MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tłok na listach wyborczych

WOJCIECH W. WACŁAWEK
Niemal wszyscy zagłębiowscy posłowie zamierzają ponownie ubiegać się o mandat. Zdjęcie: Wojciech W. Wacławek
Niemal wszyscy zagłębiowscy posłowie zamierzają ponownie ubiegać się o mandat. Zdjęcie: Wojciech W. Wacławek
Choć do wyborów parlamentarnych pozostały jeszcze cztery miesiące, kandydatów na posłów czeka w najbliższych dniach pierwszy poważny sprawdzian: wywalczenie jak najwyższych miejsc na listach wyborczych.

Choć do wyborów parlamentarnych pozostały jeszcze cztery miesiące, kandydatów na posłów czeka w najbliższych dniach pierwszy poważny sprawdzian: wywalczenie jak najwyższych miejsc na listach wyborczych. Do zdobycia mandatów szykują się bowiem nie tylko parlamentarzyści obecnej kadencji, ale również spora grupa polityków lokalnych.

Prawdziwe oblężenie przeżywa lista Sojuszu Lewicy Demokratycznej, której kandydatom według przedwyborczych sondaży powinno przypaść co najmniej sześć mandatów. Zapewne będzie ją otwierał poseł Andrzej Szarawarski, który cztery lata temu był prawdziwą "lokomotywą wyborczą" (ponad 30 tys. głosów, rekord Zagłębia). Do obrony mandatów szykują się w komplecie również pozostali zagłębiowscy posłowie SLD: Agnieszka Pasternak, Krystyna Cencek, Maria Gajecka-Bożek, Zygmunt Machnik.

O miejsca w ławach poselskich zamierza się ubiegać spora grupa samorządowców SLD, m.in. starosta będziński Wiesław Jędrusik, były przewodniczący dąbrowskiej Rady Miejskiej Stanisław Stokłosa, obecny Marek Drożyński oraz dyrektor Szpitala Miejskiego Zbigniew Podraza. W Sosnowcu Rada Miejska SLD rekomendowała na listę poselską wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Krystynę Krzywdę, radnych Waldemara Dróżdża i Bogdana Szewczyka oraz Marię Potępę, lekarkę z zagórskiego szpitala.

Dyrektor dąbrowskiego Centrum Sportu i Rekreacji Ryszard Siewiniak przygotowuje się natomiast do walki o fotel senatorski. Do Senatu z listy lewicy zamierzają kandydować w okręgu zagłębiowskim również Ireneusz Łęczek, redaktor naczelny śląskiej mutacji "Trybuny" oraz Tadeusz Wnuk, prezes GBG. Trzeba przy tym pamiętać, że w 32. okręgu wyborczym będzie wybieranych tylko 9 posłów i 2 senatorów.
Dwa miejsca na liście SLD, zgodnie z przedwyborczymi ustaleniami, przypadną reprezentantom Unii Pracy. Najprawdopodobniej po raz drugi w wyborcze szranki stanie Jerzy Zawarczyński, ubiegający się już o mandat z listy UP cztery lata temu. Centrala UP rozważa jednak możliwość "wysłania" do okręgu zagłębiowskiego po niemal pewny mandat Tomasza Nałęcza. Ostateczna wersja listy SLD znana będzie w połowie czerwca.

Pierwszych dziewięć nazwisk na liście wyborczej Platformy Obywatelskiej (PO) w zagłębiowskim okręgu wyborczym poznamy dopiero 24 czerwca, po prawyborach tego ugrupowania, które odbędą się w Parku Zielona lub Sieleckim. Listę PO najprawdopodobniej otwierać będzie były prezydent Dąbrowy Górniczej i radny wojewódzki Henryk Zaguła lub któryś z dwójki sosnowieckich liderów tego ugrupowania: Karol Winiarski i Krzysztof Haładus.

Wśród osób ubiegających się o miejsce na liście PO są jeszcze m.in. dąbrowianie Andrzej Worek, Zbigniew Duraj, Sławomir Ławniczak, sosnowiczanie Zbigniew Witnik i Zbigniew Sieradzki, Zenon Torba radny powiatu zawierciańskiego z Kroczyc, Stanisław Pisarek były rajca czeladzki oraz Tytus Żurek z Będzina. Lista PO w naszym regionie będzie jedną z niewielu, na której zabraknie byłych posłów.
- W naszym regionie Platformę Obywatelską tworzą ludzie nie anagażujący się wcześniej w wielką politykę. To autentyczna "świeża krew" - przekonuje Krzysztof Haładus.

Na kobiety w nadchodzącej kampanii wyborczej stawia Unia Wolności, która końcowy kształt listy ustali podczas konwencji w najbliższą niedzielę.
- Pań na naszych listach będzie powyżej deklarowanych 30 proc. Myślę, że będą stanowić połowę kandydatów - mówi Marek Kisiel, szef konwentu wyborczego UW w okręgu zagłębiowskim.

Na pewno ponownie o mandat ubiegać się będzie Barbara Imiołczyk. Towarzyszyć jej mają na liście m.in. Joanna Rachtan, szefowa zawierciańskiego koła stowarzyszenia "Młode Centrum", sosnowiecka radna Anna Sporyszkiewicz, były burmistrz Czeladzi Eugeniusz Bliźnicki oraz dąbrowianin Artur Borowicz.

O kolejną kadencję poselską z listy Akcji Wyborczej Solidarności Prawicy (AWSP) ubiegać się będzie Czesław Ryszka. Do parlamentu wybierają się prawicowi radni sosnowieccy: Danuta Gojna-Ucińska i Krzysztof Leśniak oraz szef "S" w Hucie Buczek Tadeusz Makuła. Ostateczny kształt listy AWSP znany będzie na początku czerwca.
Wczoraj po południu debatowała Rada Wojewódzka PSL.
- Na razie nic nie mogę powiedzieć o składzie kandydatach w 32. okręgu. Jesteśmy już natomiast po konwencji w bytomskim okręgu 29 - mówi Zygmunt Wilk, wojewódzki lider ludowców.
Z listy Ruchu Społecznego "Alternatywa" lub komitetu, w którego skład będzie on wchodził, zamierza kandydować do Sejmu poseł Tomasz Karwowski. Na razie trwają negocjacje z potencjalnymi partnerami.

Nie będzie raczej bronił mandatu Marek Kolasiński. Trudno byłoby mu zresztą znaleźć ugrupowanie, które widziałoby go na swojej liście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zalane Gniezno 2 - 20.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto