Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy oddział neurologii w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim zostanie zamknięty? Trwają rozmowy pomiędzy zarządem szpitala i prezydentem miasta

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Sosnowiecki Szpital Miejski
Zarząd Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego rozpoczął rozmowy z prezydentem miasta Arkadiuszem Chęcińskim w sprawie zamknięcia oddziału neurologii wraz z pododdziałem udarowym. Powodem planowanego zamknięcia ma być brak lekarzy i funduszy na utrzymanie działania oddziału.

Zarząd Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego podjął decyzję o rozpoczęciu rozmów z prezydentem miasta na temat zamknięcia oddziału neurologii z pododdziałem udarowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka: począwszy od spadku liczby pacjentów, poprzez braki kadrowe, po oczekiwania finansowe lekarzy.

- Konieczne jest zredefiniowanie zapotrzebowań medycznych indywidualnie dla poszczególnych szpitali. Liczba pacjentów w odniesieniu do sytuacji z lat poprzednich zmienia się, a chęć zapewnienia w każdym szpitalu funkcjonowania różnorodnych, czasami dublujących się lokalnie czy regionalnie oddziałów staje się ogromnym wyzwaniem. Wyzwanie to potęgują problemy kadrowe. Wieloletnie zaległości systemowe w kształceniu kadr medycznych powodują, że brakuje lekarzy wielu specjalizacji. Brak lekarzy sprzyja też wyzwaniom związanym z wynagrodzeniami dla nich, a dokładnie oczekiwaniami stałego podnoszenia ich. Niestety skala niedofinansowania szpitali w Polsce – wskazuje, że balansują one na granicy i nie mogą sobie na to pozwolić – mówi reprezentujący szpital dr Krystian Dudek.

W tej chwili rozważane są różne warianty działań, mających na celu zapewnienie mieszkańcom Sosnowca opieki neurologicznym na dotychczasowym poziomie. Jednym z nich jest współpraca pomiędzy miejskimi szpitalami. W tym wariancie zadania oddziału neurologii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego miałby przejąć Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Rozmowy w tej sprawie z udziałem prezydenta Chęcińskiego, dyrektora WSS nr 5 i zarządu SSM odbędą się 19 stycznia.

- Szpital Św. Barbary w Sosnowcu dysponuje wyposażeniem, umożliwiającym tego typu leczenie. Chcemy doprowadzić do takiego rozwiązania, że leczenie neurologiczne odbywało się w WSS nr 5, a w Szpitalu Miejskim poszerzyć możliwości leczenia internistycznego. Liczymy, ze w najbliższym czasie uda się otworzyć tam też oddział intensywnej opieki medycznej. To, co się dzieje posłuży polepszeniu świadczeń leczniczych w mieście– mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Sosnowiecki Szpital Miejski Sp. z o.o. informuje, że na chwilę obecną Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym pracuje jak do tej pory.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto