Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

160. rocznica Bitwy o Sosnowiec. Na placu im. Powstańców Styczniowych rekonstruktorzy odtworzyli szturm powstańców na dworzec - ZDJĘCIA

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
W 160. rocznicę Bitwy o Sosnowiec odbyły się uroczystości upamiętniające starcie insurekcjonistów z rosyjskim zaborcą. Obchody zwieńczyła rekonstrukcja walk o dworzec kolejowy w centrum miasta.

Bitwa o Sosnowiec - to już 160. rocznica

Bitwa o Sosnowiec to jedno z pierwszych, a zarazem najważniejszych starć Powstania Styczniowego w regionie Zagłębia Dąbrowskiego. O zrywie wyzwoleńczym mieszkańcy regionu dowiedzieli się od kolejarzy przyjeżdżających opóźnionymi pociągami z Warszawy. W nocy z 6 na 7 lutego oddział powstańczy pod przywództwem Apolinarego Kurowskiwego przypuścił szturm na dworzec PKP w Sosnowcu. W zwycięskim starciu udało im się przejąć budynek i komorę celną. Powstańcy zdobyli 40 koni, broń i 97 tysięcy rubli. Połowa pieniędzy przekazana została Rządowi Narodowemu.

- 7 luty to jedna z ważniejszych dat Powstania Styczniowego. W wyniku odniesionego tutaj zwycięstwa cały obszar, od granicy aż po Częstochowę, Miechów i Kraków został wyzwolony od wojsk rosyjskich. To pozwoliło konstytuować się na tym obszarze polskim władzom, to pozwoliło tworzyć polskie oddziały wojskowe. To był jedyne terytorium polskie wyzwolone w czasie powstania, na którym zafunkcjonowało państwo polskie - profesor Dariusz Nawrot z Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.

W 160 rocznicę tego zdarzenia Sosnowiec uczcił pamięć o walczących o wolną Polskę. Przed dworcem PKP – w miejscu, gdzie ponad półtora wieku wcześniej stoczona została bitwa z żołnierzami rosyjskiego zaborcy – odbyły się uroczystości patriotyczne. Pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia złożone zostały kwiaty. Wydarzenie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym: kompanię honorową pełnili żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. podczas uroczystości został odczytany apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. Część oficjalną zakończyła defilada wojskowa, całość uhonorowana została muzyką Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji, Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej  oraz Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Punktem kulminacyjnym obchodów była rekonstrukcja walk o dworzec i komorę celną, odtworzone przez rekonstruktorów z grup 9 Kompanii 1863, odtwarzających piechotę i straż graniczną wojsk rosyjskich z okresu Powstania Styczniowego i Towarzystwo Kościuszkowskie z Połańca, którego przedstawiciele wcielali się w kosynierów i strzelców oddziału powstańczego pod przewodnictwem Apolinarego Kurowskiego, w którego wcielał się Radosław Matusiewicz.

- Bardzo miło nam wrócić do Sosnowca – to tutaj odtwarzaliśmy walki podczas obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – mówi Michał Krypała, wcielający się w Iwana Szandybina, kapitana oddziałów rosyjskich strzegących sosnowieckiego dworca w 1963 roku.

Uroczystości przed dworcem PKP nie były jedyną formą upamiętnia wydarzeń sprzed 160 lat. Odremontowany plac decyzją rady miasta zyskał patronat Powstańców Śląskich.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

160. rocznica Bitwy o Sosnowiec. Na placu im. Powstańców Sty...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto