Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziennik Zachodni świętuje 79. urodziny! Mamy dla Was wyjątkowe archiwalne okładki. Zobaczcie!

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Rok 1968 - pierwszy rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim
Rok 1968 - pierwszy rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim Archiwum DZ
79 lat, kiedy to minęło?! Pierwsze wydanie największego dziennika lokalnego na Śląsku ukazało się dokładnie 6 lutego 1945 roku. "70 km od centrum Berlina" - donosił pierwszy numer DZ, informując o tym, że piekło II wojny światowej dobiega końca, także na Śląsku. Jesteśmy z Państwem już blisko 8 dekad i liczymy na kolejne. Z okazji urodzin przygotowaliśmy dla Was miły prezent. Zapraszamy Was do szybkiej podróży w czasie - zobaczcie okładki DZ z czasów, kiedy gazeta papierowa była najważniejszym źródłem informacji i wciąż odpierała atak wszechobecnego internetu.

Dziennik Zachodni jest z Państwem od 79 lat. Pierwsze wydanie największego dziennika lokalnego na Śląsku ukazało się dokładnie 6 lutego 1945 roku.

"70 km od centrum Berlina, Największy nalot na stolicę Rzeszy, Wojsko Polskie znowu na ulicach Śląska" - donosił pierwszy numer DZ, informując o tym, że piekło II wojny światowej dobiega końca.

Pierwszy numer z 1945 roku"70 km od centrum Berlina, Największy nalot na stolicę Rzeszy, Wojsko Polskie znowu na ulicach Śląska" -
Pierwszy numer z 1945 roku

"70 km od centrum Berlina, Największy nalot na stolicę Rzeszy, Wojsko Polskie znowu na ulicach Śląska" - donosił pierwszy numer DZ, informując o tym, że piekło II wojny światowej dobiega końca. Archiwum DZ

79. urodziny Dziennika Zachodniego. Jak powstała gazeta?

Jak przypominała przy okazji 70. urodzin Dziennika Zachodniego red. Anna Ładuniuk, trzon pierwszej redakcji Dziennika Zachodniego powstał w Krakowie, jeszcze w czasie okupacji. Tu ustalone zostały pierwsze zasady organizacyjne przyszłego pisma, tu gromadzono do niego materiały (…). Dokonała tego grupa ludzi z Górnego Śląska, przebywająca w czasie okupacji na terenie Generalnej Guberni.

Po wyzwoleniu Zagłębia Dąbrowskiego i części Górnego Śląska ludzie ci zostali przetransportowani do Katowic z pierwszymi ekipami operacyjnymi gen. A.Zawadzkiego - pisał 6 lutego 1955 roku na łamach Dziennika Zachodniego Stanisław Ziemba, pierwszy redaktor naczelny gazety.

Dziennik Zachodni dzisiaj ukazuje się w województwie śląskim, ale w roku 1945, kiedy jej redaktorzy przygotowywali kolejne numery, jej zasięg był o wiele szerszy. Posuwała się razem z wojskiem na zachód i północ, aż do Szczecina. Stąd nazwa: Dziennik Zachodni.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu, jeszcze na terenie Krakowa, DZ rozpoczął pracę z pełną teką materiałów publicystycznych. Ich autorzy nie wiedzieli najczęściej, do jakiej publikacji zostaną te teksty wykorzystane. Wierzyli "na konspiracyjne słowo", a za wykonana pracę nie otrzymali nigdy żadnych honorariów - wspomina Ziemba i wylicza sławne nazwiska późniejszych uniwersyteckich profesorów: Kazimierza Piwarskiego i Zygmunta Wojciechowskiego (Uniwersytet Poznański) Romana Dybowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Adama Wrzoska, późniejszego rektora Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu czy dr Franciszka Popiołka z Cieszyna.

W zredagowaniu pierwszych numerów uczestniczyli oprócz Stanisława Ziemby także Zbigniew Grosser, Bolesław Piątek, Józef Renik, Ludwik Wieczorek. Wkrótce do składu dołączyli Tadeusz Sroka, Bolesław Surówka, Marek Wydra, Stanisław Mojkowski, August Grodzicki, Halina Markiewiczowa. Niektóre z tych nazwisk można znaleźć na łamach Dziennika Zachodniego jeszcze w latach 70.

Pierwszy numer DZ był przygotowany już 4 lutego 1945 roku

Pierwszy numer został przygotowany już 4 lutego, a wydrukowany dzień później, z datą 6 lutego. To dlatego, że w terenach przyfrontowych praca mogła odbywać się tylko w dzień, bo ze względu na godzinę policyjną cały personel redakcyjny i techniczny drukarni musiał przed nocą wrócić do domu. Były także trudności z kolportażem: ten pierwszy numer kolportowany był przez samych dziennikarzy i drukarzy.

Od 79 lat Dziennik Zachodni jest ze swoimi Czytelnikami. Niech tak zostanie!

Jesteśmy z Państwem od 79 lat i wierzymy, że zostaniecie z nami na kolejne. Przez ten czas relacjonowaliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata: śmierć Kennedy'ego, wybór Jana Pawła II na papieża i jego pielgrzymki do Częstochowy i na Śląsk powódź z 1997 roku, atak terrorystyczny na World Trade Center i tragedię Międzynarodowych Targów Katowickich. Cieszyliśmy się z wstąpienia do Unii Europejskiej i sukcesów polskich sportowców. Przeżywaliśmy tragedię narodową, jaką była katastrofa smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. To wtedy ukazał się tego samego dnia specjalny numer DZ.

Zmieniają się czasy, kanały komunikacji, dzisiaj internet coraz mocniej wypiera tradycyjną gazetę, ale my niezmiennie staramy się Państwu dostarczać codziennie najważniejszych informacji ze Śląska, Zagłębia, ale i z Częstochowy czy Beskidów.

Zobaczcie okładki DZ z czasów, kiedy gazeta papierowa była najważniejszym źródłem informacji i wciąż odpierała atak wszechobecnego internetu.

Rok 1968 - pierwszy rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim

Dziennik Zachodni świętuje 79. urodziny! Mamy dla Was wyjątk...

Wykorzystałem fragmenty publikacji "Jak 70 lat temu powstawał Dziennik Zachodni i skąd wziął się przymiotnik "zachodni"" autorstwa redaktor Anny Ładuniuk z 2015 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto