MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy mural w Sosnowcu. Zobaczycie go na ul. Kościelnej

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Mural przy ulicy Kościelnej w Sosnowcu - "Sosnowy początek".
Mural przy ulicy Kościelnej w Sosnowcu - "Sosnowy początek". AD
Na ścianie kamienicy przy ulicy Kościelnej w Sosnowcu powstał kolejny mural. W sobotę 4 sierpnia, z budynku znikną rusztowania i będzie można wreszcie zobaczyć dzieło w całości. Projekt przygotowała sosnowiczanka Małgorzata Rozenau, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Mural „Sosnowy początek” wypełnia świetnie eksponowaną ścianę kamienicy w centrum miasta, przy ulicy Kościelnej.

Projekt powstał w związku ze 115-leciem uzyskania przez Sosnowiec praw miejskich. Artystka nawiązała również do samej nazwy miasta, a sosnowy las ma uświadamiać mieszkańcom wartości ekologiczne i przyrodnicze, a także przypominać, na jakim terenie powstał ten ośrodek miejski.
- Chciałam, żeby dobrze się kojarzył z powrotem do korzeni, do natury i przypominał o niezmiennym powiązaniu człowieka z przyrodą, co jest ważne zwłaszcza w dobie ostatnich cięć i redukcji drzewostanu w naszym kraju. Mural może być też zachętą do sadzenia sosen, zwłaszcza w Sosnowcu, który zawdzięcza im swoja nazwę i doceniania wartości, jakie możemy czerpać z kontaktu z drzewami, lasem, na wielu poziomach – tłumaczyła swój pomysł Małgorzata Rozenau.
Tymczasem już rozstrzygnięto kolejny konkurs na następny mural w Sosnowcu. Będzie to projekt artystki Ewy De Luca „Balans na linie”. Jej malowidło ozdobi ścianę budynku przy ulicy Małachowskiego 36. Konkurs na mural ogłosił Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.
Mural powstanie jeszcze w tym roku.
Sosnowiczanie z pewnością znają także inne świetne murale na sosnowieckich kamienicach. Jednym z nich jest dzieło według projektu prof. Jacka Rykały na kamienicy przy ulicy Warszawskiej.
Tak artysta mówił o swoim muralu podczas jego odsłonięcia w 2015 roku:
- Zaprosiłem do współpracy doktora Aleksandra Kozerę i Miłosza Wnukowskiego. Ja byłem konsultantem, oni malowali. Wybraliśmy mineralne farby bardzo dobrej jakości - mówi prof. Jacek Rykała.

Projekt muralu opiera się na częstych elementach jego twórczości. To świat, który odchodzi i Sosnowiec, którego mało już zostało. Dlatego na muralu widzimy m.in. samochód marki Warszawa na tle jednej z sosnowieckich kamienic. Prof. Rykała podkreślał, że powstawanie pracy spotykało się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Sosnowca.

W 2016 roku na ścianie budynku przy ulicy 3 Maja 45a powstał inny znany w Sosnowcu mural – z nosorożcem. Autorem jest pochodzący z Sosnowca Ryszard Grzyb. To artysta pochodzący z Sosnowca, ale mieszkający w Warszawie.

Jakie jeszcze murale możemy zobaczyć w Sosnowcu? Wszyscy, którym zdarza się przejeżdżać ulicą Zuzanny lub drogą krajową nr 94 z pewnością znają słynnego Pablo Escobara, namalowanego na jednej ze ścian domów przy ulicy Zuzanny. Są też inni związani z mafią przywódcy np. Don Corleone czy Blues Brothers. Autorzy tej serii podpisują się pseudonimem Koneserzy Sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto