Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anoreksja i bulimia. Jak rozpoznać chorobę?

Katarzyna Domagała
Ponad 50 chorych na anoreksję i bulimię trafiło od początku roku do Centrum Pediatrii w Sosnowcu. 30 proc. z tej grupy chorych leczących się w sosnowieckim Centrum, cierpi na bulimię
Ponad 50 chorych na anoreksję i bulimię trafiło od początku roku do Centrum Pediatrii w Sosnowcu. 30 proc. z tej grupy chorych leczących się w sosnowieckim Centrum, cierpi na bulimię
W woj. śląskim anorektyczki i bulimiczki najczęściej trafiają na oddział kliniczny psychiatrii wieku rozwojowego sosnowieckiego Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II. Od stycznia do końca listopada 2011 r. było ich ponad 50! Ok. 30 proc. to bulimiczki, 70 proc. cierpi na anoreksję.

Nastolatka przy wzroście 165 centymetrów ważyła 25 kilogramów. Była chodzącym szkieletem. I nie gdzieś za oceanem, ale u nas! To był jeden z najcięższych przypadków, z jakim spotkała się Joanna Albert, psychoterapeutka, która na co dzień pracuje w Będzinie z osobami dotkniętymi anoreksją i bulimią - zaburzeniami żywienia, które zagrażają zdrowiu i życiu.

- To jest nieprawdopodobne, ale ta dziewczyna chodziła o własnych siłach - mówi.

Jej zdaniem, na coraz większą liczbę zachorowań na anoreksję i bulimię w ogromnej mierze wpływa bombardujący nas z każdej strony "superszczupły" ideał piękna. Wśród nastolatek jest on po prostu modny. Swoje problemy manifestują poprzez zaburzenia żywieniowe, nie chcą jeść lub przeciwnie, obżerają się na potęgę, a później wszystko zwracają.

Po czym poznać anorektyczkę? Uwielbia gotować

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto