Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

22 budynki na osiedlu Juliusz w Sosnowcu przeszły metamorfozę cieplną i wizualną

AD
Blisko 1000 pieców zlikwidowano w Sosnowcu na osiedlu Juliusz. 22 budynki, pięknie ocieplone, podłączono do sieci centralnego ogrzewania. Ich lokatorzy nie muszą już palić w piecach, a ich mieszkania po termomodernizacji nie wymagają już takich nakładów na ciepło, jak wcześniej.

Likwidacja blisko 1000 pieców – to efekt podłączenia do sieci centralnego ogrzewania 22 budynków na osiedlu Juliusz przy ulicach Spadochroniarzy, Komandosów, Obrońców Westerplatte, Saperów oraz Czołgistów do centralnego ogrzewania,

Dumy z ukończenia tego zadania nie kryje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
- Kiedyś pytano mnie czy mi nie wstyd, ze mamy takie zasoby komunalne jak w Juliuszu, stare, nieocieplone i opalane piecami. To budynki, którymi nikt się nie interesuje. Mówiłem, ze mi wstyd. Dziś odpowiadając na podobne pytanie czuję się o wiele lepiej, patrząc na piękne, ocieplone i podłączone do sieci ciepłowniczej budynki na osiedlu Juliusz - mówi Arkadiusz Chęciński.

Inwestycja warta 10 ml zł to efekt umowy podpisanej pomiędzy Miejskim Zakładem Zasobów Lokalowych a Lokalowych a Zakładem Energetyki Cieplnej w Katowicach. To drugi etap prac w tej dzielnicy, po wykonanej w 2016 roku termomodernizacja budynków. W najbliższym czasie rozpocznie się jeszcze remont klatek schodowych.

Podłączenie do magistrali centralnego ogrzewania pozwoli na demontaż starych pieców węglowych.
- To jest dokonały przykład na to, jak można walczyć z niską emisją - dodaje prezydent Chęciński.

Inwestycja na Juliuszu oparta była na partnerstwie publiczno-prywatnym. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Partner odpowiadał za instalację centralnego ogrzewania, ciepłej wody oraz za licznika energii, wraz z automatyką umożliwiającą zarządzanie energią. Chodzi o to, aby zużycie energii w sezonie grzewczym było nie większe niż wynikające z audytów energetycznych. Gmina płaci w całości za fazę budowy instalacji - do 30 listopad. Od 1 grudnia rozpoczyna się faza zarządzania, w której mamy ustaloną opłatę za dostępność i ewentualne kary dla zarządzającego, wynikające z przekroczenia wartości referencyjnych.

Zapowiada się także kolejna podobna inwestycja. To termomodernizacja osiedla Przyszłość.
To kontynuacja projektu niedokończonego w poprzedniej kadencji projektu podłączenia do sieci centralnego ogrzewania budynków. Projekt rozpoczął się w 2010 roku, po pierwszym sezonie grzewczym mieszkańcy otrzymali wysokie rachunki za ogrzewanie, ponieważ budynki nie zostały ocieplone.
Teraz łącznie 16 budynków zostanie poddanych termomodernizacji, łączny koszt prac to 4,5 mln zł. Po zakończeniu inwestycji rachunki za zużyte ciepło powinny spaść o 30 procent.
Obecnie przeprowadzono dwa postępowania przetargowe i wyłoniono wykonawcę na termomodernizację budynków przy ulicy Wrzosowej 15 oraz Jodłowej 11-19.
Kolejne przetargi będą ogłaszane w ciągu dwóch miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto