MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bez dobrego planu rozwoju gmina nie ma szans na unijne wsparcie

IWONA KUŹNIAK
Łazy, jak wiele jurajskich gmin, myślą głównie o rozwoju turystyki.
Łazy, jak wiele jurajskich gmin, myślą głównie o rozwoju turystyki.
Opracowanie strategii poprzedziły zajęcia warsztatowe, w których uczestniczyli przedstawiciele magistratu i organizacji mających wpływ na funkcjonowanie gminy.

Opracowanie strategii poprzedziły zajęcia warsztatowe, w których uczestniczyli przedstawiciele magistratu i organizacji mających wpływ na funkcjonowanie gminy. Natomiast dyskusje nad przyszłym wizerunkiem miasta poprzedziła zaprezentowana przez pracowników Funduszu Górnośląskiego diagnoza obecnego stanu Łaz.

- Strategia wymaga uzupełnienia, bo od 1997 r., od momentu jej powstania, wiele się zmieniło - mówi Tadeusz Czop, burmistrz Łaz. - Wtedy w gminie było 74 bezrobotnych, taraz zarejestrowanych jest 1 400 osób. Nie wiedzieliśmy, jak będzie wyglądał problem wejścia Polski do Unii. Teraz wiemy, że aby otrzymywać granty unijne i korzystać z programów pomocowych, trzeba mieć szczegółowo opracowaną strategię i programy rozwojowe, na podstawie których dopiero można otrzymać środki unijne.

- Nie najlepiej przedstawia sytuacja Łaz pod względem struktury demograficznej - mówi Joanna Zębala z FG, opracowującego nową strategię. - W gminie mieszka ponad 16 tys. osób, czyli 13 proc. mieszkańców powiatu. Podobnie jak w całej Polsce społeczeństwo Łaz się starzeje, przy czym sytuacja gminy nie przedstawia się najlepiej w porównaniu z województwem, powiatem i sąsiednimi gminami.

W Łazach jest najwyższy ujemny przyrost naturalny, wynosi - 5,8 na 1000 mieszkańców (w powiecie - 3,1, w województwie - 0,8).

Wzrost bezrobocia jest związany z restrukturyzacją PKP, w której pracowała prawie połowa mieszkańców gminy. Również pod tym względem sytuacja Łaz przedstawia się niekorzystnie. W Łazach na tysiąc mieszkańców zarejestrowanych w PUP jest 85,4, (w Polsce 80,6, a w województwie 64,8).

Taka sytuacja powoduje niższe wpływy do budżetu. Źle prezentuje się gmina pod względem długości sieci wodociągowej (znacząco odbiega od średniej wojewódzkiej), podobnie jest z siecią kanalizacyjną (w województwie na 1 km kw. przypada 12 razy dłuższa sieć niż w Łazach). Została już jednak opracowana koncepcja gospodarki wodno-ściekowej, w ramach której będą budowane oczyszczalnia ścieków i kanalizacja. Dobrze rozwinięta jest natomiast w gminie oświata i w zasadzie nie istnieje problem dostępności do placówek oświatowych dla niepełnosprawnych. Służba zdrowia też ma się dobrze. Jednostki publiczne i prywatne oferują mieszkańcom usługi z zakresu podstawowej opieki medycznej w 6 przychodniach i NZOZ "Klaudiusz", gdzie wykonywane są zabiegi rehabilitacyjne (np. fizykoterapia, hydroterapia, kinezyterapia i masaż).

- Atrakcyjne położenie na skraju Jury, cenne walory przyrodnicze i kulturowe predysponują Łazy do rozwoju funkcji turystyczno-rekreacyjnej, przede wszystkim w zakresie wypoczynku weekendowego - dodaje Joanna Zębala.

Za priorytetowe uznano: rozwój turystyki, rekreacji i rehabilitacji, przedsiębiorczość, rozwój gospodarki leśnej i rolnej i podniesienie jakości życia (gospodarka mieszkaniowo-komunalna i rozwój społeczno-kulturalny).

- Gmina powinna przede wszystkim zainwestować w rozwój turystyki (mamy tu wiele atrakcji) i w młodych, stworzyć im miejsca pracy, w przeciwnym razie wszyscy stąd wyjadą - mówi Tomasz Kwarta z Ciągowic. - Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłoby też inwestowanie w sport. Wiele osób gra w koszykówkę, interesuje się sportami ekstremalnymi, a nie bardzo ma gdzie ćwiczyć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto