Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 szkół do likwidacji w gminie Błaszki. Uchwały intencyjne w tych sprawach przyjęli radni

Paweł Gołąb
Fot. materiał prywatny
Pięć najmniejszych szkół z terenu gminy ma być zlikwidowanych. Uchwały intencyjne w tych sprawach podjęli radni.

Decyzje dotyczą placówek w: Łubnej Jakusy (25 uczniów), Domaniewie (41 uczniów), Włocinie (42 uczniów), Sędzimirowiach (56 uczniów) i Kwaskowie (50 uczniów). Burmistrz Błaszek Karol Rajewski mówi o zielonym świetle dla reformy oświaty w gminie. - To była trudna, ale przemyślana i odpowiedzialna decyzja. Rozpoczęliśmy w ten sposób kompleksową reformę oświaty, gdyż kontrola zewnętrzna wykazała, że obecny stan zrujnuje finansowo gminę. Z roku na rok dzieci będzie mniej, a wydatków coraz więcej. Już za trzy lata dzieci będzie mniej o 10 procent. Na oświatę przeznaczamy 50,5 procent budżetu i do subwencji w kwocie 12,5 mln złotych dokładamy już ponad 8 do 10 milionów rocznie. Razem z pewnością oświata będzie kosztować gminę ponad 22 miliony złotych, czyli ponad 57 procent budżetu co doprowadzi do katastrofy finansowej gminy. Już teraz nie odtwarzamy majątku gminy i nie stać nas na inwestycje rozwojowe mimo, że każdy z nas składa się na oświatę średnio po ok. 700 zł rocznie.
Uchwały o zamiarze likwidacji szkół to efekt audytu przeprowadzonego przez zewnętrzną firmę w błaszkowskiej oświacie (osiem podstawówek i trzy gimnazja). Kontrola wykazała, że system jest zorganizowany w sposób wyjątkowo kosztowny. W odpowiedzi nie brakowało jednak krytyki ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego, dyrektorów placówek, rodziców uczniów czy samych mieszkańców. Przeciwnicy podczas sesji, na której przedstawiano wyniki audytu podkreślali, że szkoły stanowią drugi dom dla dzieci, a placówki często były budowane społecznie.
Burmistrz Błaszek decyzji broni wskazując na dodatkowy aspekt sprawy. - Rozumiem rozgoryczenie dyrektorów i nauczycieli, a nawet niektórych radnych i rodzin, dla których te malutkie szkoły stały się bezpiecznym portem z niezłym wynagrodzeniem, jednakże nie stać naszej gminy na kształcenie pustych ławek i utrzymywanie tych ciepłych posadek kosztem prawie 15 tysięcy mieszkańców. Zawsze uważałem, że kształcenie młodzieży to nie biznes i nie musi być dochodowe, ale kształcenie pustych ławek, które rujnuje gminę to daleko idąca nieodpowiedzialność i niegospodarność...
Jak informuje burmistrz, gmina tuż po decyzji powiadomiła kuratorium, a następnie informacja trafić ma do związków zawodowych i rodziców. - Dalsze decyzje będą podejmowane po uzyskaniu opinii z kuratorium.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto