18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeologiczna Autostrada. Zobacz wystawę w Pałacu Schoena

TOS
Archeologiczna Autostrada to tytuł nowej wystawy prezentowanej aktualnie w sosnowieckim Pałacu Schoena. Będzie ją można oglądać do kwietnia. Polecamy!

Przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie ekspozycja prezentuje przedmioty znalezione przez archeologów na budowie odcinka autostrady A4 między Krakowem a Tarnowem.

- Badania rozpoczęły się w 1997 roku, a zakończyły w 2008 roku. Nie sposób na tak niewielkiej wystawie pomieścić znaleziska z takiego terenu - mówi Albert Zastawny, kurator wystawy z Muzeum Archeologicznego.

Jak dodaje, tereny podkrakowskie należą do najintensywniej zasiedlonych terenów w naszych pradziejach. Decydowały o tym bardzo dobre gleby, złoża krzemieni i soli. Wykopaliska na trasie autostrady były jednym z największych przedsięwzięć w historii polskiej archeologii. - Do zbadania mieliśmy ponad 200 hektarów, dlatego połączyły swe siły Instytut Archeologii UJ, Instytut Archeologii i Etnologii PAN oraz Muzeum Archeologiczne - wyjaśnia Jacek Górski, dyrektor tej ostatniej placówki.

Znaleziono zarówno ślady człowieka neandertalczyka sprzed 70000 lat poprzez łowców reniferów, dwory i karczmy z XVII w. aż po szkielet żołnierza niemieckiego i bomby z okresu II wojny światowej. Interesującymi znaleziskami były też m.in. liczący 600 grobów cmentarz ciałopalny we wsi Targowisko czy pracownie solowarskie w Kokotowie.

Wykopane przedmioty można aktualnie podziwiać w Pałacu Schoena. Do Sosnowca przyjechał m.in. tzw. skarb z Aleksandrowic, czyli pochodząca z epoki brązu biżuteria. Innym ciekawym prezentowanym u nas odkryciem jest figurka z Modlnicy znaleziona w rumowisku jednego z domów sprzed 7500 lat. Figurka ma czytelnie zaznaczone cechy płciowe. Na wystawie zgromadzono również m.in. wykonane przy użyciu koła garncarskiego naczynia z III wieku naszej ery. Na towarzyszących eksponatom planszach goście wystawy zapoznać się mogą m.in. z wyglądem domów sprzed 7 tysięcy lat, których pozostałości odnaleźli w podkrakowskiej wsi Brzezie.

- Wystawę odwiedzać można do kwietnia - mówi Katarzyna Sobota, sosnowiecka archeolog i wewnętrzna kurator wystawy.
Oprócz "Archeologicznej autostrady" w Muzeum otwarto wystawę przedwojennych zdjęć z ukraińskiego dziś Krzemieńca - miejsca urodzin Juliusza Słowackiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto