Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie szkoły katolickie w Sosnowcu. Będą liceum, gimnazjum i szkoła podstawowa

Anna Zielonka
W Sosnowcu do tej pory była jedna, ale od września będą już dwie szkoły katolickie. Takie wieści przynieśli nam pracownicy Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA, które w Sosnowcu i Jaworznie otwiera Uniwersytecki Zespół Szkół Katolickich.

W Sosnowcu powstaną gimnazjum i liceum. Z kolei w Jaworznie będą działać gimnazjum i szkoła podstawowa. Nauka we wszystkich szkołach zespołu będzie odbywać się nieco innym torem niż w innych polskich placówkach edukacyjnych.

Dzieci ze szkoły podstawowej będą uczyć się metodą Marii Montessori. Z kolei gimnazjaliści i licealiści będą pobierać naukę w Systemie Indywidualnego Nauczania Symultanicznego, opartym na osobistej, bezpośredniej relacji mistrz-uczeń.

- Metoda kształcenia, którą proponujemy jest tak dobra i ciekawa, że warto byłoby, aby była dostępna dla młodzieży w każdym większym mieście. Na razie pracujemy nad otwarciem szkół w Sosnowcu i w Jaworznie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w przyszłości tego typu szkoły pojawiły się też w innych miastach naszego regionu, jeżeli tylko będą realne możliwości- mówi Magdalena Kielska, dyrektorka KANY.

Więcej informacji na temat szkół uzyskacie w samej KANIE od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 - 18.30 (Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży KANA, ul. Legionów 10).
Pomysłodawcy utworzenia zespołu szkół uważają, że podział na klasy, nieważne jak bardzo liczne, nie jest najlepszym rozwiązaniem dla uczniów. Najważniejsze powinna być indywidualizacja, ponieważ każdy młody człowiek jest inny, ma swoje talenty i predyspozycje.

- Poszukiwaliśmy metody, która pozwalałaby odejść od anachronicznego już systemu "klasowo-lekcyjnego" i wprowadzić realną indywidualizację szkolnego oddziaływania dydaktycznego i wychowawczego - podkreśla Magdalena Kielska.

Jak już napisaliśmy wcześniej, nowa szkoła nie będzie jednak jedyną katolicką placówką w Sosnowcu. Inna istnieje już od 22 lat (liceum). Jest to Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Bosko parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Tam uczniowie uczą się metodą tradycyjną w gimnazjum i liceum (gimnazjum istnieje od kilkunastu lat). Rusza jednak nabór do szkoły podstawowej w klasach do klas pierwszej i czwartej.

A jutro w ZSK im. św. Jana Bosko odbędzie się dzień otwarty szkoły ( w godz. od 9 do 13).

- Uczniowie w ramach naszej szkoły uczą się w małych liczebnie klasach. Dlatego nauczyciele mogą podejść indywidualnie do każdego ucznia - podkreśla Maria Krotla, wicedyrektorka placówki.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto