MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czeladź. Skarby pod miastem

Magdalena Nowacka
Aleksandra Rogaczewska pokazuje miejsce, w którym odkopano fragmenty zachodniej ściany starego kościoła.
Aleksandra Rogaczewska pokazuje miejsce, w którym odkopano fragmenty zachodniej ściany starego kościoła.
Czy podczas prac kanalizacyjnych może dojść do sensacyjnych niespodzianek? Okazuje się, że tak. Prace takie trwają na Starym Mieście w Czeladzi. Właśnie dokonano tam kilku ciekawych, archeologicznych odkryć.

Czy podczas prac kanalizacyjnych może dojść do sensacyjnych niespodzianek? Okazuje się, że tak. Prace takie trwają na Starym Mieście w Czeladzi. Właśnie dokonano tam kilku ciekawych, archeologicznych odkryć.

Pierwszych znalezisk dokonano na jednym z podwórzy przy ulicy Kaczej. Jest tam nieporuszona warstwa osadnicza, która narastała w tym miejscu od czasów średniowiecza. Wykopy nadzoruje Aleksandra Rogaczewska, archeolog i pracownik Muzeum Zagłębia w Będzinie.

- Takie odkrycia rzadko się zdarzają, tym bardziej, że pora jak na prace wykopaliskowe jest nietypowa - śmieje się pani Aleksandra.

Na dnie wykopu znaleziono fragmenty dzbana z taśmowym uchem, wykonanego z jasnokremowej kaolinowej glinki.

- Datujemy go na XIV wiek. Znalazłam także części garnków z tak zwanej ceramiki siwej, zdobionej motywem linii żłobionych, które obiegają naczynie. Taka ceramika weszła na naszych terenach w użycie w połowie XIII wieku. Po konsultacji ustaliłam jednak, że te fragmenty ceramiki pochodzą z wieku XIV - dodaje archeolog.

Drugie odkrycie jest jeszcze bardziej efektowne. To fragmenty zachodniej ściany świątyni na placu przy kościele pw. św. Stanisław Biskupa i Męczennika.

- To bardzo ładnie zachowany fragment. Jednak tego odkrycia mogliśmy się spodziewać, bo wiedzieliśmy, że stały obok siebie dwa kościoły. Jeden został zburzony. W latach 90. zeszłego stulecia ekipa odkrywców przeprowadzała badania w okolicy skweru, ale wtedy nic nie znaleziono. Daty powstania starego kościoła są rozbieżne. Według jednych opracowań jest to połowa XVI wieku, według innych będzie to raczej koniec wieku XV - mówi Aleksandra Rogaczewska.

To wciąż nie koniec serii odkryć. Kolejne miało miejsce przy ulicy Kościelnej 1. W trakcie prac związanych z ułożeniem gazociągu natknięto się na podwaliny drewnianej chaty.

- Niewiele wprawdzie z niej zostało, ale udało się tu znaleźć fragmenty naczyń ceramicznych z przełomu XII i XIII wieku - mówi Teresa Kosmala, czeladzki archeolog i przewodnicząca Rady Miejskiej.

Fragmenty tych naczyń po dokładnym opisaniu znajdą miejsce w Muzeum Zagłębia.

- Całe miasto jest pod ochroną konserwatorską, ale do tej pory nie mieliśmy jakoś szczęścia do tego typu odkryć. Chociaż znamy przybliżone daty powstania miasta, nie wiedzieliśmy, czy natrafimy na niezakłóconą warstwę średniowieczną. A jednak udało się - dodaje Teresa Kosmala.

Mieszkańcy z niedowierzaniem przyjmują informacje o tych archeologicznych skarbach.

- Mieszkam tu od urodzenia i nie sądzę, żeby tu można było coś znaleźć. Jedyne co pamiętam, to to, że krążyła kiedyś plotka o studni na rynku. Podobno można było nią przejść aż do Będzina. Ale ja w takie rzeczy nie wierzę - mówi pan Władysław, mieszkaniec Czeladzi.

Kto wie, do jakich odkryć dojdzie jeszcze na czeladzkim rynku? Mogą być naprawdę sensacyjne, bo z różnych przekazów wiadomo, że na miejscu kościoła był kiedyś cmentarz.

O starówce
Stare Miasto to najstarszy rejon Czeladzi. Pochodzi z XIII wieku, kiedy Czeladź uzyskała prawa miejskie. Starówka jest jedynym tego typu zachowanym bez większych naruszeń średniowiecznym układem miejskim w aglomeracji katowickiej. Znajduje się też pod ścisłą ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Rynek obejmuje 13 ulic i teren ok. 9 ha w ścisłym centrum miasta. Został ukształtowany w średniowieczu jako obronny gród nadgraniczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto