Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzikie wysypiska na terenie Sosnowca. MZUK zebrał już prawie 700 ton odpadów. Zdjęcia przerażają

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Tony śmieci znajdują się na dzikich wysypiskach w Sosnowcu. MZUK zebrał już 700 ton śmieci w 2020 roku

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tony śmieci znajdują się na dzikich wysypiskach w Sosnowcu. MZUK zebrał już 700 ton śmieci w 2020 roku Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE MZUK Sosnowiec
W Sosnowcu znajduje się wiele dzikich wysypisk śmieci. Gdy znikają jedne, szybko tworzą się już kolejne. MZUK w Sosnowcu poinformował, że w 2020 roku wywiózł już 500 ton odpadów. Te dane są przerażające. Ponadto od dwóch tygodni trwa wywóz śmieci z terenów przy ulicy Mikołajczyka. Udało się wywieźć już aż 170 ton śmieci, a kolejne dziesiątki ton nadal zalegają w tym miejscu. Straż miejska również intensywnie działa w sprawie zanieczyszczania terenów Sosnowca.

Dzikie wysypiska śmieci zalegają w Sosnowcu

Sosnowiec tonie w dzikich wysypiskach śmieci. Pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu pracują codziennie, by poradzić sobie z nadmiarem porzucanych przez mieszkańców i przejezdnych śmieci.

- Najczęściej są to mało uczęszczane tereny leśne lub parkowe. To miejsca, których nie widać z ulicy. W godzinach nocnych nie są one uczęszczane przez ludzi i właśnie wtedy bezkarnie podrzucane są tam śmieci - mówi Adrian Chmielewski z Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w Sosnowcu.

Dane, którymi podzielił się MZUK w Sosnowcu są przerażające. W 2019 roku MZUK zebrał 520 ton odpadów zmieszanych, a w 2020 roku przez cztery miesiące zebrano ich już blisko 700 ton. Na wielu wysypiskach odpady ważą tyle co potężny samochód ciężarowy. Takimi samochodami też wyrzucane są odpady. Jak mówią pracownicy MZUK to trochę jak walka z wiatrakami.

- Zazwyczaj wygląda to tak, że kiedy uprzątniemy jedno miejsce i przenosimy się w kolejne w tym pierwszym ponownie pojawiają się nowe odpady - mówią pracownicy MZUK w Sosnowcu.

Gdzie znajdują się dzikie wysypiska w Sosnowcu?

Przerażającą wręcz ilość odpadów znaleziono pomiędzy lasem na ul. Mikołajczyka a oczyszczalnią śmieci.

- Z tymi śmieciami walczymy od dwóch tygodni. Do tej pory udało się nam uzbierać 170 ton, a to jeszcze nie koniec, bo udało nam się zebrać zaledwie 70 procent zgromadzonych tam odpadów. Myślę, że będzie ich około 200 ton - mówi Marcin Jakubczak z MZUK.

Takich miejsc w Sosnowcu jest więcej. MZUK usunął niedawno 22 tony śmieci w okolicach garaży przy Kaletach czy 17 ton śmieci na ul. Stalowej. Na ul. Wiązowej jesienią usunięto 37 ton śmieci, a już odnotowano tam kolejne większe wysypisko.

- Niestety najczęściej takie wysypiska powstają przy ogródkach działkowych - mówi Marcin Jakubczak.

O dzikich wysypiskach informuje często blog Przyroda dla Sosnowca. Jego autor poprosił niedawno o posprzątanie terenu w rejonie ulic: Promiennej, Dybowskiego i Szybowej. Na Niwce dochodzi też często do pożaru traw.

- Bardzo duża część wspomnianych śmieci została zebrana i poukładana w kupki przez mieszkańców Niwki (za co ze swojej strony dziękuję) - pisze autor bloga.

Wiele śmieci niestety leży także przy ul. Milowickiej na Milowicach przy Brynicy na punkcie granicznym pomiędzy Sosnowcem a Katowicami. Redakcja Dziennika Zachodniego sprzątała nawet te tereny w ramach akcji #TrashChallenge w kwietniu 2019 roku.

Do niektórych wysypisk nie da się dojechać, więc pracownicy MZUK muszą tworzyć sobie drogę, jeśli znajdują się na nich odpady wielkogabarytowe, których nie da się samodzielnie posprzątać.

Duże odpady oddajemy do MPGO w Sosnowcu

Różne większe odpady, w tym wielkogabarytowe, możemy przewozić do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Sosnowcu. Każdy mieszkaniec, który chce oddać odpady musi zgłosić się wcześniej do punktu telefonicznie. Zgłoszenia przyjmowane są od 7.30 do 14.30 pod numerami 31 508 61 31 lub 735 918 507. Wtedy umawiamy się na konkretny dzień i godzinę i możemy przywieźć odpady. Inaczej nie zostaniemy obsłużeni.

- Nie rozumiem, jaki sens ma wyrzucanie odpadów wielkogabarytowych do lasu, skoro można zrobić to w punkcie MPGO. Mieszkańcy Sosnowca mogą korzystać z punktu bezpłatnie - mówi Adrian Chmielewski.

Jak informuje MPGO w Sosnowcu do odwołania nie będą wydawane jednak papierowe potwierdzenia przyjęcia odpadów.

Gdzie można zgłaszać dzikie wysypiska w Sosnowcu?

Nie bądźmy obojętni i reagujemy jeśli widzimy, że ktoś podrzuca śmieci to powinniśmy to zgłosić. Możemy sfotografować osobę, która nielegalnie wyrzuca śmieci np. w lesie, lub zrobić zdjęcie tablicy rejestracyjnej samochodu. Powinniśmy też szybko zadzwonić na straż miejską lub policję. W ten sposób służby zareagują natychmiastowo i będą mogli ukarać osobę, która pozbywa się śmieci w niewłaściwym miejscu.

- My jako MZUK możemy przyjmować tylko zgłoszenia o dzikich wysypiskach śmieci. Nie bójmy się dzwonić na policję czy straż. MZUK przyjmuje zgłoszenia zarówno przez e-mail, jak i telefon dyżurujący - informuje Adrian Chmielewski.

Telefon dyżurujący to: 506 091 597. Jest czynny całodobowo.

Straż miejska w Sosnowcu interweniuje w sprawie składowisk śmieci

Strażnicy miejscy podejmują sporo interwencji dotyczących dzikich wysypisk na terenie Sosnowca. Zgłaszają je mieszkańcy, ale także strażnicy podczas patroli.

W 2019 roku za zanieczyszczanie miejsc publicznych wystawiono 188 mandatów, 5 pouczeń oraz 3 postępowania o wniosek ukarania do sądu. W tym roku strażnicy miejscy złożyli 2 wnioski o ukarania do sądu, a także wystawili 33 mandaty.

Straż miejska sprawdza, do kogo należy teren, na którym znajdują się śmieci. Do ustalonego właściciela wysyłane są pisma o usunięcie zanieczyszczeń do 7 dni od odebrania pisma. Strażnicy sprawdzają później czy odpady zostały sprzątnięte, jeśli nie to taka osoba może zostać ukarana. Obowiązuje wtedy ustawa o porządku i czystości w gminach.

W obu przypadkach mandat wynosi do 500 zł.

Zdarzają się także tereny, które nie mają właściciela lub ich właściciel nie żyje, a sprawy spadkowe nie zostały uregulowane. Takich miejsc, w których znajdowały się odpady w zeszłym roku było 51, a w 2020 odnotowano już 11. Straż miejska w takim przypadku zwraca się do MZUK.

Co ciekawe, w Sosnowcu istnieją również fotopułapki.

- Fotopułapki służą do obserwowania terenów miejskich. W tym roku dzięki jednej z nich udało się już złapać jedną osobę, która wyrzucała odpady w niedozwolonym miejscu. Została ukarana mandatem 500 zł - mówi Włodzimierz Sieruga, naczelnik straży miejskiej w Sosnowcu.

- W czasie pandemii koronawirusa otrzymujemy mniej zgłoszeń od mieszkańców, ponieważ większość osób zostaje w domach. Strażnicy miejscy jednak cały czas patrolują - mówi Włodzimierz Sieruga.

MZUK w Sosnowcu sprząta tylko tereny należące do gminy

Pracownicy MZUK podkreślają, że przyjmują każde zgłoszenie, jednak nie wszystkimi dzikimi wysypiskami mogą się zająć.

- My sprzątamy tylko miejsca, która należą do gminy Sosnowiec. Mieszkańcy często mają do nas pretensje, że zgłaszali problem, a nadal nie jest posprzątane. Często okazuje się, że teren należy do kogoś prywatnego lub innego podmiotu. W Sosnowcu mamy sporo terenów SRK, PKP czy Lasów Państwowych. Zanim przystąpimy do sprzątania, musimy sprawdzić czy działki należą do miasta - mówi Adrian Chmielewski

MZUK podkreśla, że nawet jeśli działka nie należy do miasta, to temat jest poruszany dalej. Do właścicieli wysyłane są pisma, a jeśli trudno jest go ustalić, to sprawa kierowana jest do straży miejskiej.

- Przekazujemy pisma z prośbą o interwencję. Duże spółki różnie na nie reagują, ale na to nie mamy już wpływu - informuje nas MZUK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto