18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Marian Kuzior i jego dalsze losy. Tak wyglądały plany PKZ oraz całego śródmieścia

Piotr Sobierajski
Dziś będziecie mogli prześledzić dokładnie dalsze losy Mariana Kuziora, który na trwałe zapisał się w historii Dąbrowy Górniczej, m.in. jako adiutant gen. J. Hallera oraz wiceprzewodniczący Komitetu Budowy Pałacu Kultury Zagłębia.

Także jego zaangażowaniu zawdzięczamy to, że w naszym mieście możemy dziś wypoczywać w Parku Zielona. W tym przypadku również stanął na czele zespołu, który zagospodarował te tereny, ku uciesze mieszkańców.

Walczył z najeźdźcą
Kiedy w 1921 r. Marian Kuzior został zwolniony z wojska rozpoczął pracę w Hucie Bankowej, początkowo w wydziale ubezpieczeń od nieszczęśliwych wypadków, a potem do 1939 r. jako księgowy. W 1921 r. w czasie powstań śląskich brał czynny udział w akcji łącznikowej, działając na rzecz powrotu ziem polskich do macierzy. Został za to odznaczony Śląskim Krzyżem Powstańczym. W 1926 r. wziął ślub z Władysławą Pałecz, córką pracownika Huty Bankowej. W 1939 r. został aresztowany przez Niemców, ale jednak uciekł z niewoli i wrócił do Dąbrowy.
- Pracując do 1 maja 1940 r. w księgowości Huty Bankowej otwarcie krytykuję tych, którym podoba się system hitlerowski, którzy chętnie zgłaszają się na kursy języka niemieckiego (...) - pisze w swoim życiorysie Marian Kuzior. Za to trafił do obozu w Dachau, ale rodzinie udało się go zwolnić, za łapówkę dla gestapowców. Uciekł wtedy do Częstochowy, gdzie w podziemiu walczył z najeźdźcą. W lutym 1945 r. wrócił do Huty Bankowa.

Pilnował planów PKZ

W 1948 r. Marian Kuzior został radnym miasta Dąbrowa G., był też m.in. założycielem Związku Więźniów Politycznych hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych. W 1955 r. został radnym Rady Narodowej. Wcześniej został przewodniczącym Komitetu Wykonawczego budowy Parku Kultury i Wypoczynku Zielona w Dąbrowie i zastępcą przewodniczącego budowy Domu Kultury Zagłębia (jak nazywał się do 1964 r. PKZ). Pałac wybudowano w latach 1951-1958 według projektu Zbigniewa Rzepeckiego, otwarcie miało miejsce 11 stycznia 1958 r. Generalnym wykonawcą było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była jedną z najnowocześniejszych.
- Ojciec był społecznikiem i działał na wielu frontach - mówi Wojciech Kuzior, syn pana Mariana. - Niewiele pamiętam z czasów, kiedy ojciec koordynował budowę Pałacu, ale budynek robił wielkie wrażenie. Pamiętam z kolei, że mogłem wejść na niektóre spektakle i siedzieć w pierwszych rzędach. To było coś - wspomina pan Wojciech.

Wyrósł nam park

Dzięki Marianowi Kuziorowi mieszkańcy miasta i okolic mogli się też cieszyć z Parku Zielona o powierzchni 67 hektarów, którego przebudowa rozpoczęła się już w połowie 1945 r. Odnowiony i zagospodarowany został zresztą siłami samych dąbrowian. Powstał "okrąglak", gdzie odbywały się koncerty i zabawy taneczne, udało się ponownie otworzyć basen. Miał powstać nawet stadion sportowy, ale to się nie udało. Do 1967 r. istniało tutaj także ZOO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dabrowagornicza.naszemiasto.pl Nasze Miasto