Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia ze śmieci

JERZY WAKSMAŃSKI
Dzięki otwarciu Zakładu Utylizacji Gazu Wysypiskowego, poprawi się stan środowiska naturalnego w Sosnowcu.  Zdjęcie: Jerzy  Waksmański
Dzięki otwarciu Zakładu Utylizacji Gazu Wysypiskowego, poprawi się stan środowiska naturalnego w Sosnowcu. Zdjęcie: Jerzy Waksmański
Zwałowiska odpadów budzą negatywne skojarzenia. Tymczasem, odpowiednio zagospodarowane, mogą stać się źródłem odnawialnej energii, jak np. w Sosnowcu na wysypisku przy ul. Grenadierów.

Zwałowiska odpadów budzą negatywne skojarzenia. Tymczasem, odpowiednio zagospodarowane, mogą stać się źródłem odnawialnej energii, jak np. w Sosnowcu na wysypisku przy ul. Grenadierów.

Duńska firma Hedeselskabet zbudowała tu pierwszy w Zagłębiu nowoczesny Zakład Utylizacji Gazu Wysypiskowego. Nic dziwnego, że wywołał on duże zainteresowanie w wielu sąsiednich gminach.

Inwestycja została zrealizowana dzięki porozumieniu zawartemu przez sosnowiecki samorząd z Duńczykami. Zobowiązali się oni zbudować za darmo zakład, którego koszt zwróci się ze sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej i cieplnej.
- Jest to przykład racjonalnego wykorzystania energii, która się dotąd marnowała - powiedział prezydent Sosnowca Michał Czarski. - Rozpoczęte w 1998 roku pertraktacje, doprowadziły do symbolicznego wbicia łopaty w ziemię. Po dziewięciu miesiącach inwestycja została zakończona. Na tym jednak nie kończy się nasza współpraca z Duńczykami, którzy mają wiele do zaoferowania każdemu partnerowi.

Odpady organiczne, złożone na wysypisku, ulegają rozpadowi wskutek działania bakterii w środowisku beztlenowym. Powstaje gaz, którego składnikami są m. in. metan (50 proc.), dwutlenek węgla (35 proc.), azot (15 proc.) i tlen (1 proc.). Niekontrolowana emisja tych związków może stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego i bezpieczeństwa mieszkańców przyległych terenów. Najbardziej niebezpieczne są metan i dwutlenek węgla, które przedostając się do atmosfery, przyczyniają się do powstania efektu cieplarnianego, szkodzącego klimatowi. Szacuje się, że udział składowisk w globalnej emisji metanu wynosi 6 procent.

Na szczęście gaz wysypiskowy, o ile występuje w odpowiednich ilościach, można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, tak jak to dzieje się w Danii i wielu innych krajach zachodniej Europy. W Polsce elektrociepłownie biogazowe należą do rzadkości. Duńczycy jednak wierzą, że przykład Sosnowca zachęci inne samorządy.

Z sosnowieckiego zwałowiska uzyskuje się w ciągu godziny 800 kilowatów energii elektrycznej i 1 megawat ciepła. W przeliczeniu rocznym jest to 6,4 mln kilowatów prądu i 8 mln kilowatów energii cieplnej. Energia elektryczna pozyskana ze składowiska i przetworzona w procesie spalania w silnikach gazowych zostaje przekazana do systemu energetycznego Będzińskich Zakładów Energetycznych, zaopatrujących Sosnowiec w prąd. Energia cieplna dostarczana jest do kolektorów zbiorczych Zakładu Energetyki Cieplnej w Katowicach. Zarówno elektrociepłownia, jak i moduł gazowy wyposażone są w automatyczne układy pomiaru i sterowania, pozwalające na obsługiwanie obiektu poprzez zdalne sterowanie i kierowanie obiektem.

Dyrektor Miejskiego Zakładu Składowania Odpadów w Sosnowcu, Henryk Mantura, jest pełen uznania dla Duńczyków. Oddana do użytku biogazowa elektrociepłownia jest sterowana komputerowo, praktycznie nie wymaga obsługi. Firma ma wgląd w proces technologiczny z każdego dowolnego miejsca. Po przyciśnięciu guzika można uzyskać wszelkie dane, skorygować proces technologiczny, bądź wyłączyć urządzenia. System SCADA jest standardowym wyposażeniem instalacji produkowanych przez Hedeselskabet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto