Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarze w Sosnowcu: co o nich wiecie? [ZDJĘCIA]

TOS
Cmentarze w Sosnowcu
Cmentarze w Sosnowcu TOS
Cmentarzy w samym Sosnowcu jest kilkanaście. Od jutra do niedzieli zarówno te większe, jak i te mniejsze odwiedzą tysiące osób. Większość z nich oprócz swoich grobów rodzinnych odwiedzi też inne mogiły.

Mieszkańcy Zagórza, jak co roku, zapalą pewno znicza na mogiłach powstańców styczniowych, żołnierzy radzieckich czy grobie Stanisławy i Edwarda Gierków. Nekropolia zagórsko-środulska obok cmentarza przy ul. Będzińskiej oraz w rejonie al. Mireckiego należy do największych w całym Zagłębiu Dąbrowskim. Ten ostatni jest z kolei cmentarzem najbardziej oryginalnym. Obok siebie leżą tutaj bowiem sosnowiczanie czterech wyznań: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelickiego i żydowskiego.

Historia zespołu cmentarzy sięga drugiej połowy XIX wieku. Dzisiaj to prawdziwa historia Sosnowca. Na cmentarzu ewangelickim (pierwszy od ulicy Grota-Roweckiego) główne miejsce zajmuje mauzoleum Dietlów. Tuż obok spoczywają członkowie rodzin innych sosnowieckich przemysłowców: Schoenów, Lamprechtów czy Konrad Gamper, współzałożyciel istniejącego do dzisiaj Fakopu. Przechodząc przez bramę wejściową cmentarza ewangelickiego można odwiedzić również cmentarz prawosławny. Z przodu widać tutaj groby współczesne, dalej pomniki z końca XIX wieku. Na niektórych dostrzec można jeszcze przedrewolucyjną rosyjską ortografię.

Cmentarz żydowski znajduje się nieco na uboczu. Iść trzeba ulicą Gospodarczą w kierunku nieistniejącej już kolejowej stacji towarowej Sosnowiec Pogoń. Na cmentarzu jest dużo grobów przedwojennych, ale są również nowe, bo kirkut ten to jedyny żydowski cmentarz grzebalny w Zagłębiu Dąbrowskim. Znajduje się również tutaj pomnik poświęcony Żydom zamordowanym w czasie II wojny światowej.

Historycznych mogił nie brakuje również na cmentarzu rzymskokatolickim. Uwagę osób odwiedzających cmentarz zwraca grobowiec przemysłowca Jana Woźniaka. Są tutaj również pochowani matka Teresa Kierocińska zwana matką Zagłębia, działacz sportowy Aleksander Rene, proboszcz i budowniczy sosnowieckiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ksiądz Dominik Milbert czy Tadeusz Waśniewski, dyrektor kopalni Renard z początku XX wieku, który - jak głosi napis na pomniku - zginął z ręki skrytobójcy.

Na każdym z cmentarzy nie brakuje grobów żołnierzy. Przed świętem Wszystkich Świętych zadbali o nie rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej - GO Śląsk. - Celem akcji było posprzątanie mogił żołnierskich znajdujących się na zagłębiowskich cmentarzach oraz inwentaryzacja i uaktualnienie informacji o tych miejscach. Przedsięwzięcie było samodzielną inicjatywą naszych członków, którzy odtwarzają sylwetki żołnierzy Wojska Polskiego z okresu międzywojennego oraz prowadzą działania na rzecz propagowania historii WP - informuje Marcin Tutaj z Grupy. Jej członkowie odwiedzili m.in. groby żołnierzy z 1939 r. na cmentarzu przy ul. Andresa oraz mogiłę z lat 1919-1921 przy ul. Będzińskiej.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto