Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia, nowoczesna technologia i odpowiedzialność społeczna. Tym kierują się gliwickie wodociągi

Redakcja
Małe urządzenia zamontowane w obiektach PWiK Gliwice mogą uratować życie mieszkańcom miasta i pracownikom przedsiębiorstwa
Małe urządzenia zamontowane w obiektach PWiK Gliwice mogą uratować życie mieszkańcom miasta i pracownikom przedsiębiorstwa
W Gliwicach wciąż można przyłączać się do kanalizacji sanitarnej. Odpowiednią jakość usługi gwarantuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach, które stawia na nowoczesne rozwiązania nie tylko podczas realizacji swoich inwestycji.

Przyłącz się do większości. To ma sens!

Przedsiębiorstwo ze środków własnych i funduszy europejskich zrealizowało wielomilionowe inwestycje w zakresie modernizacji Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej. Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej Gliwic doprowadziła do tego, że miasto w chwili obecnej jest niemal w całości skanalizowane. Nowe inwestycje pozwalają na rozwój miasta i umacnianie jego potencjału biznesowego wśród polskich miast.
Zrealizowana w ostatnim czasie inwestycja w ramach II etapu projektu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach objęła sieć w Bojkowie, Ostropie i Wójtowej Wsi. Stan podłączeń mieszkańców do kanalizacji sanitarnej w ramach całego projektu wynosi już 95 procent, tj. 7734 osoby.

Dane Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach mówią, że w Bojkowie do kanalizacji podłączyło się już 95 proc. gospodarstw, 94 proc. z Ostropy i niemal cały obszar Wójtowej Wsi. Warto dołączyć do tej większości i podłączyć się do kanalizacji. Wciąż można to zrobić, a mieszkańcy wspomnianych dzielnic, którzy chcą wykonać podłączenia, mogą liczyć na istotne udogodnienia.

Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach pomagają w załatwieniu formalności i przeprowadzają przez całą procedurę. Zainteresowani mieszkańcy powinni skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta PWiK przy ul. Rybnickiej 47, pod telefonem 32/338-71-71, czynnym w dni robocze od 7.00 do 15.00, za wyjątkiem środy, kiedy działa do 17.00.

Warto zdecydować się na ten krok, gdyż przenikanie zanieczyszczeń do gruntu, m.in. z nieszczelnego szamba, może powodować zanieczyszczenie podziemnych ujęć wody pitnej. Nieregularne opróżnianie zbiorników może natomiast przyspieszyć procesy fermentacyjne, w wyniku których powstają silnie toksyczne, niebezpieczne dla człowieka gazy - siarkowodór czy metan.

Korzystanie z kanalizacji sanitarnej to nie tylko wygoda, ale także ekologia i inwestycja w zdrowie. Zyskują na tym również posiadane przez mieszkańców nieruchomości. Te z dostępem do kanalizacji osiągają wyższą wartość przy sprzedaży, spadają też koszty ich eksploatacji - odprowadzenie nieczystości do sieci jest czterokrotnie tańsze w porównaniu z ich odbiorem przez wóz asenizacyjny. Warto zaznaczyć, że na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej na terenie gminy sieci kanalizacyjnej. Taki wymóg narzuca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku z 13 września 1996 r. Z tego rygoru wyłączeni są jedynie posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków, spełniających wymagania określone w odrębnych przepisach.

Na tym jednak nie koniec inwestycji, które przedsiębiorstwo planuje przeprowadzić. Kolejne związane są z budową obwodnicy południowo-zachodniej miasta, która jest nowym elementem układu komunikacyjnego Gliwic. Budowa poprawi dostęp do istniejących oraz przewidzianych w planach zagospodarowania przestrzennego terenów inwestycyjnych wykorzystywanych pod inwestycje mieszkaniowe, usługowe czy przemysłowe. Łącznie ma powstać ok. 10 km sieci wodociągowej magistralnej oraz ok. 3 km sieci kanalizacyjnej. W chwili obecnej budowana jest Stacja Uzdatniania Wody na ujęciu w Ostropie.

Nowoczesne technologie nie tylko w inwestycjach wodno-kanalizacyjnych

Przedsiębiorstwo nie tylko od lat przeprowadza duże inwestycje poprawiające funkcjonowanie gospodarki ściekowej, ale także wspiera inicjatywy służące poprawie jakości życia mieszkańców Gliwic.

Jednym z projektów, które PWiK Gliwice już wprowadziło do swojej siedziby, jest montaż defibrylatorów ratujących życie. Urządzenia to proste w obsłudze aparaty, które umożliwiają natychmiastową pomoc osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia. Niewielkie i w pełni zautomatyzowane defibrylatory AED (Automated External Defibrillator) od momentu włączenia prowadzą użytkownika komendami głosowymi i wspierają skuteczne udzielanie pierwszej pomocy.

W przypadku zagrożenia życia liczy się bowiem każda sekunda. Według dostępnych danych, pomoc medyczna dociera do potrzebujących w ciągu około 10 minut, a tych minut w niektórych przypadkach ratujących życie może zabraknąć. Eksperci są zgodni: jeżeli defibrylacja zostanie wykonana w ciągu trzech minut od momentu zatrzymania krążenia krwi, szansa na uratowanie człowieka rośnie o 75 procent.

Projekt PWiK Sp. z o.o. w Gliwicach został wdrożony dla poprawy bezpieczeństwa pracowników i mieszkańców. Wpisuje się w ideę powszechnego dostępu do defibrylacji, która mówi, że umieszczanie znacznej liczby AED (Automated External Defibrillator) w miejscach publicznych i prywatnych może przyspieszyć czas i poprawić skuteczność pierwszej pomocy, a w ogólnym rozrachunku - zwiększyć bezpieczeństwo społeczeństwa.

Jak podłączyć się do kanalizacji?

Mieszkańcy wciąż mogą wykonywać podłączenia do kanalizacji sanitarnej. Zainteresowani mogą skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta PWiK Sp. z o.o. przy ul. Rybnickiej 47, pod nr telefonu 32 338 71 71, czynnym w dni robocze od godziny 7 do 15 (w środy Biuro działa do godz. 17).

Krok 1. Zgłoś się po wniosek o wydanie warunków technicznych podłączenia do sieci. Wnioski można pobrać w Biurze Obsługi Klienta lub na stronie (www.pwik.gliwice.pl w zakładce - formalności i dokumenty). Otrzymasz wytyczne realizacji przyłącza kanalizacji sanitarnej.

Krok 2. Zleć PWiK w Gliwicach nadzór nad wykonaniem przyłącza oraz odbiór techniczny wykonanego przyłącza.

Krok 3. Wykonaj przyłącze kanalizacji sanitarnej pod nadzorem PWiK w Gliwicach.

Krok 4. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokonaj geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej zrealizowanego przyłącza. Dokumentację powykonawczą z pomiaru dostarcz do siedziby PWiK w Gliwicach (ul. Rybnicka 47).

Krok 5. Podpisz protokół odbioru końcowego wykonanego przyłącza.

Krok 6. Podpisz z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach umowę na odbiór ścieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto