Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzaminy zawodowe 2021 rozpoczęte. Tak zdaje młodzież CKZiU w Sosnowcu ZDJĘCIA. Zobacz harmonogram i arkusze zadań

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Egzamin zawodowy w CKZiU Sosnowiec.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Egzamin zawodowy w CKZiU Sosnowiec. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Egzaminy zawodowe 2021 rozpoczęły się w poniedziałek, 11 stycznia. Są przepustką do podjęcia pracy w wybranym zawodzie. Młodzież zmierzy się z częścią pisemną. W województwie śląskim przystąpi do niej 20 tys. 688 osób. Do części praktycznej - łącznie 22 317. My w tej godzinie próby byliśmy z młodzieżą Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu. Sprawdźcie harmonogram, a także prawidłowe odpowiedzi z egzaminu zawodowego - styczeń 2021 - tuż po jego zakończeniu.

Egzamin zawodowy 2021 to test na potwierdzenie kwalifikacji w zawodzie dla uczniów i absolwentów techników, szkół branżowych i szkół policealnych, a także osób, które ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe. W woj. śląskim w sesji zimowej przystąpi do niego, pomimo pandemii, łącznie ponad 22 tys. ludzi. Nie mogli liczyć ani na okrojenie materiału, ani obniżenie progu zdawalności.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Choć, podobnie jak maturzyści, apelowali do ministra edukacji o wprowadzenie zmian z racji trwającej pandemii. My w tej godzinie próby byliśmy z podopiecznymi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu.

Sosnowieckie CKZiU to nie tylko ceniony ośrodek kształcenia młodzieży, ale też ośrodek egzaminacyjny. Tegoroczny egzamin zawodowy w sesji zimowej zdawać będzie tu 297 uczniów. Centrum prowadzi bowiem kształcenie na 15 kierunkach na poziomie technikum, 16 na poziomie szkoły branżowej oraz w klasach wielozawodowych. Największym powodzeniem cieszą się specjalizacje technik logistyk.

W swojej ofercie CKZiU kształci młodzież także w zawodach stosunkowo rzadkich, jak technik geodeta czy technik grafiki i poligrafii cyfrowej, a od przyszłego roku szkolnego będzie uczyć także przyszłych techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. - To bardzo przyszłościowe profesje - podkreśla Zbigniew Zalas, wicedyrektor CKZiU w Sosnowcu.

W poniedziałek, 11 stycznia rozpoczęła się część praktyczna egzaminu, która potrwa do 19 lutego 2021 według harmonogramów ogłoszonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. W zależności od kwalifikacji sprawdzian nabytych umiejętności może potrwać 120, 150, 180, 210 lub 240 minut. Przybory jakie można wziąć ze sobą są uzależnione od kwalifikacji zawodowej, o którą ubiega się zdający.

W tym roku, z racji trwającej pandemii koronawirusa, egzaminy odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego. W praktyce oznacza to, że na egzamin mogą przyjść wyłącznie osoby zdrowe, bez objawów chorobowych zbieżnych z objawami COVID-19. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, jak i innych pracowników szkoły. Do sprawdzianu nie powinny także przystępować przebywający w domu z osobą w izolacji albo objęci kwarantanną.

Wchodząc do szkoły wszystkich obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, ale już po zajęciu swoich miejsc maseczki nie są obowiązkowe. Pod warunkiem, że w trakcie egzaminu odległość pomiędzy poszczególnymi osobami wynosi co najmniej 1,5 m. W ten sposób też powinny zostać ustawione ławki w salach egzaminacyjnych.

Na wtorek, 12 stycznia, zaplanowano część pisemną egzaminu. W CKZiU w Sosnowcu będzie odbywała się w pięciu budynkach jednocześnie. - Musieliśmy powołać więcej komisji, aby spełnić wydane na okoliczność pandemii wytyczne w zakresie organizacji egzaminu - opowiada Zalas. Zwraca także uwagę, że uczniowie szkół zawodowych mieli znacznie mniej czasu na przygotowanie się niż w poprzednich latach. Właściwie wypadło im aż siedem miesięcy praktycznej nauki.

- Owszem, organizowaliśmy zajęcia praktyczne, jak tylko było to możliwe. Niemniej przygotowanie się do tegorocznego egzaminu praktycznego było dla uczniów wielkim wyzwaniem. Wyzwaniem dla szkół będzie także jego przeprowadzenie - przyznaje Zalas.

Na test pisemny złoży się 40 zadań testowych wielokrotnego wyboru z jedną poprawną odpowiedzią. Aby zdać egzamin potwierdzający kwalifikację w danym zawodzie, należy uzyskać:

  • z części pisemnej – co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania (czyli minimum ‎‎20 punktów), oraz‎ ‎
  • z części praktycznej – co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania. ‎

Część praktyczna egzaminu jest przeprowadzana według modelu (formy):

  • w – gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa,
  • wk – gdy rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa uzyskana z wykorzystaniem komputera,
  • d – gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja,
  • dk – gdy jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja uzyskana z wykorzystaniem komputera.

Klucze odpowiedzi z części pisemnej egzaminu zawodowego 2020 zamieścimy tuż po opublikowaniu arkuszy przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Śledźcie nas na bieżąco. Zdający swoje wyniki poznają dopiero 31 marca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto