Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z biurowcem KWK Sosnowiec? [Zdjęcia]

Redakcja
Biurowiec KWK Sosnowiec coraz bardziej niszczeje. Obecnie pomimo faktu, że grozi zawaleniem stał się nieoficjalną noclegownią dla bezdomnych. Jego losy są jednak już przesądzone.

KWK Sosnowiec została zamknięta w 1997 roku. Z czasem jej tereny zostały przekształcone w Park Technologiczny. Elektrownia Renard znajdująca się na przeciwko zmienia się w trzygwiazdkowy hotel, a Szyb "Anna" w centrum Wspinaczkowe. Ostatni relikt kopalni to biurowiec usytuowany wzdłuż ulicy Gabriela Narutowicza. Choć początkowo snuto plany co do wykorzystania tego obiektu o dość znacznej kubaturze, ostatecznie zapadła decyzja o wyburzeniu biurowca.

- Budynek administracyjny po dawnej kopalni Sosnowiec zostanie rozebrany. Decyzja została już podjęta. Niebawem rozpoczną się prace przy rozbiórce - ujawniał w ubiegłym roku MM Silesii Krzysztof Polaczkiewicz z UM Sosnowiec.

Urząd rozpisał przetarg na rozbiórkę. Wydawało się, ze problem szybko zostanie rozwiązany. Tak jednak się nie stało. Rok później budynek dalej stoi i coraz bardziej niszczeje. Stwarzając zagrożenie dla ludzi. Pojawiły się jednak problemy.


Mini bar nie wydaje już posiłków


Ostatnia pozostałość po górniczej przeszłości

- Budynki byłej KWK „Sosnowiec” usytuowane przy ul. Narutowicza w Sosnowcu są przeznaczone do rozbiórki. Dotychczas został ogłoszony jeden przetarg na wyburzenie przedmiotowych obiektów. Postępowanie się wydłuża ze względu na odwołanie jednego z Wykonawców do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie – mówi Sebastian Winter, Wydział Inwestycji Miejskich.

Do czsu decyzji urzędnicy mają zawiązane ręce. To z kolei martwi inwestorów planujących wybudowanie w pozostałościach Szybu "Anna" centrum wspinaczkowego. Dopóki biurowiec nie zostanie zrównany z ziemią nie mogą zacząć prac.

- Obiecano nam, że budynek zostanie wyburzony, byśmy mogli zbudować dojazd i parking przy obiekcie. Ale są jakieś problemy z przetargami. Mamy nadzieję, że urzędnicy szybko się z tym uporają, bo nie możemy zacząć prac. Wiadomo, że przy rozbiórce tak blisko położonego budynku może dojść do uszkodzeń naszego. Po za tym gdy go nie będzie powstanie miejsce na drogę dojazdową – przyznaje MM Silesii Piotr Banasik, inwestor planujący stworzenie Centrum Wspinaczkowego.

Również okoliczni mieszkańcy narzekają na niechlubna pamiątkę górniczego rozwoju dzielnicy. Liczą, że w końcu urzędnikom uda się spełnić obietnice  teren zostanie zrekultywowany do końca.

- Widok na kopalnie nawet, gdy prosperowała nie był ciekawy. Ale od dłuższego czasu jest przerażający. Możemy obserwować postępujący proces degradacji. Działania szabrowników, akty wandalizmu, można powiedzieć, że ciekawe widoki, ale niewymarzone – mówi pan Andrzej, mieszkaniec Traugutta.

Zobacz również: Co dalej z pozostałościami Kopalni Sosnowiec? [Zdjęcia]

Urzędnicy zapewniają, że jeżeli trwająca procedura przetargowa nie zostanie ponownie wydłużona, to najwcześniej prace w tym terenie rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca 2010 roku. Do tego czasu zarówno mieszkańcom jak i okolicznym inwestorom pozostaje czekać.


SERWIS
MM O INWESTYCJACH




emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto