Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu już otwarte. Tutaj osoby nieletnie otrzymają wsparcie psychologiczne i pomoc w sytuacjach kryzysowych

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Dzięki działaniom Stowarzyszenia Moc Wsparcia i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w Sosnowcu uruchomione zostało Centrum Pomocy Dzieciom - doskonale wyposażona placówka, gdzie najmłodsze ofiary przemocy mogą otrzymać wsparcie specjalistów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dzięki działaniom Stowarzyszenia Moc Wsparcia i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w Sosnowcu uruchomione zostało Centrum Pomocy Dzieciom - doskonale wyposażona placówka, gdzie najmłodsze ofiary przemocy mogą otrzymać wsparcie specjalistów. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
W Sosnowcu powstało pierwsze w województwie śląskim i ósme w kraju Centrum Pomocy Dzieciom – placówka wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży, doświadczającej przemocy i ich niekrzywdzących rodziców. Uruchomienie Centrum to efekt współpracy Stowarzyszenia Moc Wsparcia, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i miasta Sosnowiec.

Centrum Pomocy Dzieciom to sieć placówek wsparcia psychologicznego, które udzielają bezpłatnego wsparcia psychologicznego najmłodszym, dotkniętym każdym rodzajem przemocy – zarówno psychicznej i fizycznej. To idea, która narodziła się w 2018 roku w Warszawie, a jej realizacji podjeła się Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Od tamtej pory w całym kraju uruchomiono sieć palcówek. W piątek, 24 lutego, placówka taka powstała również w Sosnowcu. To pierwsza tego typu jednostka województwie śląskim i druga na południu Polski.

Sosnowiecka siedziba Centrum Pomocy Dzieciom mieści się przy ulicy Głównej 19 w dzielnicy Kazimierz Górniczy, w budynku MDK Kazimierz, a prowadzona jest przez stowarzyszenie Moc Wparcia, od dziesięciu lat wspierającego dzieci doświadczające przemocy wykorzystania seksualnego i w kryzysach psychicznych po zdarzeniach traumatycznych. Dzięki porozumieniu, zawartemu między Stowarzyszeniem, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, prowadzącą sieć Centrum na terenie Polski, możliwe stało się uruchomienie takiej placówki w Sosnowcu.

- Centrum ma funkcję wspierająco-pomocową. Wypełnia ono lukę na terenie województwa w zakresie wspierania dzieci które doświadczył przestępstwa. Szczególnie mam tu nam ysli wykorzystywanie seksulane, przemoc psychiczną, zaniedbania. To duży obszar problemu społecznego, który wymaga reakcji ze strony społecznej, zapewnienia odpowiednich warunków wsparcia i specjalistów, którzy takie rozwiązania zapewnić mogą – mówi Adrian Drdzeń, prezes stowarzyszenia Moc Wsparcia.

Placówka pracować ma w modelu zaadaptowanym z wzorców norweskich – modelu Barnahaus. Według tego modelu całe wsparcie realizowane jest w jednym miejscu, z dostępem do wielu specjalistów, którzy adekwatnie do potrzeb dziecka udzielą mu wparcia.

W Centrum znajdują się cztery gabinety pomocy psychotarapeutycznej, dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku, tak by każde dziecko znalazło odpowiednie dla siebie środowisko, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Znalazła się również przestrzeń dla rodziców niekrzywdzących. Zadaniem, które stawiają sobie Centra, jest otoczenie profesjonalną pomocą dzieci pokrzywdzonych przestępstwem znęcania się lub wykorzystywania seksualnego wówczas, kiedy ten czyn został już zgłoszony, czyli dziecko będzie składało zeznania w procedowanej sprawie. Przesłuchanie to bardzo ważna czynność dla ustalenia sprawcy i okoliczności przestępstwa, ale na ogół też bardzo stresujące wydarzenie dla dziecka. Dlatego Centra Pomocy Dzieciom prowadzą odpowiednio wyposażone i zaaranżowane przyjazne pokoje przesłuchań, które bezpłatnie udostępniają lokalnym sądom. W CPD w Sosnowcu taki pokój niebawem także powstanie. Składanie zeznań poza gmachem sądu, w przyjaznym budynku organizacji pozarządowej, do którego nie ma wstępu podejrzany pozwala obniżyć poziom zdenerwowania dziecka i sprawia, że jego zeznania są obszerniejsze i mają większą wartość dowodową.

- Podstawowym standardem funkcjonowania Centrów Pomocy Dzieciom jest to, że wszystkie działania i decyzje podejmujemy w oparciu o najlepiej pojęty interes dziecka, w najszybszym możliwym czasie, bez zbędnej zwłoki. Oraz – co równie ważne – że dziecko ma prawo do wyrażania swoich opinii i otrzymywania zrozumiałych dla siebie informacji na przykład na temat tego, co będzie się działo między innymi w procedurach prawnych, w których uczestniczy – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Działanie ośrodka finansowane jest z funduszów zewnętrznych – Funduszu Norweskiego, mające na celu zmniejszenie różnic społecznych w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Uruchomienie Centrum nie byłoby możliwe również bez wsparcia miasta, które udostępniło Stowarzyszeniu przestrzeń użytkową w MDK Kazimierz.

Centrum przyjmuje już zgłoszenia ofiar przemocy. Jak informują przedstawiciele Stowarzyszenia Moc Wsparcia, dzięki działaniom podjętym w ramach pomocy prawnej i psychologicznej Centrum, udało się już zatrzymać dwie osoby, które zostały zatrzymane w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci. Ukazuje to, że działanie Centrum Pomocy Dzieciom jest nie tylko słuszne, ale i jak najbardziej potrzebne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto