Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas kolędowania

Agnieszka Zielińska
Mimo zimna, jasełkowi aktorzy dzielnie trwali w betlejemskiej scenerii. Fot. Olgierd Górny
Mimo zimna, jasełkowi aktorzy dzielnie trwali w betlejemskiej scenerii. Fot. Olgierd Górny
Dąbrowianie w czasie świąt Bożego Narodzenia mogli oglądać żywą szopkę betlejemską. Spektakle jasełkowe i koncerty kolęd zaprezentowano także w innych kościołach Zagłębia.

Dąbrowianie w czasie świąt Bożego Narodzenia mogli oglądać żywą szopkę betlejemską. Spektakle jasełkowe i koncerty kolęd zaprezentowano także w innych kościołach Zagłębia. Przedstawienia przygotowywali również uczniowie wielu szkół.

- Tradycja przygotowywania szopek wywodzi się od świętego Franciszka z Asyżu, który po raz pierwszy zaprezentował szopkę w Greccio we Włoszech. Postanowiliśmy kontynuować ten zwyczaj. Tym bardziej, że święty Franciszek jest opiekunem naszego zgromadzenia. Szopkę przygotowano, by oddać cześć Nowo Narodzonemu Bogu. W naszej szopce aktorzy zaprezentowali spektakl w specjalnie przygotowanych dekoracjach - tłumaczy ojciec Robert Dziuda, franciszkanin z parafii świętego Antoniego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gołonogu.

Dąbrowianie mogli podziwiać szopkę przygotowaną przy kościele w Gołonogu w dwa świąteczne popołudnia. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem widzów. Szopkę oglądano całymi rodzinami. W rolach Marii, Józefa, Pasterzy i Mędrców ze Wschodu wystąpili studenci i uczniowie dąbrowskich liceów oraz podstawówek. W przygotowaniu szopki pomagali także dąbrowscy przedsiębiorcy. Jeden z tartaków przekazał deski do przygotowania dekoracji. Przedsiębiorcy zasponsorowali również oświetlenie szopki.

- Od okolicznych hodowców wypożyczono oswojone zwierzęta, koziołki, cielątko i ptactwo. Zabrakło osiołka, ale nie udało się znaleźć odpowiednio przyjacielskiego zwierzaka, którego najmłodsi mogliby pogłaskać. Może uda się wypożyczyć osiołka w przyszłym roku, bo przedsięwzięcie będzie z pewnością kontynuowane - dodaje ojciec Dziuda.
Przedstawienia jasełkowe i szopki w okresie karnawału można będzie oglądać w większości kościołów regionu. W czasie przedświątecznym przedstawienie jasełkowe zaprezentowano także w SP nr 8 w Będzinie. Uczniowie klas starszych przedstawili spektakl teatralny i koncert kolęd. Przedstawienie powstało pod opieką nauczycieli, m.in. polonistki Moniki Rychel, bibliotekarki Elżbiety Kubisy i opiekunki chóru muzycznego Barbary Sosnowskiej. Rodzice pomagali w przygotowaniu dekoracji i kostiumów swoich pociech. Przedstawienie obejrzeli uczniowie i nauczyciele, rodzice dzieci oraz zaproszeni goście.

W szkole przedstawienia jasełkowe odbywają się od kilku lat. W wigilijny poranek spotkanie jasełkowe dla najmłodszych odbyło się również w kościele Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Specjalną ruchomą szopkę, rzeźby wprawia w ruch specjalny mechanizm, można oglądać w kościele przy dworcu kolejowym w Sosnowcu. Szopkę można będzie oglądać do końca karnawału. Kościółek jest otwarty przez cały dzień.

- W regionie zawierciańskim bardzo popularny jest zwyczaj, by grupy kolędników odwiedzały domy mieszkańców wsi i miasteczek. Do dziś ta tradycja jest kultywowana. Młodzież w strojach Króla Heroda, śmierci i Turonia oraz aniołów i pasterzy chętnie odwiedza kromołowian. Wizyta kolędników zapewnia mieszkańcom szczęście w przyszłym roku - tłumaczy Anna Kozłowska z zespołu folklorystycznego "Kromołowianie".

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto