksu. O wynikach swoich badań opowie w poniedziałek, 30 stycznia o godzinie 18.00.
Czy i my znajdziemy odpowiedź? To zależy od tego, na ile damy się ponieść magii tropienia śladów przeszłości.
Wykład „Ile Sosnowca jest w Mausie?” jest częścią cyklu „Ślady Zagłębiowskich Żydów” realizowanego w związku z przedstawieniem „Środula. Krajobraz Mausa” w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Projekt „Ślady Zagłębiowskich Żydów” jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Sosnowiec i Muzeum Getta Warszawskiego. Partnerami merytorycznymi są Fundacja Brama Cukermana i I Like Zagłębie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Prognoza pogody na niedzielę i poniedziałek. Będzie pochmurno, deszczowo i chłodno
- Jesteśmy na Google News. Śledź Portal i.pl codziennie. Zaobserwuj nas!
- Gwiazda Harry'ego Pottera oczekuje dziecka. Kiedyś aktor nie wyobrażał sobie związku
- Tak w młodości wyglądała Magda Gessler. Była prawdziwą pięknością [zdjęcia]
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót