Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarny ląd na polskiej ziemi [ZDJĘCIA]- cykl spotkań dla dzieci zakończony

Łukasz Chojnacki
Wystawa w Muzeum w Sosnowcu zbliża się ku końcowi, podobnie jak cykl spotkań dla dzieci pt. Wakacje na czarnym lądzie. Przez miesiąc, co tydzień, odbywały się specjalne imprezy edukacyjno-ruchowego, które przybliżały uczniom szkół podstawowych i zerówek nieznany dotychczas świat — Afrykę.

Na pomysł zorganizowania takiej akcji wpadliśmy przy okazji otwarcia wystawy Od Sahary do Atlantyku — Kultura Afryki Zachodniej — tłumaczy Joanna Kunysz z Działu edukacyjno-promocyjnego, także animatorka zajęć, opowiada też programie - Dzieci były zafascynowane zabawami czy zajęciami plastycznymi, tworzeniem masek szamańskich, poznawaniem bajek z kontynentu czy wykonywaniem biżuterii z muszelek i innych egzotycznych materiałów.

Dzieci wspólnie z rodzicami wykonywali zadania, bawili się przy tym równie dobrze jak ich pociechy. Jesteśmy tutaj czwarty raz, bardzo spodobał nam się pomysł i wszystkie zajęcia. Na wystawie byliśmy nawet dwa razy, jest bardzo ciekawa - mówi Kinga Stefańczyk-Kwosek, a jej syn, Mikołaj, dodaje - Było bardzo fajnie, ale dzisiaj jest najfajniej! W ostatni dzień cyklu obecni, ponad dwadzieścioro dzieci, poznały zabawy ich rówieśników z czarnego lądu, m.in. w ogon lwa czy walkę nosorożców. Program każdego spotkania był niepowtarzalny i inspirujący do dalszego uczestnictwa. Rodzice bardzo chwalą pomysłowość organizatorów oraz ideę nauki poprzez rozrywkę. Dzieci nauczyły się położenia państw Afryki, wyglądu jej mieszkańców, kultury plemion i wielu więcej ciekawostek.

Akcję wykorzystały też szkoły tak do celów edukacyjnych jak i uatrakcyjniających wakacje, np. Szkoła Podstawowa nr 1 im. S. Konarskiego w Sosnowcu. Pomyślałam, że te spotkania zmotywują moich podopiecznych do przeczytania lektury "W pustyni i w puszczy", jaką będą mieli w programie. - dzieli się pomysłem polonistka, mgr Dorota Daszkiewicz, dodaje też - Dzieciaki bardzo miło spędzają tu czas, bardzo angażują się we wszystkie atrakcje. Uczniowie ze szkoły bardzo entuzjastycznie opowiadają o poprzednich spotkaniach. Mnie najbardziej spodobały się zajęcia plastyczne, rysowanie na płótnie czy papierze, szczególnie ciekawe było malowanie ilustracji do bajki afrykańskiej o Pszczole i zającu. - mówi Paulina Pomarańska (klasa 6). Równie emocjonalnie dopowiada Paweł Jochymczyk (klasa 5) - Kiedy robiliśmy biżuterię, narobiłem najwięcej kolczyków, naszyjników i innych ozdób. A inni robili prawie tylko pierścionki! Nauczyciele także wzięli udział w zabawach, plastyczka mgr Krystyna Bator-Ślęzak z SP nr 1 - Dzisiaj odpoczywamy i przyglądamy się, ale rysowałyśmy z Dorotą z przyjemnością, tak samo jak słuchałyśmy bajek.

Cykl spotkań się zakończył, jednak wystawę można zwiedzać do 14 sierpnia. Została przygotowana ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto