Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieciaki z warsztatów artystynych opanowały muzeum

SEBASTIAN REŃCA
Dzieciaki wolą odkrywać swoje twórcze pasje podczas warsztatów, zamiast nudzić się w domach.
Dzieciaki wolą odkrywać swoje twórcze pasje podczas warsztatów, zamiast nudzić się w domach.
Muzeum przy ulicy Chemicznej organizuje w lipcu Integracyjne Warsztaty Artystyczne "Parkowe echa". Uczestniczą w nich dzieci od lat 7 do 13. Maluchy uczą i bawią się na zajęciach plastycznych, muzycznych i teatralnych.

Muzeum przy ulicy Chemicznej organizuje w lipcu Integracyjne Warsztaty Artystyczne "Parkowe echa". Uczestniczą w nich dzieci od lat 7 do 13. Maluchy uczą i bawią się na zajęciach plastycznych, muzycznych i teatralnych.

- Już kolejny rok organizujemy podczas wakacji warsztaty dla dzieci, dzięki temu jest im weselej - mówi Zbigniew Studencki, dyrektor Muzeum. - To taki nasz wkład w urozmaicenie ich odpoczynku, bo nie wszystkie dzieciaki mają możliwość wyjazdu. Każdego roku jest duże zainteresowanie warsztatami. Myślę, że w przyszłym roku też je zorganizujemy, chyba że wymyślimy coś innego. Prowadzimy zajęcia z plastyki, muzyki i teatru, ponieważ właśnie te dziedziny rozwijają u dzieci zdolności artystyczne.

Nazwa warsztatów - "Parkowe echa" - związana jest z tematami zajęć. Dzieci poznają pory roku, malują je, przedstawiają w scenkach.

- Na każdych zajęciach dzieci są oceniane, a ich prace punktowane - mówi Grażyna Figiel, artystka plastyk. - To w jakiś sposób wpływa na dzieci i mobilizuje je.

Na zajęciach teatralnych dzieci muszą pokonać tremę, co nie jest wcale takie łatwe.

- Jest bardzo mało czasu, żeby w ciągu tych zajęć zrobić wszystko. Przede wszystkim zależy mi na tym, by dzieci się otworzyły. Już widzę, że w szkołach jest mało godzin ruchowych i nie ma zajęć teatralnych. Tutaj muszą przełamać strach i pewną blokadę - opowiada Elżbieta Laskiewicz, aktorka z Teatru Zagłębia. - Dlatego występują tylko te dzieci, które chcą być aktywne. By je jakoś zmobilizować, maluję im na przykład buzie. Dzieci recytują różne wierszyki lub ich fragmenty, które wybraliśmy na poprzednich zajęciach o wiośnie. Był tu dzisiaj chłopiec, który pokonał ogromną barierę. Nauczył się najdłuższego wiersza o strachu na wróble. Celowo mu go zleciłam, bo ma wadę wymowy, jąka się. Nauczył się wiersza, ładnie go wyrecytował i zrobił do niego rekwizyt.

Na zajęciach muzycznych dzieci prezentują odgłosy charakteryzujące pory roku.

- Dziś wprowadziliśmy do zajęć elementy muzyki rozrywkowej. Interpretujemy muzycznie świat przyrody i poszczególne pory roku. Do tego dzieci uczą się układów tanecznych - mówi Danuta Kaszuba, muzykolog.

10-letnią Weronikę na zajęcia przyprowadziła mama.

- O warsztatach dowiedziałam się z prasy. W ogóle nie wiedziałam czy tutaj będą jakieś dzieci, na szczęście przyszła cała półkolonia. Córka przed chwilą bardzo zadowolona wyszła z pokoju plastycznego. Zaprzyjaźniła się z dziećmi, teraz poszła na zajęcia muzyczne - mówi Małgorzata Sztabowska.

Następne Integracyjne Warsztaty Artystyczne odbędą się 21 i 28 lipca, w godz. od 10 do 13.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto