Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleja Józefa Grzecznarowskiego w Radomiu. Jak kiedyś wyglądała ulica? Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Aleja Grzecznarowskiego to jedna z głównych i dłuższych ulic w Radomiu. Upamiętnia zasłużonego byłego prezydenta Radomia. Na zdjęciu odcinek ulic: Osiedlowa - Jana Pawła II - rok 2021. Zobaczcie zdjęcia na kolejnych slajdach.
Aleja Grzecznarowskiego to jedna z głównych i dłuższych ulic w Radomiu. Upamiętnia zasłużonego byłego prezydenta Radomia. Na zdjęciu odcinek ulic: Osiedlowa - Jana Pawła II - rok 2021. Zobaczcie zdjęcia na kolejnych slajdach. Fotopolska
Aleja Józefa Grzecznarowskiego w Radomiu biegnie od ulicy Andrzeja Dowkontta do ronda Matki Bożej Fatimskiej. Biegnie przez cztery dzielnice. Ma nieco ponad trzy kilometry. Zobaczcie jak wyglądała kiedyś i jak wygląda dziś.

Aleja Józefa Grzecznarowskiego w Radomiu. Tak kiedyś wyglądała

Józef Grzecznarowski (1884 – 1976) – przez długie lata postać w Radomiu znana i dla miasta znacząca. Urodzony w Końskich w rodzinie robotniczej. Pracował jako garbarz. Po odzyskaniu niepodległości wrócił do kraju i na stałe osiadł w Radomiu. Pracował jako komendant Milicji Ludowej PPS, stał się wybitnym działaczem partii, i znów – w szeregach opozycji. W latach międzywojennych był posłem na Sejm i dwukrotnie prezydentem Radomia w latach 1927 – 1930 oraz 1938 – 1939. Niemniej został oskarżony o wywrotową agitację i dwukrotnie więziony.

Jako samorządowiec był inicjatorem inwestycji komunalnych: wodociągów miejskich z wieżą ciśnień na Glinicach, ujęcia wody i stacji pomp przy ulicy Filtrowej, kanalizacji miejskiej, gazowni z własną bocznicą kolejową, rzeźni miejskiej, fabryki nawozów, czterech szkół podstawowych, bloków mieszkalnych przy Mireckiego, Narutowicza i Filtrowej, baraków dla bezdomnych, cieplarni miejskiej, placu targowego, rozbudowy elektrowni miejskiej. Założył i zorganizował w mieście Towarzystwo Osiedli Robotniczych. Był też inicjatorem okazałego Domu Robotniczego na Placu Jagiellońskim – obecnego Teatru Powszechnego. W latach 1928-1935 jako poseł przyczynił się do zbudowania linii kolejowej Radom-Warszawa. Sprowadził do Radomia m.in. fabrykę obuwia „Bata” i telefonów „Ericsson”.

Po wojnie Józef Grzecznarowski był założycielem i wieloletnim prezesem Radomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i inicjatorem budowy wielu osiedli. Już w pierwszym powojennym roku Grzecznarowski założył Radomską Spółdzielnię Mieszkaniową, stanął na czele społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego, działał społecznie, został posłem, miał pomysł na stworzenie nowej partii

Tytuł honorowego obywatele miasta Radomia nadany na mocy uchwały nr 715/2018 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 2 lipca 2018 roku.

Obecnie przy Grzecznarowskiego usytuowanych jest wiele instytucji, między innymi szkoła plastyczna, czy centrum handlowe M1.

Zobaczcie zdjęcia alei Grzeczarowskiego:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto