MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Boją się SAPARD-u

(iwo)
Program SAPARD spotyka się jednak z dużą nieufnością rolników.
Program SAPARD spotyka się jednak z dużą nieufnością rolników.
Tylko 9 gospodarzy przybyło do starostwa na kolejne spotkanie dla rolników indywidualnych pragnących skorzystać z środków SAPARD. Po przerwie został tylko jeden.

Tylko 9 gospodarzy przybyło do starostwa na kolejne spotkanie dla rolników indywidualnych pragnących skorzystać z środków SAPARD. Po przerwie został tylko jeden. Na spotkaniu przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) starali się wyjaśnić zasady przyznawania dofinansowania, jego wysokość (od 45 tys. zł do 110 tys. zł) oraz termin przyznania.

- Po złożeniu wniosku, następuje najpierw weryfikacja formalna wniosku i obowiązkowo wizyta u rolnika, podczas której m.in. sprawdzana jest zasadność i celowość inwestycji. Jeśli ocena końcowa jest pozytywna, ARiMR podpisuje umowę z wnioskodawcą, który dopiero w tym momencie może przystąpić do jej realizacji. Po skończeniu inwestycji, najpóźniej w lipcu przyszłego roku, rolnik pisze już ostatni pismo, tzw. wniosek o płatność - mówił Marek Dziubek ze Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie. - Na razie został u nas złożony jeden wniosek indywidualny o dofinansowanie w ramach programu SAPARD. Niestety, mimo tego że był dobrze wypełniony musiał zostać odrzucony ze względu na wiek rolnika. Przekroczył on 50 lat.

- Dofinansowaniem zainteresowanych jest wiele osób. Jesteśmy przygotowani do tego, by nieodpłatnie pomóc rolnikom wypełnić wniosek i sprządzić biznessplan, niestety, jak na razie jednak nie mieliśmy ku temu sposobności. Na naszym terenie żaden rolnik nie spełniał warunków stawianych przez SAPARD - dodaje Wanda Żak, główna specjalistka ds. produkcji roślinnej. - Większość rolników obawia się SAPARD-u, boją się zaciągać kredyty na inwestycję, co do której nie mają pewności, czy zostanie choćby w połowie zrefundowana. Wystarczy nieterminowo zakończyć inwestycję i zwrotu nie będzie.

Podczas spotkania pojawiły się pytania o zasady wdrażania w ramach programu SAPARD działania "Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich". Na razie, podobnie jak to było z innymi działaniami, przechodzi ono proces akredytacji. Gdy zostanie sfinalizowane da szansę na tworzenie nowych miejsc pracy na wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto