Bitwa o Sosnowiec - to już 160. rocznica
Bitwa o Sosnowiec to jedno z pierwszych, a zarazem najważniejszych starć Powstania Styczniowego w regionie Zagłębia Dąbrowskiego. O zrywie wyzwoleńczym mieszkańcy regionu dowiedzieli się od kolejarzy przyjeżdżających opóźnionymi pociągami z Warszawy. W nocy z 6 na 7 lutego oddział powstańczy pod przywództwem Apolinarego Kurowskiwego przypuścił szturm na dworzec PKP w Sosnowcu. W zwycięskim starciu udało im się przejąć budynek i komorę celną. Powstańcy zdobyli 40 koni, broń i 97 tysięcy rubli. Połowa pieniędzy przekazana została Rządowi Narodowemu.
- 7 luty to jedna z ważniejszych dat Powstania Styczniowego. W wyniku odniesionego tutaj zwycięstwa cały obszar, od granicy aż po Częstochowę, Miechów i Kraków został wyzwolony od wojsk rosyjskich. To pozwoliło konstytuować się na tym obszarze polskim władzom, to pozwoliło tworzyć polskie oddziały wojskowe. To był jedyne terytorium polskie wyzwolone w czasie powstania, na którym zafunkcjonowało państwo polskie - profesor Dariusz Nawrot z Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.
W 160 rocznicę tego zdarzenia Sosnowiec uczcił pamięć o walczących o wolną Polskę. Przed dworcem PKP – w miejscu, gdzie ponad półtora wieku wcześniej stoczona została bitwa z żołnierzami rosyjskiego zaborcy – odbyły się uroczystości patriotyczne. Pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia złożone zostały kwiaty. Wydarzenie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym: kompanię honorową pełnili żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. podczas uroczystości został odczytany apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. Część oficjalną zakończyła defilada wojskowa, całość uhonorowana została muzyką Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji, Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej oraz Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Punktem kulminacyjnym obchodów była rekonstrukcja walk o dworzec i komorę celną, odtworzone przez rekonstruktorów z grup 9 Kompanii 1863, odtwarzających piechotę i straż graniczną wojsk rosyjskich z okresu Powstania Styczniowego i Towarzystwo Kościuszkowskie z Połańca, którego przedstawiciele wcielali się w kosynierów i strzelców oddziału powstańczego pod przewodnictwem Apolinarego Kurowskiego, w którego wcielał się Radosław Matusiewicz.
- Bardzo miło nam wrócić do Sosnowca – to tutaj odtwarzaliśmy walki podczas obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego – mówi Michał Krypała, wcielający się w Iwana Szandybina, kapitana oddziałów rosyjskich strzegących sosnowieckiego dworca w 1963 roku.
Uroczystości przed dworcem PKP nie były jedyną formą upamiętnia wydarzeń sprzed 160 lat. Odremontowany plac decyzją rady miasta zyskał patronat Powstańców Śląskich.
160. rocznica Bitwy o Sosnowiec. Na placu im. Powstańców Sty...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót