MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie 7 tys. zwolnień w hutnictwie

(wow)
Redukcja wyrobów gotowych PHS ma wynieść 786 tys. ton, a zatrudnienie do 2006 r. ma zmniejszyć się o 4.667 osób.
Redukcja wyrobów gotowych PHS ma wynieść 786 tys. ton, a zatrudnienie do 2006 r. ma zmniejszyć się o 4.667 osób.
Zmniejszenie w ciągu 4 lat produkcji wyrobów gotowych o 991 tys. ton oraz redukcję zatrudnienia o blisko jedną trzecią zakłada zaakceptowany w piątek przez rząd ostateczny program restrukturyzacji hutnictwa.

Zmniejszenie w ciągu 4 lat produkcji wyrobów gotowych o 991 tys. ton oraz redukcję zatrudnienia o blisko jedną trzecią zakłada zaakceptowany w piątek przez rząd ostateczny program restrukturyzacji hutnictwa. Jerzy Hausner, minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, podpisał biznesplan Polskich Hut Stali oraz indywidualne programy 7 innych hut ubiegających się o pomoc publiczną. Są wśród nich dąbrowska Huta Bankowa i sosnowiecka Huta Buczek.

- Dokumenty te zostaną przesłane do Komisji Europejskiej - mówił Jerzy Hausner.

Do 10 stycznia rząd musiał zaakceptować restrukturyzację branży stalowej. Pierwotnie biznesplany hut miały trafić do Brukseli do końca grudnia 2002 r. Przyjęte w piątek zmiany, zdaniem szefa resortu gospodarki, nie dotyczyły spraw strukturalnych czy strategicznych, ale uzgodnienia zapisów. Program zakłada jednak głębszą redukcję produkcji (991 tys. ton) niż zapowiadano (901 tys. ton). Łączna, tzw. maksymalna możliwa produkcji stalowych wyrobów gotowych, ma w latach 1997-2006 zmaleć o 1,32 mln ton. Oznacza to fizyczną likwidację części linii produkcyjnych, np. jednej z walcowni w Hucie im. T. Sendzimira. Trzy huty: Częstochowa, Małapanew i Ostrowiec przeznaczone są do upadłości. W zamian sektor stalowy uzyska do końca 2003 r. 3,39 mld zł pomocy publicznej.

- Dotychczas przekazano już 600 mln zł - podkreśla Jerzy Hausner.

Większość pomocy (3,14 mld zł) ma trafić do koncernu Polskie Huty Stali, w skład którego wchodzą m.in. Huta Katowice i Huta Cedler. Rządowy harmonogram przewiduje, że najwięcej hutników (2.534) opuści PHS w tym roku. W zakładach objętych programem zatrudnienie łącznie ma zmaleć z 23 do 16 tys. osób. Szef resortu pracy szacuje, że zwolnienia grupowe obejmą ok. 3 tys. pracowników.

Systematycznie po kilkadziesiąt osób ma każdego roku spadać zatrudnienie w Hucie Buczek. Największa redukcja (50 etatów) będzie w tym roku, najmniejsza (10) w 2006 r. Łącznie ma odejść z pracy 159 hutników. Załoga Huty Bankowa do końca 2006 r. ma być zmniejszona o 213 osób. Najwięcej pracowników (84) powinno odejść w przyszłym roku.

Wśród hut nie objętych rządowym programem znalazła się m.in. Huta Zawiercie, która nie ubiegała się o pomoc publiczną.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto