Brązowy Filar

Koszykarki Filara po zdobyciu brązowego medalu juniorskich mistrzostw Polski.
Trzecie miejsce zajęły koszykarki sosnowieckiego Filara podczas rozegranego w Ostrowie Wielkopolskim turnieju finałowego juniorskich mistrzostw Polski. Podopieczne Marka Juszkiewicza dwukrotnie pokonały broniącą tytułu ...

Trzecie miejsce zajęły koszykarki sosnowieckiego Filara podczas rozegranego w Ostrowie Wielkopolskim turnieju finałowego juniorskich mistrzostw Polski. Podopieczne Marka Juszkiewicza dwukrotnie pokonały broniącą tytułu Olimpię Poznań. W półfinale, po dramatycznym pojedynku, sosnowiczanki musiały po dogrywce uznać wyższość gospodyń zawodów.

Filar w inauguracyjnym meczu turnieju zmierzył się ze stołecznym SKS 12. Początek spotkania należał do rywalek. Dopiero w 5 min. Edyta Błaszczak rzutem zza linii 6,25 m wyprowadziła Filar na prowadzenie (9:7). W trzeciej kwarcie po rzucie Izabeli Piekarskiej drużyna stołeczna ostatni raz objęła prowadzenie (38:41), szybko wyrównała Marlena Steciuk, a następnie piłkę w koszu dwukrotnie umieściła Karolina Zagórna. Prowadzenia sosnowiczanki nie oddały już do końca meczu.

Tylko przez kwadrans broniące tytułu mistrzowskiego koszykarki poznańskiej Olimpii utrzymywały dystans w grupowym spotkaniu z Filarem. W połowie drugiej kwarty podopieczne Marka Juszkiewicza prowadziły 22:19. Po chwili "trójkę" zapisała na swoje konto Edyta Błaszczak, a następnie kosz rywalek zaczęły ,dziurawić" Małgorzata Krusiec i Karolina Zagórna. W połowie spotkania Filar prowadził już 38:21, a w 27 min. jego przewaga sięgnęła ćwierć setki punktów (54:29). Ostatecznie podopieczne Marka Juszkiewicza rozgromiły utytułowane rywalki 86:48.

Zwycięstwo 65:63 w kolejnym meczu z Koroną Kraków zapewniło sosnowiczankom pierwsze miejsce w grupie, a podopieczne Andrzeja Włodarza wypchnęło poza strefę medalową. Sosnowiczanki pewnie wygrały pierwszą ćwiartkę (18:10), ale druga należała do Korony, w której szeregach doskonale spisywały się Monika Flądro i Katarzyna Suknarowska (35:37). W 25 min. Małgorzata Krusiec wyprowadziła jednak Filar na prowadzenie (42:40).

Nadkomplet publiczności obserwował w hali ostrowskiej Stali półfinałowy pojedynek Filara z Kasprowiczanką. Sosnowiczanki rozpoczęły pojedynek od mocnego uderzenia, prowadząc po koszu Marleny Steciuk i trzech celnych osobistych Edyty Błaszczak 5:0. Gospodynie szybko doprowadziły jednak do remisu (7:7), wokół którego wynik oscylował już do końca meczu. Częściej prowadzenie obejmowały podopieczne Marka Juszkiewicza, ale najskuteczniejsza na parkiecie kadrowiczka Karolina Kaczmarek (37 punktów) wykorzystując dwa rzuty wolne doprowadziła w 40 min. do dogrywki (59:59). Wcześniej dwóch osobistych nie wykorzystała Małgorzata Polak. W dodatkowym czasie gry przewaga gospodyń nie podlegała dyskusji. Filar kończył mecz bez czterech zawodniczek. Sędziowie po pięć fauli odgwizdali Małgorzacie Krusiec, Annie Sękowskiej, Karolinie Zagórnej i Edycie Błaszczak.

W "małym finale" koszykarki Filara ponownie okazały się lepsze od poznańskiej Olimpii. Także losy tego pojedynku rozstrzygnęły się w drugiej kwarcie. Podopieczne Marka Juszkiewicza imponowały skutecznymi rzutami z dystansu. Zapisały na swoje konto dziesięć "trójek" przy siedemanstu rzutach zza linii 6,25 m!

Tytuł mistrzowski przypadł ostatecznie AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski, który w finale pokonał Kasprowiczankę.

* Filar Sosnowiec - SKS 12 Warszawa 58:48 (15:11, 16:13, 18:20, 9:4). l Filar Sosnowiec - Olimpia Poznań 86:48 (15:13, 23:8, 24:17, 24:10). l Filar Sosnowiec - Korona Kraków 65:63 (18:10, 17:27, 18:11, 15:12). l Filar Sosnowiec - Kasprowiczanka Ostrów Wlk. 63:77 (16:12, 13:17, 18:19, 12:11, 4:18). l Filar Sosnowiec - Olimpia Poznań 85:68 (22:21, 28:17, 16:13, 19:17).

Filar: Steciuk, Krusiec, Błaszczak, Zagórna, Buzała - Sękowska, Gustowska, Łechtanska, Polak, Doleżyk.