Filar nadal bez zwycięstwa

Sosnowiczanki pod koszem Ostrovii zebrały tylko 7 piłek. Fot. W. W. Wacławek
Trzeciej porażki w I lidze doznały koszykarski sosnowieckiego Filara. Podopieczne Marka Juszkiewicza na własnym parkiecie uległy 52:70 Ostrovii Ostrów Wielkopolski i znalazły się niebezpiecznie blisko końca tabeli.

Gospodynie rozpoczęły mecz dobrze. W 4 min., po koszu Małgorzaty Pawlun i trzech celnych osobistych Małgorzaty Krusiec, Filar prowadził 5:1. Szybko do remisu (5:5) doprowadziła najskuteczniejsza na boisku Monika Siwczak-Dajksler (trafiła 10 na 13 rzutów spod kosza). Akcja "dwa plus jeden" pozwoliła sosnowiczankom odzyskać prowadzenie, które utrzymywały po celnych rzutach Katarzyny Januszek (13:9, 16:11). W końcówce pierwszej kwarty "trójka" Urszuli Bieli i seria trafień Moniki Siwczak-Dajskler, zapewniły Ostrovii prowadzenie 23:18.

W połowie drugiej partii dzięki celnym rzutom Małgorzaty Krusiec i Małgorzaty Pawlun (w całym spotkaniu niestety częściej pudłowały) gospodynie zmniejszyły straty do trzech "oczek" (29:26). Dzięki Katarzynie Januszek (50-proc. skuteczność z gry i 43-proc. z rzutów wolnych) taka różnica utrzymywała się przez kolejne kilka minut (33:30). Później "trójkę" zapisała na swoje konto Monika Siwczak-Dajksler, spod kosza trafiła Ilona Mądra i w połowie spotkania ostrovianki prowadziły 38:30.

Po zmianie stron podopieczne Marka Juszkiewicza uparcie dążyły do zmiany rezultatu. Sporo jednak pudłowały i miały aż 26 strat. W 27 min., po "trójce" Katarzyny Januszek, sosnowiczanki dzieliły dwa kosze od remisu (42:38). Rywalki szybko jednak podwoiły przewagę.

W ostatniej kwarcie zawodniczki Filara długo nie potrafiły zdobyć punktów (pierwsza trafiła do kosza w 36 min. Małgorzata Pawlun, wykorzystując dwa osobiste), ale uparcie rzucały zza linii 6,25 m. Agresywna obrona skończyła się natomiast piątym faulem rozgrywającej Agnieszki Stypki. Przewaga dobrze spisujących się na linii rzutów wolnych i pod "deską" ostrowianek szybko rosła, osiągając 19 punktów (68:49). Trafienie Katarzyny Januszek z dystansu pozwoliło odrobić jedno "oczko".

* Filar Sosnowiec - Ostrovia Ostrów Wlkp. 52:70 (18:23, 12:15, 14:14, 8:18).

Filar: Januszek 20 (3), Krusiec 10, Pawlun 9, Stypka 7 (1), Kosczielny 4 - Garncarzyk 2, Gacek, Gandor, Górka, Sękowska.

Szymon Grabowski: Miejsce Lechii jest w ekstraklasie, Arki również