Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Sosnowcu. Projekty zgłoszone przez mieszkańców są już po ocenie. Głosowanie rusza w październiku

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Park dinozaurów „Dino”, leżaki miejskie, park tematyczno–przyrodniczy, labirynt „Zielony Zakątek”. Aktywność – Rekreacja – Odpoczynek w Parku im. J. Kuronia. Koszt: 1 mln zł. Autorzy projektu: Dorota Wnuk, Stanisława Jężak, Małgorzata Pogoda-Mendakiewicz 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Park dinozaurów „Dino”, leżaki miejskie, park tematyczno–przyrodniczy, labirynt „Zielony Zakątek”. Aktywność – Rekreacja – Odpoczynek w Parku im. J. Kuronia. Koszt: 1 mln zł. Autorzy projektu: Dorota Wnuk, Stanisława Jężak, Małgorzata Pogoda-Mendakiewicz Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Mieszkańcy Sosnowca złożyli projekty w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Te zostały już ocenione i w październiku będzie można wybierać zwycięskie projekty. W tym roku powróci również Piknik Obywatelski, na którym będzie można zapoznać się z proponowanymi inwestycjami. W naszej galerii zobaczycie najciekawsze, naszym zdaniem, projekty.

Budżet Obywatelski w Sosnowcu. Oceniono projekty

Przed nami VIII edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Mieszkańcy zgłaszali propozycje zadań, nad którymi teraz pochylą się mieszkańcy i oddadzą swoje głosy. Udało się już ocenić projekty, więc autorzy dowiedzieli się czy zostały zaopiniowane pozytywnie czy negatywnie. Do 27 września mogą się odwołać od tej decyzji.

W tegorocznej edycji mieszkańcy jak zwykle wykazali się kreatywnością. Zgłoszono aż 106 projektów. Po analizie i ocenie, do głosowania dopuszczono 93 zadania. Te są podzielone na dwie grupy: zadania lokalne i ogólnomiejskie. W strefie lokalnej najwięcej projektów, na które można oddać głos znajduje się w strefie Pogoń – 8. Natomiast siedem zadań do wyboru czeka w strefach: Sielec, Kukułek, Andersa oraz Zagórze Północ. Najmniej projektów zgłoszono w strefach: Porąbka oraz Modrzejów, Jęzor, Bór. W strefie ogólnomiejskiej można oddać głos na jeden z 14 projektów. Jest więc z czego wybierać.

Jak co roku wśród zgłoszonych propozycji mamy remonty chodników, ulic czy wykonanie miejsc parkingowych. Widzimy też, że coraz popularniejsze stają się wybiegi dla psów. Zgłoszono wiele takich placów dla czworonogów z urządzeniami treningowymi. Sosnowiczanie chcą też remontu boisk czy placów zabaw, często znajdujących się przy szkołach lub przedszkolach.

Mieszkańcy chcieliby także, żeby otaczające ich tereny były bardziej zielone. Zgłaszano nasadzenia nowych roślin czy powstanie zielonych skwerów. Nie zabrakło również zadań związanych z zakupem książek czy wrzutni na nie. W samej dzielnicy Centrum są aż trzy takie zadania. Potrzeby związane z czytelnictwem są ważne, ale wydaje mi się, że budżet obywatelski można byłoby spożytkować na inne działania.

Ile pieniędzy dla poszczególnych dzielnic Sosnowca w Budżecie Obywatelskim?

W ramach Budżetu Obywatelskiego Sosnowiec podzielony jest na 17 rejonów. Ponadto pieniądze można wykorzystać na zadanie w rejonie okołomiejskim.

  • Milowice - 210 tys. 34 zł
  • Pogoń - 512 tys. 299 zł
  • Stary Sosnowiec - 285 tys. 142 zł
  • Środula - 352 tys. 861 zł
  • Sielec, Kukułek, Andersa - 368 tys. 895 zł
  • Centrum - 452 tys. 568 zł
  • Zagórze Północ - 390 tys. 307 zł
  • Zagórze Południe - 468 tys. 108 zł
  • Klimontów, Dańdówka - 240 tys. 563 zł
  • Kalinowa, Maliny - 257 tys. 900 zł
  • Bobrek, Niwka - 261 tys. 44 zł
  • Modrzejów, Jęzor, Bór - 275 tys. 78 zł
  • Kazimierz Górniczy - 242 tys. 341 zł
  • Porąbka - 153 tys. 877 zł
  • Juliusz - 272 tys. 72 zł
  • Ostrowy Górnicze - 208 tys. 192 zł
  • Maczki, Kolonia Cieśle - 248 tys. 719 zł
  • Strefa ogólnomiejska - 1 mln zł

Powraca Piknik Obywatelski. Głosowanie już w październiku

W poprzednich siedmiu edycjach mieszkańcy Sosnowca rozdysponowali blisko 50 milionów złotych na ponad 200 projektów. O tym, które projekty będą realizowane w 2022 roku zdecydują mieszkańcy.

– Cieszę się, że w kilku przypadkach udało nam się namówić sosnowiczan na połączenie sił i zgłoszenie jednego, wspólnego projektu – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W ubiegłym roku Piknik Obywatelski ze względu na pandemię koronawirusa organizowany był w formie online. W tym roku powraca do tradycyjnej formuły. 3 października w Parku Sieleckim w godzinach od 15 do 18 będziemy mogli spotkać się z mieszkańcami i zapoznać z tegorocznymi projektami.

- Po zeszłorocznym pikniku w formie online wracamy do spotkania w terenie. Autorzy będą mieli szansę zaprezentować mieszkańcom swoje pomysły i przekonać do oddania głosów na nie. Dodatkowo najmłodsi będą mogli skorzystać z szeregu atrakcji - zapowiada Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM Sosnowiec.

Głosowanie na projekty odbędzie się w tym roku od 8 do 18 października. Głosy możemy oddawać jedynie w formie elektronicznej na stronie www.obywatelski.sosnowiec.pl. Również na tej stronie internetowej znajdziecie pełną listę projektów poddanych pod głosowanie. Każdy mieszkaniec Sosnowca, niezależnie od wieku, może oddać dwa głosy - jeden na sferę rejonową, a drugi na ogólnomiejską.

Jak informuje sosnowiecki Urząd Miejski, już w najbliższych dniach ruszy kampania informacyjna, a szczegółowe informacje dotyczące głosowania pojawią się m.in. w większości sosnowieckich bloków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto