MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy dział dąbrowskiego Muzeum Miejskiego

PATRYCJA STRĄK
W muzealnych wnętrzach widz czuje się jak podczas rzeczywistej wyprawy do Nowej Gwinei. Fot. O. Górny
W muzealnych wnętrzach widz czuje się jak podczas rzeczywistej wyprawy do Nowej Gwinei. Fot. O. Górny
W najstarszym budynku miasta powstała unikatowa ekspozycja etnograficzna. Pomysłodawcą i realizatorem tego przedsięwzięcia jest Grzegorz Kuśpiel, grotołaz i podróżnik, kierownik jednej z pierwszych w historii wypraw ...

W najstarszym budynku miasta powstała unikatowa ekspozycja etnograficzna. Pomysłodawcą i realizatorem tego przedsięwzięcia jest Grzegorz Kuśpiel, grotołaz i podróżnik, kierownik jednej z pierwszych w historii wypraw jaskiniowych do Papui Nowej Gwinei.

Sala etnograficzna w Muzeum Miejskim "Sztygarka" wygląda jak replika tzw. długiego domu Dajaków. Jego konstrukcja spoczywa na czterometrowych palach wbitych w podłoże. Dom zamieszkuje około 50 rodzin. Dąbrowskiemu podróżnikowi opowiadano, że jeszcze kilkanaście lat temu w jednej sal długiego domu wisiały pod powałą wędzone ludzkie głowy.

- Kiedy wyruszyliśmy na wyprawę, od razu powiedziano nam, że jeśli nasi tragarze mają ponad 40 lat, to na pewno kosztowali choć raz w życiu ludzkiego mięsa. Pamiętam, jak opowiadano nam, że jeszcze w latach 80. Sąd Najwyższy Papui Nowej Gwinei uniewinnił plemię, które zjadło po zakończeniu walki wodza przeciwnika. Takie do niedawna były tam zwyczaje - opowiada Grzegorz Kuśpiel.

Ze swoich podróży do Papui grotołaz przywiózł rekwizyty, które można od dziś oglądać. Jest czaszka kazuara, nielota przypominającego strusia, noże ze zwierzęcych (a może ludzkich) kości, dmuchawki śmiertelne z Borneo, których Dajacy używali, by wydmuchując igłę z trucizną zabić wroga. Są też rytualne bębny.

Sala nowego działu zaaranżowana artystycznie została przez uczniów dąbrowskiego Zespołu Szkół Plastycznych. Bartosz Kokosiński i Joanna Zdzieniecka namalowali na freskach grupę neandertalczyków wracających z polowania.

- Fresk obrazuje naszych przodków i pokazuje, na jakim etapie rozwoju socjotechnicznego są niektóre plemiona w Papui Nowej Gwinei. Chcemy, by w przyszłości nasza ekspozycja wzbogaciła się o dodatkowe eksponaty. Niebawem wraz z młodzieżą jedziemy do Indii. Myślę, że przywieziemy wiele ciekawostek. W muzeum planowane jest także otwarcie działu archeologicznego, bo w Dąbrowie jest wiele odkryć archeologicznych wartych pokazania - dodaje podróżnik Kuśpiel.

Dzisiejszemu otwarciu nowego działu towarzyszy ciekawa wystawa w Galerii Podróżnika. W sali muzealnej można obejrzeć fotosy z wypraw w głąb jaskiń i na szczyty najwyższych gór świata, na które wspiął się Krzysztof Wielicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto