Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzotarium w Sosnowcu - zobacz, jak będzie wyglądało [WIZUALIZACJE]

T. Szymczyk
Egzotarium Sosnowiec wizualizacje
Egzotarium Sosnowiec wizualizacje
Egzotarium w Sosnowcu. O tym, że Egzotarium potrzebny jest pilny remont, wie każdy, kto chociaż raz odwiedził to miejsce. Prace remontowe zapowiedziane zostały na lata 2016-2018. Są konieczne, bo obecna wysokość palmiarni jest już zbyt mała, a rośliny niszczą jej dach.

Egzotarium w Sosnowcu - zobacz, jak będzie wyglądało [WIZUALIZACJE]

Egzotarium rocznie odwiedza 25 tysięcy osób. Władze Sosnowca chcą, by po modernizacji było to nawet 70 tysięcy rocznie.

- Inspiracją dla projektu nowego budynku Egzotarium były wzory strukturalne występujące w przyrodzie, takie jak kształt czy błony liści. Tworząc dogodne warunki dla tropikalnej roślinności nowy budynek wpisano w szerszą kompozycję Parku Kruczkowskiego. Teren od samego początku miał pełnić funkcję ogrodu botanicznego, jednak dopiero teraz rozpoczyna się proces przekształcania istniejącego parku miejskiego w ogólnodostępną przestrzeń ogrodową - przekazują urzędnicy z Sosnowca.

Główna bryła budynku o bokach 71,5 x 35 m ma mieć w najwyższym miejscu wysokość 25m. Stosunek wysokości do szerokości będzie więc bardzo duży. Aby zminimalizować efekt monstrualności konstrukcji, krótsze boki elewacji zostaną obniżone. Dzięki temu zabiegowi bryła nabierze dynamizmu, a jej skala stała się bardziej przyjazna człowiekowi. Duża wysokość budynku zostanie również optycznie zmniejszona, poprzez zastosowanie nasypów wzdłuż budynku. Od strony południowo-wschodniej nasypy nie będą już pełnić funkcji użytkowych, natomiast od strony północno-zachodniej znajdzie się w nich szereg pomieszczeń, głównie o charakterze techniczno-magazynowym.

Wnętrze Egzotarium podzielone zostanie na trzy strefy klimatyczne – tropikalną, śródziemnomorską oraz pustynną. Część ekspozycji oraz szereg funkcji dodatkowych umieszczonych ma być w nieregularnie ukształtowanych trzykondygnacyjnych obiektach– wyspach. Najwięcej przestrzeni zajmie ekspozycja roślinna, która przeplatać się będzie z ekspozycją zoologiczną. System kładek i tarasów pozwali na oglądanie roślinności z różnych wysokości. Dużą atrakcją będzie zbiornik wodny znajdujący się w strefie tropikalnej, który będzie można podziwiać zarówno znad lustra wody jak i – poprzez akrylowe przeszklenie – z pochylni wzdłuż całego zbiornika. W budynku znajdą się również: sala edukacyjno-laboratoryjna, sala audiowizualna, kawiarnia, część administracyjna, kompleks akwariów, bank nasion, zaplecze sanitarne dla zwiedzających oraz zaplecze socjalne.

Konstrukcję nośną budynku stanowić będzie układ stalowych słupów. Zminimalizowano powierzchnię przeznaczoną na podpory, lokalizując je jedynie po obrysie. Jest to konstrukcja kielichowa, której rzut oparty jest na sześcioboku. Sam kształt i sposób gromadzenia wody deszczowej jest alegorią rozłożystych liści roślin tropikalnych.

Co z wnętrzami? Przy projektowaniu starano się uzyskać efekt spokojnego, stonowanego kolorystycznie wnętrza. Dominuje szkło, jasna posadzka, elementy z betonu architektonicznego oraz drewno egzotyczne. Większość ścian natomiast zagospodarowana została pod ogrody wertykalne – zielone ściany – z użyciem roślin, adekwatnie do strefy klimatycznej w obiekcie. To właśnie one wprowadzą w budynku niepowtarzalny klimat, będąc tłem dla wysokich drzew egzotycznych.

Projektanci chcieli uniknąć efektu "udawania” materiałów naturalnych. Stąd też brak we wnętrzach sztucznych skał, plastikowych drzew czy namalowanych na ścianach pejzaży – tak powszechnych w projektowanych obiektach tego typu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto