Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzewo Roku będzie z Sosnowca? Smutni Bracia czekają na wasze głosy

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Smutni Bracia znajdują się na cmentarzu przy ul. Smutnej w Sosnowcu.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Smutni Bracia znajdują się na cmentarzu przy ul. Smutnej w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE From the Sky
Przemysława Bartos, autor bloga Przyroda dla Sosnowca, zgłosił do konkursu na Drzewo Roku piękne buki. Smutni Bracia znajdują się na Cmentarzu Wielowzynaniowym w Sosnowcu. Ich wiek i rozmiar robią wrażenie. Każdy z nas może wziąć udział w głosowaniu, które trwa do 30 czerwca.

Buki Smutni Bracia z Sosnowca mogą zostać Drzewem Roku. Trwa głosowanie

Dwa wysokie na około 15 metrów buki, które znajdują się w Sosnowcu przy ul. Smutnej może poznać niedługo cała Polska. Wszystko za sprawą Przemysława Bartosa, który zgłosił drzewa do konkursu Drzewo Roku.

- To zgłoszenie było kontynuacją moich działań, bo do konkursu podchodzę już trzeci raz. Wcześniej zgłaszałem dwa inne drzewa: platana klonolistnego z ul. Grota Roweckiego oraz wiąza szypułkowego z ul. Kopalnianej. One również zostały zgłoszone w tym roku. Jednak tylko bukom udało się dostać do finału przez ich unikatowy charakter - powiedział Przemysław Bartos, twórca strony i bloga Przyroda dla Sosnowca.

Buki Smutni Bracia mają około 200 lat i znajdują się na terenie Cmentarza Wielowyznaniowego w Sosnowcu. To pomniki przyrody. Jak mówi autor bloga, buki najczęściej znajdujemy w buczynach, więc dwa duże okazy w przestrzeni miejskiej są rzadko spotykane, tym bardziej że znajdują się na terenie nekropolii.

- Warunki siedliskowe na terenie nekropolii są dla tych drzew niekorzystne, ciężko jest więc, by osiągnęły takie rozmiary. Buki mają około 200 lat, to imponujący wiek - mówi Przemysław Bartos.

Jak wskazuje pan Przemysław na ich wyjątkowość składa się kilka elementów. Pierwszy z nich to pokrój, który wskazuje też miejsce, w którym się znajdują - cmentarz. Ponadto Smutni Bracia z Sosnowca przypominają wyglądem wierzbę. Drugi element to różnorodność gatunkowa w przestrzeni miejskiej. Trzecim jest łącznie sfery sacrum i profanum.

Dla mieszkańców Sosnowca nazwa Smutni Bracia będzie niewiele mówiła. Powstała ona jako element zgłoszenia konkursowego.

- Te dwa drzewa to pomniki przyrody, są więc swoistą parą. Można także przypuszczać, że są to bracia. Cmentarz znajduje się przy ulicy Smutnej, co wykorzystałem przy stworzeniu nazwy dla buków. Kwestia miejsca, w którym się znajdują drzewa jest wyjątkowa - tłumaczy założyciel bloga Przyroda dla Sosnowca.

To jurorzy Klubu Gaja decydowali, które drzewa wejdą w skład finałowej 16. Samych zgłoszeń do konkursu było ponad 80. Teraz głos może oddać każdy. Z jednego adresu mailowego możemy oddać jeden głos, więc bardzo ważna jest mobilizacja. Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę oraz dyplom. Taka forma wyróżnienia trafi zarówno do przedstawiciela samorządu, jak i osoby zgłaszającej kandydaturę. Głosować możemy po wejściu na stronę: drzeworoku.pl

- Przede wszystkim nagroda to kwestia nobilitacji. Pokazanie, że w przestrzeni miejskiej dana gmina czy starostwo dba o zieleń. To proedukacyjne działanie jest podstawą tego konkursu. Nagroda jest dodatkiem - wyjaśnia Przemysław Bartos.

Jeżeli któreś z drzew wygra konkurs stanie się kandydatem do konkursu na Drzewo Europejskie.

Piękne buki mogą zwrócić uwagę Polaków na przyrodę w Sosnowcu.

- W mieście są dzielnice, w których szczególnie dba się o zieleń, w innych jest ona spychana na boczny tor m.in. ze względu na silną presję inwestycyjną. Wiadomo, że czasem ciężko jest to pogodzić. Różnice polegają także na tym, że w różnych latach różne firmy były wybierane do pielęgnacji zieleni, to też kwestia doboru odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Myślę, że Sosnowiec się tego powoli uczy, ale jeszcze daleka droga do ideału - mówi Przemysław Bartos - Sama kwestia zgłoszenia drzewa do konkursu to próba zwrócenia uwagi, że o zieleń w naszej przestrzeni trzeba dbać i jest o co dbać. Trzeba postarać się o to, aby przy różnych inwestycjach możliwe było zostawienie jak najwięcej terenów zielonych i drzew. Im więcej zieleni tym lepiej dla nas, a jesienią pomoże to ograniczyć smog w mieście - dodaje.

Obecnie Smutni Bracia z Sosnowca zajmują czwarte miejsce. Głosowanie trwa do 30 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto