Filar zwycięsko zakończył sezon

Sezon rozpoczęty serią ligowych porażek koszykarki Filara zakończyły turniejowym sukcesem w Łodzi.
Zwycięstwem w solidnie obsadzonym Turnieju Widzewa zakończyły sezon koszykarki Filara Sosnowiec. Choć łódzkie zawody miały towarzyski charakter, emocje były spore. Przewinieniami technicznymi ukarano m.in.

Zwycięstwem w solidnie obsadzonym Turnieju Widzewa zakończyły sezon koszykarki Filara Sosnowiec. Choć łódzkie zawody miały towarzyski charakter, emocje były spore. Przewinieniami technicznymi ukarano m.in. niezadowolonych z decyzji sędziowskich trenerów Ryszarda Andrzejczaka (Widzew Selgros) i Ireneusza Traszkiewicza (MTK II Pabianice).

Filar turniejowe zmagania rozpoczął pojedynkiem z wrocławskimi "akademiczkami". Sosnowiczanki po "trójkach" Katarzyny Januszek i Agnieszki Stypki oraz koszach Katarzyny Kosczielny szybko objęły kilkunastopunktowe prowadzenie. Doskonale spisywały się także zawodniczki z "ławy". Jeszcze w pierwszej kwarcie wpisała się na listę strzelczyń Paulina Dąbkowska, a w drugiej wrocławski kosz "dziurawiły" Joanna Ślusarczyk i Barbara Majchrzak. W połowie meczu przewaga Filara sięgała ćwierć setki punktów (48:24).

Po zmianie stron gra się nieco wyrównała. Sosnowiczanki przegrały nawet nieznacznie (19:22) trzecią ćwiartkę, ale cały pojedynek wygrały 91:58.

Fatalnie nasza drużyna rozpoczęła spotkanie z Widzewem Selgrosem, przegrywając pierwszą kwartę 8:15. Sosnowiczanki w tej części gry punkty zdobywały tylko zza linii 6,25 m (Aleksandra Lewoń) lub osobistych. Później pod koszem gospodyń zaczęła królować Katarzyna Kosczielny, zdobywając 11 punktów w drugiej ćwiartce oraz 9 w trzeciej. Trafiała także Agnieszka Stypka i Paulina Dąbkowska. Trzecią kwartę Filar zakończył już prowadzeniem (53:52), w następnej powiększył przewagę do 13 "oczek". Gdy rosło prowadzenie sosnowiczanek, puściły nerwy Ryszardowi Andrzejczakowi, który uznał sędziów za "mendy" i "gnojów". Arbitrzy odpowiedzieli odgwizdaniem faulu technicznego.

Emocji, w tym pozasportowych, nie zabrakło także w meczu Filara z druga drużyną MTK Pabianice. Sosnowiczanki pewnie wygrały pierwszą kwartę (24:15), ale w następnej zagrały fatalnie, zdobyły zaledwie 8 punktów i w połowie spotkania przegrywały 32:39.

Pabianiczanki utrzymały prowadzenie do końca trzeciej ćwiartki (47:49). Na początku następnej części gry Filar wyszedł na prowadzenie po koszach Agnieszki Stypki i Małgorzaty Pawlun (52:51). Chwilę później sędziowie wysłali na trybuny szkoleniowca MTK II Pabianice. Ireneusz Traszkiwicz najpierw wbiegł na boisko, a po chwili zwymyślał arbitrów i dwa razy ujrzał ,dacha". Cztery rzuty osobiste pewnie wykorzystała Agnieszka Stypka, a za moment akcję Filara zakończyła koszem Małgorzata Krusiec.

Uzyskanej kilkupunktowej przewagi sosnowiczanki nie oddały już do końcowej syreny, mimo efektownych akcji Marty Błaszczyk i Joanny Bogackiej.

* AZS Wrocław - Filar Sosnowiec 58:91 (13:28, 11:20, 19:22, 15:21).

Filar: Januszek 17 (3), Kosczielny 15 (1), Stypka 15 (3), Krusiec 11, Pawlun 8 - Ślusarczyk 10 (1), Majchrzak 5, Lewoń 4, Dąbrowska 4, Gacek 2, Garncarzy, Zagórna.
l Widzew Selgros Łódź - Filar Sosnowiec 62:75 (15:8, 19:21, 18:24, 10:22).

Filar: Kosczielny 26 (2), Stypka 11 (1), Dąbkowska 10, Pawlun 5, Januszek 4 (1) - Lewoń 7 (1), Krusiec 5, Ślusarczyk 2, Zagórna 2, Gacek 1, Garncarzyk.
l MTK II Pabianice - Filar Sosnowiec 64:71 (15:24, 24:8, 10:15, 15:24).

Filar: Stypka 17, Krusiec 17, Januszek 11, Kosczielny 8, Garncarzyk - Pawlun 7, Ślusarczyk 6, Lewoń 3, Zagórna 2, Dąbkowska, Gacek.