18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa o dworzec w Sosnowcu . Zobacz fotorelację

Tomasz Szymczyk
Bitwa o dworzec w Sosnowcu w czasie inscenizacji
Bitwa o dworzec w Sosnowcu w czasie inscenizacji Lucyna Nenow
6 lutego 1863 r. w Sosnowcu doszło do potyczki, w wyniku której oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego odniósł zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi. W sobotę sosnowiczanie mogli zobaczyć przed dworcem kolejowym inscenizację tego wydarzenia.

Rekonstrukcja bitwy o Sosnowiec to kolejne zagłębiowskie wydarzenie związane ze 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego. W inscenizacji uczestniczyło pięć profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych: Stowarzyszenie Miłośników Historii i Techniki Militarnej Reduta z Dąbrowy Górniczej, Pułk Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju, oddział kosynierów Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu, 9. Kompania 1863 oraz agencja Sarmata z Sandomierza. Wspomagali je uczniowie szkół ze Sławkowa i Sosnowca.

- Staraliśmy się, aby było to widowiskowe dla ludzi. W oryginale ta historia była troszkę inna. Rosjanie zabarykadowali się w środku i prowadzili ogień z budynku. Nie było sensu, aby wychodzili przed budynek i narażali się na kosynierów. Dopiero przy trzecim ataku kosynierom udało się wejść do środka i opanować sytuację - mówi Krzysztof Borda z dąbrowskiego muzeum Sztygarka, który był autorem scenariusza sosnowieckiej inscenizacji.

- 150-lecie powstania styczniowego skłania do jednej podstawowej refleksji. My Polacy odzyskujemy wiarę w swoją tożsamość i czujemy dumę ze swojej historii i nie wstydzimy się tego, że jesteśmy Polakami - mówił Piotr Spyra, wicewojewoda śląski przypominając, że tak jak Ślązacy pomagali powstańcom w 1863 r., tak Zagłębiacy udzielali wsparcia powstańcom śląskim.

Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski przypomniał, że oprócz rocznicy powstania styczniowego, w lutym przypada także rocznica wydarzeń spod huty Katarzyna z 1905 roku.

W ramach inscenizacji odbył się również apel poległych. Po zakończeniu wszyscy mogli liczyć na grochówkę przygotowaną przez uczniów sosnowieckiego Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT NA DZIENNIKZACHODNI.PL

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto