Dwie zwycięskie kwarty Filara w Swarzędzu

Koszykarki sosnowieckiego Filara nie zdołały na wyjeździe pokonać Unii Probasket Swarzędz, zajmującej trzecie miejsce w tabeli I ligi. Podopieczne Marka Juszkiewicza szanse na dobry wynik zaprzepaściły w przegranej 15 ...

Koszykarki sosnowieckiego Filara nie zdołały na wyjeździe pokonać Unii Probasket Swarzędz, zajmującej trzecie miejsce w tabeli I ligi. Podopieczne Marka Juszkiewicza szanse na dobry wynik zaprzepaściły w przegranej 15 punktami trzeciej kwarcie.

Początek spotkania był wyrównany. W 2 min., po koszach Małgorzaty Pawlun i Małgorzaty Gandor, sosnowiczanki prowadziły nawet 4:2. Gospodynie odpowiedziały jednak serią trafień (7 punktów) Joanny Jarkowskiej i w połowie pierwszej kwarty to one miały sporą przewagę (10:4).

Do odrabiania strat poderwała swój zespół Katarzyna Kosczielny, oddając dwa celne rzuty w ciągu kilkudziesięciu sekund. W 8 min., po "trójce" tej zawodniczki, sosnowiczanki zmniejszyły dystans do jednego kosza (17:15). Później na listę strzelczyń trzy razy wpisała się Małgorzata Krusiec i Unia ostatecznie pierwszą ćwiartkę wygrała tylko 20:19.

Gospodynie szybko powiększyły przewagę na początku następnej części gry (28:19), głównie za sprawą doświadczonej Wioletty Lewandowskiej. Sosnowiczanki dopiero w 13 min. zrewanżowały się "trójką" najniższej na boisku Anny Górki. Zaczęła także trafiać nie schodząca z boiska nawet na chwilę Katarzyna Kosczielny oraz grająca niewiele krócej Małgorzata Krusiec. Dwie minuty przed przerwą Filar ponownie przegrywał jednym koszem (30:28). Kolejnych pięć "oczek" zdołała wprawdzie jeszcze zapisać w tej części gry na swoje konto Wioletta Lewandowska, ale trafiały też podopieczne Marka Juszkiewicza. Zza linii 6,25 m piłkę w koszu umieściła kolejny raz Anna Górka, a faulowana przy próbie rzutu z dystansu Małgorzata Gandor wykorzystała dwa z trzech osobistych, doprowadzając w połowie spotkania do remisu 35:35.

Po zmianie stron za sprawą Katarzyny Kosczielny sosnowiczanki po raz drugi (i jak się później okazało ostatni) objęły prowadzenie. Unia szybko zrewanżowała się celnymi rzutami Aleksandry Kośmider, Ewy Borys i Joanny Jarkowskiej. W 28 min. przewaga gospodyń sięgnęła 18 punktów (56:38).

Zawodniczki Filara fatalnie spisywały się w tej części gry na linii osobistych. Agnieszka Stypka wykorzystała jeden z pięciu rzutów wolnych, a Małgorzata Krusiec - jeden z czterech. Strzelecką niemoc sosnowiczanek przełamała w końcu Katarzyna Kosczielny, trafiając z dystansu. Przed ostatnią kwartą nasz zespół przegrywał jednak 44:59.

Celne rzuty Agnieszki Stypki (67-procentowa skuteczność pod koszem), Małgorzaty Krusiec i Doroty Gacek (nie pomyliła się ani raz) rozpoczęły ostatnią część gry. Przewaga Unii zaczęła powoli maleć. Na półtorej minuty przed końcową syreną, Agnieszka Stypka zmniejszyła dystans do 4 "oczek". Faulowana przez Danutę Przybylak nie wykorzystała jednak dodatkowego osobistego. Nie myliła się wprawdzie na linii rzutów wolnych Katarzyna Kosczielny (4 trafienia), ale nie wystarczyło to, aby doprowadzić do dogrywki.

* Unia Probasket Swarzędz - Filar Sosnowiec 73:67 (20:19, 15:16, 24:9, 14:23).

Filar: Kosczielny 22 (2), Krusiec 18, Stypka 9, Pawlun 4, Gandor 4 - Górka 6 (2), Gacek 4, Majchrzak, Roch.