Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja w Katowicach. Jest finał konsultacji. Jak zmienią się nazwy ulic?

Justyna Przybytek
M. Bugała - Azarko
Niespełna 100 katowiczan wzięło udział w konsultacjach społecznych dotyczących zmian nazw ulic: 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda. Wielu z nich zmian w ogóle nie chce. Urzędnicy jednak odpowiadają: nie ma wyjścia.

W Katowicach zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące zmian nazw sześciu ulic. Chodzi o ulice 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda. Wszystkie one winny być zmienione zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, która nakłada na samorządy obowiązek zmiany nazw ulic, jeśli te związane są osobami, wydarzeniami bądź datami propagującymi komunizm lub inny ustrój totalitarny.

W stolicy aglomeracji dekomunizacja dotyczyć ma sześciu ulic. Urzędnicy zaproponowali nowych patronów i nazwy, następnie swoje pomysły przedłożyli katowiczanom pod oceną. Konsultacje miały charakter lokalny, skierowane je wyłącznie do mieszkańców nieruchomości oraz firm, instytucji i organizacji, które działają w obrębie ulic, objętych ustawą.

Zaproponowano, aby Lucjana Szenwalda zastąpił Bolesław Prus, a ulicę Włodzimierza Stahla - ulica Liliowa. W Brynowie Brunona Jasieńskiego zastąpić ma Czesław Miłosz, natomiast Leona Kruczkowskiego – Zbigniew Herbert. W Dąbrówce Małej zamiast ulicy 9 Maja ma być ulica majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, a w Murckach zamiast ul. Langego - Gwarecka. Konsultacje trwały do 25 września.

Łącznie urzędnicy wysłali ponad 400 formularzy konsultacyjnych, ale swoje opinie wyraziło zaledwie 84 mieszkańców. - W odpowiedziach pojawiały się wyrazy sprzeciwu wobec planowanych zmian, a w przypadku niektórych ulic, jak na przykład ul. Szenwalda czy Kruczkowskiego, przeważały negatywne opinie w sprawie wprowadzenia jakichkolwiek zmian w funkcjonujących obecnie nazwach ulicy – czytamy w raporcie podsumowującym konsultacje.

- Jestem przerażona narzuconą odgórnie listą zmian patronów ulic (…) Bolesław Prus jest z pewnością znaczącą postacią w literaturze polskiej, ale był nią także Leon Kruczkowski. Jednak nagle okazał się, przy tak istotnych historycznie dziełach, twórcą niegodnym. W wypadku Lucjana Szenwalda – młodego literata, który chciał tworzyć, a jeszcze miał kaprys tłumaczenia i to zarówno Puszkina, jak i Szekspira, to dość dziwnym jest doszukiwanie się na siłę jego ciemnych stron w tak krótkim czasie – to jedna z opinii nadesłanych do urzędu. - Jesteśmy przeciwni zmiany ulicy Szenwalda. Był poetą, walczył pod Lenino o wolność Polski. Był Polakiem i walczył o sprawiedliwość społeczną – to kolejna.

Wielu spośród mieszkańców podnosiło, że zmiana nazw ulic będzie dla nich kłopotliwa ze względu na konieczność wymiany licznych dokumentów i to mimo tego, że katowicki magistrat gwarantuje, że dowody rejestracyjne oraz prawo jazdy będą mogli wymienić bezpłatnie.

Z kolei część uczestniczących w konsultacjach mieszkańców zaproponowała własnych patronów w miejsce tych dekomunizowanych.

- Zasugerowali, by ul. Jasieńskiego przemianować na ul. Edwarda Poloczka, zamiast Czesława Miłosza. Osobną petycję złożyła Rada Jednostki Pomocniczej Murcki, której przedstawiciele zaproponowali kilka alternatywnych nazw dla zmienianej ulicy Oskara Langego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Radni z Murcek proponują zamiast ul. Langego ulicę Jerzego Brzonkały, Walentego Sojki, Mieczysława Wętki, albo ks. Wiktora Matejczyka.

– Oczywiście przyjmuję ten głos mieszkańców. Teraz nad nowymi propozycjami pochyli się Zespół ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Komisji Organizacyjnej Rady Miasta Katowice - dodaje prezydent.

Jak dodają urzędnicy plan jest taki, aby radni najpóźniej w listopadzie mogli podjąć uchwałę w sprawie zmian nazw ulic.

Co do Ronda im. gen. Jerzego Ziętka oraz pomnika generała w Parku Powstańców Śląskich oraz placu Wilhelma Szewczyka stanowisko urzędu jest niezmienne: tu dekomunizacji nie będzie.
 
- Nie zgadzam się ani na zmianę nazwy ronda im. J. Ziętka, ani na likwidację, bądź przeniesienie pomnika J. Ziętka. Powszechnie wiadomo, że choć Jerzy Ziętek działał w ramach PRL-owskich struktur państwowych, to jednak miał też szereg zasług dla Katowic czy całego Śląska. To on zainicjował m.in. powstanie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, i to jemu zawdzięczamy kultowy Spodek. Za jego czasów powstały szkoły, szpitale czy osiedle Tysiąclecia. Był człowiekiem oddanym naszemu regionowi. Natomiast w sprawie Wilhelma Szewczyka nie otrzymaliśmy żadnego pisma z nakazem zmiany nazwy pl. Szewczyka. Gdy takie pismo wpłynie – będziemy je analizować – deklaruje prezydent Krupa.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto