Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fasada Roku 2022 – zagłębiowskie budynki wyróżnione przez internautów! Realizacje z woj. śląskiego z szansami na prestiżowy tytuł

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Hala widowiskowo-sportowa w Rogoźniku oraz dom w Czeladzi zostały wyróżnione przez internautów

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Hala widowiskowo-sportowa w Rogoźniku oraz dom w Czeladzi zostały wyróżnione przez internautów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. organizatorów
Przez sześć miesięcy społeczność internetowa oceniała budynki z całej Polski w ramach plebiscytu Fasada Roku 2022. W ten sposób z 270 elewacji wyłoniono laureatów w 5 kategoriach, do których wędruje specjalny tytuł „Wyróżnienie internautów”. Wśród nich znalazły się dwaj reprezentanci województwa śląskiego, a konkretnie Zagłębia.

Konkurs Fasada Roku wystartował 1 kwietnia br. w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek zabytkowy po renowacji. Od tego momentu aż do końca września br. architekci, wykonawcy i inwestorzy mogli zgłaszać swoje realizacje – budynki wykończone kompletną technologią Baumit. Miesiąc później – 1 maja, wystartowało głosowanie publiczności, które trwało aż do końca października. Każdy mógł ocenić dowolną liczbę kandydatów. Procedura była prosta – wystarczyło wejść na stronę konkursu i wyrazić swoją opinię, posługując się skalą od 1 do 5 gwiazdek.

Łącznie w plebiscycie zebrano prawie 29 tysięcy ocen entuzjastów budownictwa i architektury z całej Polski. Budynki z najwyższą notą w swojej kategorii otrzymały specjalny tytuł „Wyróżnienie Internautów”.

Dwa wyróżnienia od internautów dla budowli w Czeladzi i Rogoźniku

W kategorii „budynek jednorodzinny nowy” internauci najwyżej ocenili dom przy ul. Widokowej w Czeladzi. W przygotowanie i opracowanie projektu zaangażowali się mgr inż. arch. Maciej Krasodomski oraz mgr inż. Marcin Belkius, natomiast jego realizacją na poziomie budowlanym zajęła się firma Stanisław Chrobak Usługi Remontowo-Budowlane.

Z kolei najlepszym nowym budynkiem niemieszkalnym internauci obwołali inspirowaną światłem naturalnym LUX Halę widowiskowo-sportową w Rogoźniku, za której projektem stoi biuro ProjektPlusArchitekci. Gmina Bobrowniki wykonanie prac na poziomie budowlanym powierzyła Przedsiębiorstwu Budowlanemu Anbud Sp. z o.o.

23 kwietnia 2022 roku - ta data zapisała się na stałe w historii gminy Bobrowniki w powiecie będzińskim. To właśnie wtedy w Rogoźniku otwarta została oficjalnie nowa Hala Widowiskowo-Sportowa LUX. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dla mieszkańców oraz gości. To największa od 30 lat inwestycja na terenie gminy Bobrowniki. Nowoczesna hala powstała u zbiegu ulic Fabrycznej i Ogrodowej, w sąsiedztwie kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Pierwsze prace w terenie rozpoczęły się w sierpniu 2020 roku, a finał miał miejsce w marcu 2022 roku.

Hala powstała w rekordowym czasie, a jej koszt to ponad 14 mln zł. Na ten cel gmina pozyskała dofinansowania z różnych źródeł. Pieniądze pochodziły między innymi z Ministerstwa Sportu i Turystyki (4 mln 750 tys. zł), Metropolii GZM (ponad 1,5 mln zł) oraz Unii Europejskiej (1,4 mln zł). Hala wyposażona została w panele fotowoltaiczne oraz pompę ciepła. Dzięki tym inwestycjom koszty jej utrzymania zredukowane zostaną praktycznie do zera.

Hala to budynek jednokondygnacyjny w nowoczesnej bryle z głównym wejściem od strony wschodniej. Dodatkowe wejścia zlokalizowane są od strony północnej, południowej i zachodniej, gdzie znajduje się taras. Bryłę budynku przykrył płaski dach, a fasada została wykończona poliwęglanem oraz szkłem. Wszystkie pomieszczenia umieszczone są na tym samym poziomie. Kubatura hali w Rogoźniku to 18 tys. 840 m sześć., a jej powierzchnia użytkowa to 2 tys. 357,50 m kw.

Budynek podzielony został na trzy segmenty. W pierwszym znajduje się strefa pomieszczeń pomocniczych, takich jak: kotłownia, wentylatorownia, pomieszczenia sanitarne, przestrzeń komercyjna i administracyjna. Drugi segment to strefa funkcji podstawowej, czyli hala główna oraz pomieszczenia sanitarne. W trzeciej części znajdą się szatnie oraz strefa wyjściowa z pomieszczenia głównego. Hala służy nie tylko aktywnościom sportowym, ale także sferze kulturalnej. W środku znalazła się biblioteka publiczna, a także pomieszczenia do użytku stowarzyszeń i klubów z terenu gminy Bobrowniki.

Realizacje z województwa śląskiego z szansą na tytuł

Internauci odkryli już swoje karty, teraz czas na niezależną ocenę ekspertów. Poznamy ją już wkrótce – obrady konkursowego jury z udziałem doświadczonych architektów i branżowych specjalistów odbędą się jeszcze w listopadzie. Obiekty, które opinią jurorów zajmą pierwsze miejsce w swojej kategorii, zostaną odznaczone tytułem Fasada Roku 2022 i automatycznie dołączą do obsady międzynarodowej odsłony rywalizacji – Baumit Life Challenge, by zawalczyć o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Dodatkowo osoby/podmioty stojące za zgłoszeniem zwycięskich budynków do rywalizacji otrzymają od organizatora nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Województwo śląskie jest licznie reprezentowane w tegorocznej odsłonie konkursu. Na liście kandydatów są realizacje z Czeladzi, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Imielina, Jaworzna, Katowic, Kobióra, Mikołowa, Mysłowic, Rędzin, Rogoźnika, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów, Zabrza oraz Zawiercia. Czy któryś z budynków z naszego regionu podbije serca jurorów, zatriumfuje na poziomie krajowym i otrzyma szansę na dalszą rywalizację – przekonamy się już niebawem. Przebieg konkursu można śledzić na stronie internetowej: www.fasadaroku.baumit.com.

Konkurs architektoniczno-budowlany Fasada Roku już od 2007 roku przypomina o ważnej roli, jaką pełnią w naszym otoczeniu elewacje. Nagradza architektów, wykonawców i inwestorów, którzy sięgając po ciekawe pomysły i wysokojakościowe materiały budowlane korzystnie wpływają na krajobraz polskich miejscowości. Ideę wspierają uznane organizacje i media branżowe. W tym roku patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) o/Warszawa oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) o/Poznań. Ideę wspierają także redakcje takich periodyków jak: „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani.pl, architekturadzisiaj.pl, architekturaibiznes.pl, bryla.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, murator.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl, terazdom.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto