MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięć Września

(jew, wow, A.Z.)
Będzinianie oddadzą hołd poległym żołnierzom 11 pp i 23 pal.
Będzinianie oddadzą hołd poległym żołnierzom 11 pp i 23 pal.
Hołd bohaterskim żołnierzom września, ruchu oporu oraz zamordowanym przez okupanta mieszkańcom zostanie oddany w 63 rocznicę wybuchu II wojny światowej w większości miast naszego regionu.

Hołd bohaterskim żołnierzom września, ruchu oporu oraz zamordowanym przez okupanta mieszkańcom zostanie oddany w 63 rocznicę wybuchu II wojny światowej w większości miast naszego regionu. W uroczystościach patriotycznych wezmą udział przedstawiciele władz samorządowych, organizacje kombatanckie, harcerze i uczniowie.

Jutro, o godz. 11.30, złożone zostaną wiązanki kwiatów u stóp sosnowieckiego pomnika Pamięci Męczeństwa Kobiet Polskich Walczących w Szeregach Armii Krajowej. Następnie uczestnicy manifestacji pojadą na cmentarz komunalny przy ul. Będzińskiej, gdzie znajduje się Pomnik Żołnierzy Września. O godz. 12 u stóp pomnika zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Będzińskie obchody upamiętniające wrześniową agresję odbędą się w niedzielę. Uczestnicy uroczystości spotkają się o godz. 11.45 pod pomnikiem ,Poległym za Wolną Polskę". Obchody rozpoczną się o godz. 12. Wezmą w nich udział kombatanci i przedstawiciele władz miasta oraz młodzież. O godz. 12.30 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem "Bojownikom o wolność".

Kombatanci, harcerze i młodzież szkolna pojawią się również pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy stacjonujących w Będzienie w okresie międzywojennym 11 pułku piechoty i 23 pułku artylerii lekkiej. Oba walczyły od pierwszch godzin agresji. Swój szlak bojowy rozpoczęły broniąc fortyfikacji śląskich, a odwrotowe boje skończyły 17 września bitwą pod Tomaszowem Lubelskim. Straty obu pułków sięgały połowy stanów wyjściowych.

Uroczystości upamiętniające wybuchu II wojny światowej w niedzielę odbędą się także w Olkuszu. Przy kościele św. Andrzeja i na cmentarzu w pobliżu trasy E-40 zostaną złożone wiązanki kwiatów. Obchody wrześniowej wojny obronnej w Sławkowie skoncentrują się pod pomnikiem znajdującym się przy wjeździe do miasta oraz w kościele parafialnym.
Pamiątkowa tablica poświęcona czwórce mieszkańców wsi Przychody (gm. Pilica) zamordowanym w latach II wojny światowej zostanie poświęcona i odsłonięta w niedzielę na bramie cmentarza w Kidowie. Fundatorami tablicy są rodziny pomordowanych.

Na Podolu w walce z najeźdźcą w szeregach grupy "Równe" zginął we wrześniu 1939 r. Piotr Tkaczyk. Tuż koło swojego domu zginął 23 września 1942 r. Józef Bątorek ps. Florek, przedwojenny podoficer zawodowy i instruktor wyszkolenia Batalionów Chłopskich. W lesie koło Kidowa został zastrzelony przez policjanta inny żołnierz BCh, Jan Apostolski ps. Janek, natomiast w Oświęcimiu zamordowana została w 1943 r. Honorata Szuba, nosząca obozowy nr 50668.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto