Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia nie nudzi

Redakcja
Edukacja ekologiczna nie może opierać się na nudnych wykładach. Żeby nie była nudna, musi być praktyczna, trafiająca prosto do ludzi.

Co może bardziej trafić do ludzi niż pokazanie im, że z przyrodą mogą przeżyć ciekawą przygodę? Jak to zrobić? Tylko praktycznie, czyli zaoferować możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu na łonie natury: w górach, w lesie, w ogrodzie, w arboretum... A czas na takie wyprawy jest teraz najlepszy, bo wiosna już wkrótce rozkwitnie. I dodatkowo, szykują się w naszym regionie także ciekawe, ekologiczne nowości, które warto zauważyć.

W żywieckim Parku "Od kwiatuszka do jabłuszka"
W skansenie znajdującym się na terenie Żywieckiego Parku Etnograficznego powstanie mały ogród botaniczny "Od kwiatuszka do jabłuszka". Dzięki zaangażowaniu w tworzenie ogrodu zarówno dzieci, jak i seniorów - wolontariuszy ze Ślemienia i okolicznych wsi, będzie możliwość wzmacniania więzi międzypokoleniowych i bezpośredniego przekazywania wiedzy oraz wieloletnich praktycznych doświadczeń na temat zakładania i funkcjonowania ogrodów przydomowych, sadów, jak również lokalnych, naturalnych zbiorowisk roślinnych. Dzieci będą same sadzić drzewa, krzewy i siać rośliny zielne.

Planowany "mały ogród botaniczny" opiera się na pomyśle utworzenia "ogrodów tematycznych" przedstawiających poszczególne elementy historycznego krajobrazu wsi, w tym także nasadzeń typowych zbiorowisk roślinnych, które również towarzyszyły zabudowaniom wiejskim przez wieki. Powstaną: ogród roślin górskich, nasadzenia siedliskowe typu Buczyna karpacka, ogród górskich rzek i potoków, sad (z tradycyjnymi, starymi odmianami drzew owocowych), wiejski ogród użytkowy, a także wiejski ogród ozdobny, ogród roślin miododajnych i zarośla śródpolne. Fundusz wsparł tę inicjatywę dotacją na zakup sadzonek i nasion.

Żywiecki Park Etnograficzny planuje zorganizowanie warsztatu plenerowego pod nazwą "Co w trawie piszczy - poznaj bogactwo przyrody Beskidów i dawnej beskidzkiej wsi", podczas którego uczestnicy i widzowie odwiedzający skansen będą mogli wziąć udział m.in. w pokazach tradycyjnych metod produkcji miodu, farbowania tkanin za pomocą roślin, zapoznają się z bogactwem flory Beskidów, z podstawami ziołolecznictwa ludowego oraz dowiedzą się, jak dawniej wykorzystywane były rośliny w zabiegach i wierzeniach magicznych.

Na Jurze w Podlesicach powstaje arboretum
Zajazd Jurajski w Podlesicach ma pomysł i ma również już projekt stworzenia miniarboretum, w którym będą posadzone różne gatunki drzew, krzewów, bylin i roślin zielnych. Na terenie arboretum powstanie też ścieżka edukacyjna. Na zajęciach prowadzonych w miniarboretum dzieci będą mogły nauczyć się postrzegania zależności i powiązań pomiędzy organizmami a środowiskiem, w którym żyją, czyli ekologii w jej podstawowym znaczeniu. Nauczą się również rozpoznawać różne gatunki roślin. Miniarboretum tworzone jest z myślą o dzieciach przyjeżdżających do ośrodka na wycieczki, zielone szkoły, kolonie i warsztaty ekologiczne. Katowicki Fundusz dofinansował arboretum.

A może na wycieczkę do angielskiego ogrodu?
Ogród romantyczny, ogród japoński, "Altana z pawiem", "Zakątek nad Stawem", ogrody: angielski, wiejski oraz zimowy - to wszystko można podziwiać w Goczałkowicach-Zdroju. Ogrody "Kapias" - jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, położone na obszarze Natura 2000 "Dolina Górnej Wisły", przyciąga nie tylko miłośników ogrodów. Rośnie tam kilka tysięcy gatunków i odmian różnych roślin. Całość podzielono na tematyczne zakątki i zaułki. W ogrodach postawiono ławeczki i altanki, gdzie można odpocząć. Z myślą o dzieciach przygotowano ścieżkę edukacyjną: "Ogród i jego znaczenie w naszym życiu". Ogród jest już czynny, a wstęp jest bezpłatny.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto