Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Sielecki to jeden z najstarszych i najpiękniejszych sosnowieckich zabytków, którego historia sięga XV wieku. Cennik, zwiedzanie 2022

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zamek sielecki jest najstarszym, a przy tym jednym z najpiękniejszych obiektów w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zamek sielecki jest najstarszym, a przy tym jednym z najpiękniejszych obiektów w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Adam Tobojka
Zamek Sielecki, położony w północnej części Parku Sieleckiego na lewym brzegu Czarnej Przemszy, to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Dzisiaj znajduje się tam siedziba Miejskiej Galerii Sztuki Exravagance, organizowane są również wystawy poświęcone historii miasta. Poznaj historię zamku, najważniejsze informacje na temat zwiedzania i zobacz galerię zdjęć.

Spis treści

Zamek Sielecki to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Powstał w XV wieku i od tamtego czasu przeszedł szereg przemian. Dzisiaj jest domem Miejskiej Galerii Sztuki i co najważniejsze — cały czas otwarty jest na zwiedzających.

Zamek okala Park Sielecki, powstały w XIX wieku. Obecnie jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc spacerowych mieszkańców Sosnowca. Popołudnie w nim spędzone może stanowić świetne uzupełnienie zwiedzania zamku.

Zamek Sielecki w Sosnowcu. Jak dojechać, mapa

Zamek Sielecki, usytuowany w północnej części Parku Sieleckiego w Sosnowcu, przy ulicy Zamkowej 2. W pobliżu zamku znajduje się wygodny parking – mieści się on pod Stadionem Zimowym.

Na poniższej mapie sprawdzisz, jak dojechać do Zamku Sieleckiego.

Zamek Sielecki – zwiedzanie, ceny biletów 2022

Zamek Sielecki otwarty jest na zwiedzających cały tydzień, od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-19:00, w soboty i niedziele w godzinach 15:00-19:00.

  • Cena biletu na wystawy 8 zł
  • W poniedziałki wstęp 4 zł
  • Opłata za przewodnika 10 zł od grupy

Na pozostałe wydarzenia, ceny wstępu ustalane są odrębnie i znajdują się przy informacjach o danej imprezie. Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki jest partnerem projektu „Miej więcej” oraz „Aktywny senior”, którego uczestnicy są uprawnieni do zakupu biletów ze zniżką. Dzieci i młodzież mogą zakupić bilet ze zniżką na podstawie legitymacji szkolnej i studenckiej. Zniżka nie dotyczy biletów wstępu w poniedziałki.

Historia Zamku Sieleckiego

Do niedawna uważano, że zamek powstał w roku 1620. Dopiero niedawne odkrycia archeologiczne i badania archiwalne pozwoliły ustalić, że jego historia sięga pierwszej połowy XV wieku.

Zamek Sielecki w Sosnowcu
Zwiedzający mogą zobaczyć wystawę prezentującą wyniki prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie Zamku SieleckiegoAdam Tobojka

Sielec — obecnie dzielnica Sosnowca, w której znajduje się zamek, w średniowieczu stanowiła samodzielną wieś. Pierwsze udokumentowane informacje o osadnictwie w tej okolicy pojawiają się już w pierwszej połowie XIII wieku, pierwsza wzmianka wykorzystująca nazwę Sielec datowana jest na rok 136, kiedy to wieś została sprzedana przez Abrahama z Goszyc staroście ruskiemu, Ottonowi z Pilczy.

Pierwsze wzmianki o obiekcie obronnym w Sielcu pochodzą z 1430 roku, kiedy to w dokumentach wspominana jest istniejąca w tej okolicy forteca. Została ona zdobyta przez słynnego będzińskiego burgrabiego Mikołaja Kornicza Siestrzeńca, prowadzącego otwarty konflikt z ówczesnym właścicielem wsi Sielec, Bonzantą.

Zamek przeszedł później w ręce królewskiego rodu Jagiellończyków, by po śmierci Jana Olbrachta wrócić w szlacheckie ręce. W XVI wieku urzędował na nim Hieronim Brenner, królewski poborca podatkowy, a późniejszym właścicielem zamku został Sebastian Minor Przybysławski, który w 1620 roku przebudował zamek.

Zamek Sielecki w Sosnowcu
Do niedawna uważano, że zamek powstał w roku 1620. Odkrycia archeologiczne i badania archiwalne pozwoliły ustalić, że jego historia sięga pierwszej połowy XV wiekuAdam Tobojka

Zamek miał kształt obiektu czteroskrzydłowego z wewnętrznym dziedzińcem. Skrzydło zachodnie było tak jak i dziś, głównym skrzydłem zamku. W narożach, jak i pośrodku pozostałych skrzydeł wybudowano wieżyczki, które były najwyższymi elementami w zamku. W jednej z nich umieszczono kaplicę, która dotrwała do początków XX w. Wjazd do zamku był możliwy przez bramę wjazdową znajdująca się w skrzydle wschodnim. Skrzydła na parterze od strony dziedzińca posiadały arkady, których ślady możemy oglądać do dziś. Cały zamek otoczony był mokrą fosą.

Od tego czasu zmieniali się właściciele zamku, sam zamek został też przebudowany w latach 1824-1832, po pożarze, który strawił zamek kilka lat wcześniej. Kolejna przebudowa datowana jest na rok 1856, kiedy to ówcześni właściciele zamku, ród Renardów, wyburzył wschodnie skrzydło i przearanżowano park. Wtedy zamek uzyskał współczesny wygląd.

Zamek Sielecki: historia najnowsza

W XX wieku Zamek przeszedł w posiadanie KWK „Sosnowiec”. Znajdowała się tam wówczas administracja kopalni, a także Muzeum Górnictwa. W 1977 roku właścicielem Zamku zostały Zjednoczone Huty Szkła Gospodarczego, by później, w 1994 roku przejść na własność gminy Sosnowiec.

Od tamtej pory Zamek Sielecki przeszedł remont i stał się siedzibą Miejskiej Galerii Sztuki Exravagance. W trakcie remontu dokonano wielu odkryć archeologicznych, pozwalających rozjaśnić długą i zawikłaną historię tego obiektu. Efekt badań można podziwiać do dzisiaj w jednej z sal, poświęconej losom zamku na przestrzeni dziejów.

Zamek sielecki jest najstarszym, a przy tym jednym z najpiękniejszych obiektów w Sosnowcu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zamek Sielecki to jeden z najstarszych i najpiękniejszych so...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto