Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groźne kleszcze

IWONA KUŹNIAK
Las może być groźny, jeśli zlekceważymy własne bezpieczeństwo.
Las może być groźny, jeśli zlekceważymy własne bezpieczeństwo.
Lato i jesień to okres, kiedy musimy zachować szczególną ostrożność przebywając w lesie i na łące. Są to bowiem ulubione miejsca bytowania kleszczy. - Kleszcze przenoszą m.in.

Lato i jesień to okres, kiedy musimy zachować szczególną ostrożność przebywając w lesie i na łące. Są to bowiem ulubione miejsca bytowania kleszczy. - Kleszcze przenoszą m.in. takie choroby zakaźne jak odkleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę, zwaną chorobą z Lyme - wyjaśnia Wiesław Olechnowicz, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Zawierciu.

- Głównym rezerwuarem zarazka tej choroby są dziko żyjące gryzonie, ssaki oraz ptaki. Kleszcz, pobierając krew zakażonego zwierzęcia, sam ulega zakażeniu, a następnie zaraża swego żywiciela: człowieka lub zwierzę.

W przebiegu zakażenia u ludzi wyróżnia się dwa stadia. W pierwszym objawem charakterystycznym jest rumień wędrujący, który powstaje na skórze w miejscu ukłucia przez kleszcza. Miejscowej zmianie skórnej towarzyszą często takie objawy jak: zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, bóle głowy, sztywność karku itp. Po kilku tygodniach rumień wędrujący może ustapić samoistnie, ale zakażenie rozprzestrzenia się na wiele układów i narządów.

W drugim stadium boreliozy dochodzi do zakażenia układu nerwowego, układu kostno-stawowego lub układu krążenia. Skutki mogą być tragiczne (trwałe kalectwo), a przy tym nieodwracalne.

W latach 90. borelioza stała się narastającym problemem zdrowotnym w Polsce. Okazało się, że nie ma rejonów wolnych od zakażonych kleszczy. W 2000 r. zanotowano 1850 przypadków zachorowań na boreliozę, w 2001 r. aż 2471 przypadków. Najwięcej zachorowań na boreliozę odnotowano w województwach podlaskim (459 przypadków), warmińsko-mazurskim (272 przypadki), małopolskim (229 przypadków), podkarpackim (226 przypadków), a najmniej w województwach pomorskim (28 przypadków) i kujawsko-pomorskim (58 przypadków).

- O ile w powiecie zawierciańskim w latach 1999-2000 nie odnotowano zachorowań na boreliozę, a w 2001 r. zarejestrowano 2 przypadki, to w pierwszym półroczu tego roku już odnotowaliśmy aż 7 przypadków zachorowań na tę chorobę - dodaje Wiesław Olechnowicz. - Rozpoczął się okres grzybobrania. W lesie warto pomyśleć o bezpieczeństwie i odpowiednio zabezpieczyć się przed kleszczami (stosować odpowiednie ubranie w terenie, preparaty odstraszające kleszcze). Warto pamiętać, że kleszcz usunięty w ciągu 24 godzin ogranicza do minimum ryzyko zakażenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto