Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dermatologia dziecięca w Sosnowcu oficjalnie otwarta. To jeden z czterech takich oddziałów w Polsce ZDJĘCIA

AGA
Dermatologia dziecięca w Sosnowcu oficjalnie otwarta
Dermatologia dziecięca w Sosnowcu oficjalnie otwarta Karina Trojok
Przenosimy dermatologii dziecięcej do Sosnowca zakończone! Dziś, 20 sierpnia, oficjalne otwarcie Oddziału Dermatologii w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II. To zaledwie jeden z czterech oddziałów szpitalnych w Polsce, gdzie można leczyć dzieci z chorobami skóry.

Oddział Dermatologii dla Dzieci został przeniesiony do Sosnowca z Katowickiego Centrum Onkologii w maju 2019 roku. Początkowo świadczenia dermatologiczne w Centrum Pediatrii udzielane były na Oddziale Chirurgicznym dla Dzieci z Pododdziałem Dermatologicznym.

Po kilkumiesięcznej przebudowie pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku A w szpitalu powstał nowy Oddział Dermatologii z 12 łóżkami.

Zobaczcie zdjęcia:

Jak podkreśla prezes Centrum Pediatrii, dr Andrzej Siwiec, przeniesienie do Sosnowca dermatologii dziecięcej wpisuje się w wielospecjalistyczny model szpitala.

- Utworzenie Oddziału Dermatologii to uzupełnienie i rozszerzenie naszej oferty medycznej. Chcemy obejmować opieką pacjentów z różnymi schorzeniami i dać im możliwość konsultacji u specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Problemy skórne u dzieci są często powiązane z innymi chorobami – dzięki leczeniu w naszym szpitalu pacjenci chorzy dermatologicznie będą korzystać z wiedzy specjalistów z zakresu chirurgii, reumatologii, psychiatrii czy gastroenterologii oraz pediatrii – mówi prezes Andrzej Siwiec.

Koszt powstania oddziału wyniósł 1 mln 150 tys. zł. Szpital sfinansował go z własnych środków. Kwota ta pokryła przebudowę pomieszczeń szpitala, gdzie wcześniej mieściły się poradnie, oraz zakup wyposażenia oddziału. Cześć aparatury medycznej została przeniesiona z Katowickiego Centrum Onkologii. Stamtąd też wywodzą się lekarze i część personelu pielęgniarskiego nowego oddziału.

Oddziałem kieruje dr Barbara Szpyrka.

– Cieszę się, że oddział dermatologiczny dla dzieci nie zniknął z regionu. Jest wiele schorzeń skóry, których leczenie ambulatoryjne jest trudne lub wręcz niemożliwe – twardzina, łuszczyca, bielactwo. Choroby te wymagają stałej obserwacji i w razie potrzeby szybkiej zmiany leczenia. Część schorzeń dermatologicznych potrzebuje specyficznej i zaawansowanej diagnostyki, możliwej tylko w szpitalu. W przypadku niektórych schorzeń przeprowadzenie zabiegu u małego pacjenta jest związane ze znieczuleniem ogólnym. To również jest możliwe wyłącznie podczas pobytu w szpitalu – podkreśla dr Barbara Szpyrka.

Oddział w Sosnowcu będzie zaledwie czwartym w Polsce (po Warszawie, Łodzi i Lublinie) szpitalnym oddziałem dermatologicznym dla dzieci.

- Nasz region i całe południe Polski potrzebują takiego oddziału. Dermatologia dziecięca różni się od tej dla dorosłych. Skóra dziecka jest inna i inne są dawki leków, podejście do pacjentów też bardzo się różni. Dopiero podczas hospitalizacji, kiedy mały pacjent jest pod stałą obserwacją lekarzy, można na bieżąco monitorować efekty leczenia i wprowadzać ewentualne zmiany – uważa dr Barbara Szpyrka.

Szpital duże nadzieje pokłada we wprowadzeniu do swojej oferty jednodniowych zabiegów dermatologicznych, podczas których usuwane byłyby zmiany naczyniowe czy drobne zmiany nowotworowe w obrębie skóry, a także blizny po oparzeniach czy trądziku. Ze strony pacjentów jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Do tej pory w takich przypadkach pacjenci mogli korzystać wyłącznie z oferty placówek prywatnych. Dzięki przeniesieniu oddziału dermatologicznego do Sosnowca już wkrótce się to zmieni.

W planach jest również współpraca ze zlokalizowanym niedaleko szpitala Wydziałem Farmaceutycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Daje to szanse na współpracę i badania kliniczne prowadzone w trybie szpitalnym, a tym samym skuteczniejsze leczenie małych pacjentów chorujących dermatologicznie.

Centrum Pediatrii w Sosnowcu udziela rocznie ok. 50 tys. porad specjalistycznych oraz hospitalizuje ok. 8 tys. pacjentów. Placówka obsługuje wszystkie powiaty zagłębiowskie, co trzeci pacjent z tego regionu to mieszkaniec Sosnowca. W szpitalu funkcjonuje obecnie 13 poradni oraz 11 oddziałów szpitalnych.

Nie przegapcie

W ostatnich latach w szpitalu przeprowadzono szereg inwestycji, poprawiających jego konkurencyjność na rynku usług medycznych. Stworzono i wyposażono nowe oddziały: Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży, Oddział Rehabilitacji Ogólnorozwojowej oraz Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. Rozbudowano Oddział Reumatologii. Dzięki unijnym środkom szpital został w pełni zinformatyzowany. Łączna wartość inwestycji zrealizowanych w Centrum Pediatrii w Sosnowcu w ostatnich latach wyniosła 42 mln zł.

To nie koniec zamierzeń inwestycyjnych władz szpitala.

- Jednym z naszych celów strategicznych jest utworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który zapewni pacjentom z obszaru Zagłębia Dąbrowskiego, znajdującym się w ciężkim lub krytycznym stanie zdrowia, natychmiastową pomoc. W niedalekiej przyszłości zmodernizujemy i doposażymy Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Zakład Diagnostyki Obrazowej. Wszystko w trosce o jak najlepsze usługi dla naszych małych pacjentów - podkreśla prezes Andrzej Siwiec.

Zobaczcie koniecznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto