A za czym kolejka ta stoi? Tak było w latach 70. 80. i 90. Pamiętacie? Zerknijcie na zdjęcia

tos
Za czym kolejka na stoi - śpiewała przed laty Krystyna Prońko słowami autora tekstu tej piosenki Ernesta Brylla. Kolejki były nieodłącznym elementem czasów późnego PRL-u. Często były jedyną możliwość, aby dostać poszukiwany towar - spożywczy, ale nie tylko, bo stało się też w kolejkach do księgarń czy sklepów muzycznych. Kliknij w "zobacz galerię" i zobacz archiwalne fotografie.

Wprowadzone przez rząd obostrzenia dotyczące dopuszczalnej liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w sklepach spowodowały, że czasem przed niektórymi placówkami handlowymi tworzą się kolejki. Nie są to takie kolejki jak w latach osiemdziesiątych, ale w niektórych godzinach trzeba czasem odczekać kilkanaście minut, by zrobić zakupy.

PRL-owskie kolejki wynikały z kryzysu gospodarczego i wynikającego z niego braku odpowiedniego zaopatrzenia w sklepach. Tworzyły się przed sklepami z różnym asortymentem, jednak do historii przeszły te przed sklepami mięsnymi. To najczęściej tam działały komitety kolejkowe, które zapisywały wszystkich chętnych na dany towar, a potem sprawdzały co jakiś czas obecność usuwając z listy nieobecnych. Pełna powagi, chociaż z dzisiejszego punktu widzenia dość groteskowa sytuacja była jednak wówczas rzeczywistością i jedyną drogą nabycia takich czy innych towarów.

Jedną z najsłynniejszych polskich kolejek była ta sprzed domu meblowego Emilia w centrum Warszawy. To przy niej pada jedna z najsłynniejszych kwestii w komedii Stanisława Barei "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", gdy bohater grany przez Krzysztofa Kowalewskiego namawia swego kolegę z technikum, który dorabia sobie jako stacz kolejowy (w tej roli Bronisław Pawlik) do śledzenia żony. Zostaje wzięty wówczas za kogoś, kto usiłuje się do kolejki wepchać. "Tego pana żona zdradza, a ty mordę wydzierasz! Baranie!" - krzyczy na pół Warszawy inny stacz. Pamiętacie?

A jakie Państwo macie kolejkowe wspomnienia? Zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie