Gdy się robi cieplej - Białka Tatrzańska i okolice!

Artykuł sponsorowany
Na Podhale wracają tradycjonaliści, wierni polskim stokom tatrzańskim, a także ci, którzy zwiedzili pół świata i wiedzą, że tutaj jest magia. Podhale można zawsze odkrywać na nowo, każdą mieścinę, dolinę, skałę. Dziś gościmy w Białce Tatrzańskiej, w której jest zawsze ciepło, a przynajmniej na sercu! Przekonajmy się, dlaczego.

Zaciszna miejscowość położona 20 km od Zakopanego, między Wierchami o wysokości 900 m n.p.m., oferuje wiele atrakcji nie tylko w sezonie zimowym. Ciekawa historia Białki Tatrzańskiej, malownicze tereny oraz ciepłe źródła geotermalne przyciągają turystów spragnionych spokojnego wypoczynku w gronie rodziny i przyjaciół. Atrakcje Białki umożliwiają relaks bez zbędnego blichtru i hałasu, za to na łonie natury. W dodatku w promieniach słońca! Od południa Białka „spotyka się” z szeroką doliną ciągnąca się aż do Tatr Bielskich. Dzięki temu sąsiedztwu w Białce Tatrzańskiej występuje wysokie nasłonecznienie łagodzące ostry górski klimat.

Białka na kartach historii
Białka Tatrzańska leży w niecce między Wierchem Koszarków, Wierchem Jankulakowskim, Wysokim, Kustwańskim i Kotelnicą Białczańską, po której zimą szusują narciarze. Wierchową Drogę, inaczej Drogę Królewską, przemierzał król Jan Kazimierz w swojej historycznej ucieczce na Śląsk przed Szwedami. Wtedy to pomogli mu miejscowi górale, co literacko przedstawił Henryk Sienkiewicz w „Potopie”. Tym samym szlakiem podążają dziś turyści, spoglądając na malowniczą okolicę.

W upalne dni zimne kąpiele
Białka to nie tylko nazwa wsi, ale i rzeki ze źródłem w Tatrach, dopływu Dunajca. Jest niezwykła, bowiem zachowała górski charakter na całej swej długości – należy do najczystszych i najzimniejszych w Polsce. Co roku organizowane są na niej Mistrzostwa Polski w spływie kajakowym. Można też powędkować, bo w Białce pływa lipień i pstrąg. Dodatkowo na środkowym jej odcinku znajduje się ścisły rezerwat przyrody „Przełom Białki pod Krempachami”, inaczej Czerwone Skałki. Po wdrapaniu się na jedną z nich – Obłazową z zachodu lub Kramnicę od wschodu - możemy oglądać piękny widok na Tatry, Podhale, Gorce, jezioro Czorsztyńskie, Pieniny i Spisz. W samej Obłazowej znajdują się jaskinie, w których archeolodzy prowadzący badania doszukali się śladów człowieka neandertalskiego, sprzed ponad 50 tysięcy lat temu. Na skałkach kręcono też „Janosika”.

Ciepła woda zdrowia doda
Na wysokości 714 m n.p.m. wybudowano jedną z największych atrakcji Białki Tatrzańskiej, ośrodek geotermalny „Terma Białka”, dotąd znany jako Terma Bania. Wodę, w której kąpią się goście, wydobywa się z odwiertu głębinowego o głębokości 2500 m. Jej wyjściowa temperatura waha się od 74 °C do 77 °C. Podczas procesów technologicznych woda schładzana jest do temperatury 32°C – 40°C i właśnie woda o takiej temperaturze jest wpompowywana do basenów kąpielowych. Kąpać się można w środku, jak i na zewnątrz obiektu. Wartością dodaną kąpieli są piękne widoki na Tatry Wysokie, które możemy podziwiać pluskając się w wodzie, bez względu na pogodę.

Woda w termie jest nie tylko ciepła, ale i dobra. Złoża mają właściwości lecznicze i w swoim składzie siarczki i siarczany, krzemionkę, potas. Woda ma podwyższoną temperaturę, dzięki czemu wszystkie dobroczynne składniki skuteczniej wchłaniają się do organizmu. Jak to się właściwie przekłada na nasze zdrowie? Regularne kąpiele w Białce pomogą w leczeniu chorób serca i krążenia. Wpływają pozytywnie na układ nerwowy, obniżając stres, poprawiając samopoczucie, przywracając spokój i równowagę psychofizyczną, także eliminując bezsenność. Korzyści odnosi także układ pokarmowy i metabolizm, który ulega przyspieszeniu. Woda z Termy Białka działa szczególnie regenerująco podczas rehabilitacji lub po wysiłku fizycznym.

Wypoczynek TermoAktywny
Terma Białka to obiekt składający się z kilku stref: głośnej, cichej, saunarium, Instytutu Wellness & Spa, restauracji oraz strefy VIP na specjalne okazje. Bilety do obiektu kupujemy w zależności od tego, na jakie rozrywki jesteśmy nastawieni.

Strefa cicha to miejsce spokojnego relaksu. Do wyboru są trzy baseny o różnej specyfice: rekreacyjny, termalny oraz jacuzzi, a także gejzery denne, stacje masażu dennego i bocznego, armatki i kaskady, wodospady, leżanki wodno-powietrzne. Strefa głośna z kolei tętni życiem. Mamy tu pięć basenów z wodą termalną o temperaturze do 38 °C, zjeżdżalnie zewnętrzne i „strefę zabaw wodnych” specjalnie dla maluchów. Dorośli mogą udać się do saunarium, gdzie znajduje się pięć saun o różnej specyfice. Goście obiektu trafią idealnie, gdy załapią się na seanse aromaterapeutyczne lub cykliczne imprezy zwane nocami saunowym, kiedy to bawić się można przy jadle i napitku oraz muzyce.

Wszystkich wybierających się do Białki Tatrzańskiej i planujących odwiedzić baseny termalne zainteresuje nowa oferta biletów. Terma Białka startuje nie tylko z nową nazwą, ale i wiosenną, świeżą ofertą sprzedażową. Na stronie internetowej obiektu są cyklicznie umieszczane pakiety zakupów grupowych, które można kupić w promocyjnej cenie tylko online. Nie ma to nic wspólnego z portalami sprzedaży grupowej, a jest autorską inicjatywą termy. Aktualna oferta dotyczy singli, par i rodzin. Dlatego bez względu na to, czy jesteśmy singlami, drugimi połówkami pomarańczy czy elementami podstawowej komórki społecznej, możemy zostać także TermoAktywnym członkami podhalańskiego społeczeństwa.

TermoAktywny pakiet dla Singla to bilet całodzienny open, czyli z wstępem do strefy głośnej, cichej i saunarium oraz wykwintnym obiadem z lampką wina w jednej z termowych restauracji. W końcu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za życie w pojedynkę. Przyjemność kosztuje tylko 79 zł.

Jeśli szczęśliwie macie bratnią duszę, z którą chcecie odwiedzić Termę Białkę, warto zaopatrzyć się w TermoAktywny pakiet dla Dwojga (bilet całodzienny open i obiad z lampką wina dla dwóch osób: 149 zł). Dla tradycjonalistów stworzono TermoAktywny pakiet Rodzinny. Rodzice z dzieckiem do 13 lat mogą dzięki niemu wejść do strefy głośnej na 3,5 godziny, zjeść wspólnie obiad, napić się lemoniady lub wina. Cena pakietu zaczyna się od 129 zł i zależy od liczby członków rodziny. Jeżeli macie sporą gromadkę maluchów, pakiet może zostać rozszerzony za dodatkową promocyjną opłatę 39 zł. Szczegóły TermoAktywnej promocji: http://termabialka.pl/n/53/badz-termoaktywny-juz-dziala

Niezbędnik Białkofila, czyli turystyczne know-how:
- Do Białki Tatrzańskiej można dojechać busem bezpośrednio z Krakowa (jeżdżą 4 x dziennie) lub z Krakowa do Nowego Targu (kursują cały dzień) i stamtąd busem do Białki (4 x dziennie). Rozkład jazdy dostępny na stronie: http://szwagropol.pl/

- Zabytkowy drewniany kościółek p.w. św. Szymona i Judy Tadeusza, który należy do Szlaku Architektury Drewnianej, ocalającego od zapomnienia zabytki kultury wsi. Kościółek powstał około 1700 roku z inicjatywy Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Budowla pokryta jest gontem. Składa się z prezbiterium, nawy i wieży z nadwieszaną izbicą i hełmem. W środku panuje styl barokowy i klasycystyczny. W czasie wakacji odprawia się tu mszę święta w języku łacińskim.

- Rowerem: trasa górska Białka - Droga Królewska - Czarna Góra, która przeznaczona jest raczej dla zaawansowanych wielbicieli rowerowego wysiłku. Ma długość 30 km, czas przejazdu to średnio 3,5 godz., różnica wzniesień 280 m. Zmagania rozpoczynamy od Białki Tatrzańskiej, dalej w stronę wsi Trybsz. Tam przy okazji zwiedzić można drewniany kościółek z najstarszą polichromią wzbogaconą o motywy tatrzańskie. Po chwili wytchnienia wsiadamy znów na rower, jadąc się przez Czarną Górę do Bukowiny Tatrzańskiej, a potem przez Rusiński i Głodowski Wierch do Gliczarowa Górnego. Kolejny etap to malownicza „Drogą Królewską” biegnąca grzbietem między Leśnicą a Białką Tatrzańską. Tam droga szutrowa wiedzie aż do Kotelnicy, gdzie przy górnej stacji kolejki zjeżdża się do Białki Tatrzańskiej.

- Na nogach: szlak wzdłuż rzeki Białki, przeznaczony dla poszukujących odprężenia, a nie wrażeń. Jest to trasa łatwa, biało-niebieska, bez podejść. Mijamy dolinę po nabrzeżu rzeki Białki. Całość trasy ma około 6,5 km, do przejścia mniej więcej w 1,5 h. Na szlak wejdziemy z każdego miejsca w Białce, bo ciągnie się on wzdłuż miejscowości.

- Ceny biletów do Termy Białka zależą od sezonu i pory roku. Cały cennik znajduje się tu: http://www.termabania.pl/cennik-sezon.html. Warto polować na promocje i okazje. Obecnie poza promocją TermoAktywną działa także oferta biletu wieczornego – od godz. 19 wejście do strefy głośnej za 33 zł, a do strefy cichej za darmo.

- Dokładny skład wody termalnej to: wapń (Ca), magnez (MG), żelazo (FE), siarka (S), chlor (Cl), magnez (Mg), sód (Na), potas (K), lit (Li), miedź (Cu), cynk (Zn), krzem (Si). Kąpiele wpływają na: stabilizację tętna, redukcję nadciśnienia, eliminowanie chorób serca i krążenia, poprawę parametrów krwi, obniżenie stresu, leczenie depresji, poprawę samopoczucia, przywracanie spokoju i równowagi psychofizycznej, leczenie demencji i otępienia, ochronę przed chorobami Alzhmeira, Parkinsona, (Mg, Li, Ca, Mn, Na), zabezpieczenie przed zachorowaniem na raka i redukcję wrzodów żołądka (Zn), zmniejszenie otyłości i obniżenie nadwagi (Mn), eliminowanie i ograniczenie bezsenności (Mg), osłabienie i eliminowanie bólu głowy (Mg, Fe), przyśpieszenie rekonwalescencji po zabiegach i leczeniu (Na, S), poprawienie przemiany materii oraz regulację wytwarzania krwi (Mn, Mg, Cu), eliminowanie schorzeń skóry i wypadania włosów (S, Zn), regulację gospodarki hormonalnej.

Kontakt dla mediów:
Kamila Wierzbicka
kamila.wierzbicka@prtime.pl , PR time
tel.: + 48 71 33 70 686, fax: + 48 71 33 70 685
http://www.prtime.pl

Więcej o Termie Białka
Terma Białka w Białce Tatrzańskiej to położony na wysokości 720 m n.p.m nowoczesny obiekt turystyczno-wypoczynkowy. Od 2011 r. wykorzystuje on potencjał podhalańskich źródeł geotermalnych o temperaturze 77°C. Projekt został zrealizowany przy współudziale Unii Europejskiej. Terma Białka świadczy usługi w zakresie rekreacji i rehabilitacji wodnej oraz SPA. Na terenie obiektu do dyspozycji gości oddano aż 8 580,33 m² powierzchni użytkowej, w tym 1 382,67 m² powierzchni basenowej (820,86 m² wewnątrz i 561,81 m² na zewnątrz). Aktualnie działa 8 basenów o temperaturze wody od 34°C do 40°C usytuowanych w strefach „głośnej” i „cichej”, 5 saun o zróżnicowanej specyfice, Instytut Wellness & SPA oraz baseny zewnętrzne. W sezonie ośrodek basenowy odwiedza około 3000 osób dziennie. W ofercie ośrodka znalazły się także restauracja z lokalnymi potrawami oraz drink bar. Całość obiektu wykorzystuje ekologiczny system ogrzewania oparty na gorących źródłach.

Więcej informacji na:

www.termabialka.pl
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3