Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejski tydzień

Wojciech W. Wacławek
Francuską modę dawną prezentują: Urszula Such (nauczycielka), Dzierżysław Sergiel, 
Roksana Płaneta, Anna Skrzype i Anna Młynarkiewicz.
Francuską modę dawną prezentują: Urszula Such (nauczycielka), Dzierżysław Sergiel, Roksana Płaneta, Anna Skrzype i Anna Młynarkiewicz.
Pokazy mody ekologicznej i historycznej, plażowa zabawa na szkolnym korytarzu udającym Rivierę oraz prezentacja działania gilotyny były jednymi z atrakcji wczorajszego Dnia Francuskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 7, ...

Pokazy mody ekologicznej i historycznej, plażowa zabawa na szkolnym korytarzu udającym Rivierę oraz prezentacja działania gilotyny były jednymi z atrakcji wczorajszego Dnia Francuskiego w Zespole Szkół Zawodowych nr 7, czyli dawnego ZSME im. Kilińskiego. Rozpoczął on tygodniowe obchody "Dni Comeniusa", europejskiego programu w którym uczestniczy szkoła. Wtorek poświęcony będzie Wielkiej Brytanii, środa Niemcom, czwartek Skandynawii, natomiast piątek krajom śródziemnomorskim.

Moda ze śmietnika

Prezentacje poszczególnych krajów odbywają się na przerwach. Początek wczorajszego dnia francuskiego należał do kreatorów mody. W roli modeli występowali obok uczniów pedagogowie. Na szkolnym korytarzu ekologiczne kreacje z folii opakowaniowej i aluminiowej, worków na śmieci i makulatury prezentowały nauczycielki Agata Dębska i Magdalena Jajkiewicz, którym towarzyszyli uczniowie Daniel Dałek oraz Krystian Latos w strojach wyjściowo-boiskowych, czyli marynarka i szorty, z szalikami "Zagłębia" w ręku.

Uczennice dominowały podczas prezentacji obszernych strojów historycznych. W pierwszej parze paradowała jednak nauczycielka Urszula Such. Towarzyszył jej Dzierżysław Sergiel w obszernym kapeluszu królewskiego muszkietera.

Nie tylko zabawa

Dni Comeniusa to jednak nie tylko zabawa podczas przerw. Wczoraj w ZSZ nr 7 rozpoczął się także cykl konkursów językowych. Jako pierwsi do zmagań przystąpili najlepsi germaniści wśród gimnazjalistów. Zwyciężyła Alicja Pluta z Gimnazjum 13.

Dzisiaj do konkursowej rywalizacji przystąpią prymusi z języka angielskiego a w środę z francuskiego.

- Trwa także zbieranie plakatów do konkursu plastycznego "Nauka w UE mniej boli" - dodaje Celina Bielnik, jedna z jego współorganizatorek. - Jurorem będzie Stefan Dobroń, artysta plastyk i nasz były uczeń.

Plakaty przyjmowane są do końca tygodnia. Ogłoszenie wyników zaplanowano 12 listopada. Wcześniej znane będą wyniki piątkowego "Quizu europejskiego". Wiedzą o naszym kontynencie popisywać się będą uczniowie szkół średnich.

Niemiecki "Czerwony Kapturek"

Gdy jedni dobrze bawili się podczas "plażowej" zabawy na szkolnym korytarzu, inni ciężko pracowali. Paweł Żyra i Paweł Baran pod kierunkiem Zbigniewa Zalasa kleili z kartonów scenografię do niemieckiej wersji "Czerwonego Kapturka": domek babci, las oraz wnętrze... pubu.

- Każdy dzień przygotowują inne klasy - mówi Barbara Kowalik, jedna ze współorganizatorek europejskiego tygodnia. - W ramach programu Comenius współpracujemy z młodzieżą z Francji, Włoch i Niemiec.

Uczniowie z ZSZ nr 7 niebawem poznawać będą nie tylko Europę Zachodnią. Finalizowana jest wymiana grup młodzieży z rumuńską Suczawą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto