Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy autonomia Zagłębia ma sens? [ZDJĘCIA + WIDEO] Debata oksfordzka w Sosnowcu

TOS
Debata o autonomii Zagłębia w Sosnowcu
Debata o autonomii Zagłębia w Sosnowcu Tomasz Szymczyk
Czy autonomia Zagłębia jest rozwiązaniem problemów gospodarczych regionu? Na tak postawione pytanie podczas wtorkowej debaty oksfordzkiej w Wyższej Szkole Humanitas odpowiedzieć musieli uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica. Pierwsi byli - z założenia - entuzjastami autonomii, drudzy - sceptykami. Czy doszli do porozumienia?

Wtorkowe spotkanie w Wyższej Szkole Humanitas było finałem I edycji projektu stowarzyszenia Zmieniaj Sosnowiec, przeprowadzanego pod nazwą Sosnowieckie Debaty Oksfordzkie i przy współudziale Instytutu Regionalnego w Katowicach. – Pierwsza faza projektu polegała na przeprowadzeniu trzech debat oksfordzkich w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka oraz IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. W debatach jako eksperci uczestniczyli m.in. prof. Marek Barański oraz prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński. W pierwszej fazie projektu zostały wytypowane osoby, które będą reprezentowały swoją szkołę w jego finale. Do jego organizacji zaprosiliśmy Wyższą Szkołę Humanitas z Sosnowca – tłumaczy Mateusz Wiatr, prezes stowarzyszenia Zmieniaj Sosnowiec.

W finale obie szkoły reprezentowały czteroosobowe grupy - z "Korczaka" Justyna Gil, Piotr Sadowski, Patryk Malinowski i Wiktor Radziejewski, ze "Staszica" Beatrycze Niebieszczańska, Alicja Łazarska, Magdalena Bielecka i Adam Filus.

- Zagłębie leży w zachodniej Małopolsce i tylko graniczy ze Śląskiem. Autonomia dla Zagłębia pozwoliłaby skupić na naszych problemach, a nie tych nękających całe województwo. Moglibyśmy ruszyć naprzód z gospodarką. Przemysł w Zagłębiu i na Śląsku jest instrumentem w rękach władzy w Warszawie, która wykorzystuje go do rozgrywek politycznych. Wiemy, jakie problemy miała kopalnia Kazimierz-Juliusz. Nie chcemy na to dłużej pozwalać i sami zarządzać pieniędzmi Zagłębia. Pieniądze te są trwonione w Warszawie, potem w województwie i dopiero na końcu trafiają do gmin. Autonomia to szansa na wytworzenie własnej kultury, która dzisiaj na siłę jest zrównywana ze śląską - przekonywał Patryk Malinowski.

- Czym tak naprawdę jest Zagłębie oraz czym w jego przypadku jest autonomia? Odpowiedzi na te pytania nie są i jeszcze nigdy nie będą jednoznaczne. Zagłębie Dąbrowskie jako region uformowało się dopiero w XIX wieku i dopiero od tego momentu możemy mówić o nim jako o osobnym regionie. Od strony południowej i zachodniej granice Zagłębie to dawne granice z czasów rozbiorowych, granice północne i wschodnie nie zostały nigdy szczegółowo określone. Występuje duża rozbieżność terytorialna, a co za tym idzie również tożsamościowa. To jedna z głównych przyczyn, dla których autonomia u nas byłaby mocno nietrwała. W ramach europejskiego podziału w Zagłębiu znalazło się na przykład Jaworzno. Czy ktoś z państwa próbował kiedyś powiedzieć mieszkańcowi Jaworzna, że jest Zagłębiakiem? Reakcje nie są zbyt pozytywne. Podobnie jest z Zawierciem - ripostowała Beatrycze Niebieszczańska.

- Jako region autonomiczny moglibyśmy bezpośrednio zajmować się naszymi pieniędzmi. Autonomia zdecydowanie ma sens ze względu na tożsamość regionalną, która różni się od tożsamości śląskiej. Trzeba wskrzesić wartości, które budowały Zagłębie i które są w każdym z nas - mówiła Justyna Gil.

- Wszystkie dążenia do autonomii mają podłoże ekonomiczne. Odłączają się bogate regiony. Zagłębie nie jest bogate, więc autonomia byłaby nieopłacalna. Może za Gierka by się to opłacało, ale dzisiaj? - odpowiedziała Magdalena Bielecka.

- Państwo w państwie? To nie jest dobry pomysł. Ruch Autonomii Śląska jest wszystkim dobrze znaną organizacją, która stara się przywrócić Śląskowi dawną potęgę. W dzisiejszym czasach autonomia nie jest prostym jednoznacznym rozwiązaniem. Żeby autonomia miała sens, potrzebna jest dobra sytuacja gospodarcza, a w związku z tym dochody. Autonomia jest dobra dla bogatych regionów. Jeżeli doszłoby do autonomii, moglibyśmy być oskarżani o rozpad państwa, a tego byśmy nie chcieli. Autonomia nie ma sensu. To przykład mody na gettoizację, czyli odseparowywanie się od reszty. O ile Kordian miał pewną misję do spełnienia, my jej nie mamy. Nie jesteśmy jak Kordian. "Kordian" został napisany w epoce romantyzmu, w epoce fantazji i fikcji - podsumował Adam Filus.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*\

Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?

*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV*

Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia

*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku**

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto